Dzień Matki w PRL-u. Święto ważne dla dzieci i dla... władzy. Jak je wówczas obchodzono? Zobacz zdjęcia

Anna Moyseowicz
Dzień Matki w czasach PRL-u był bardzo istotnym świętem.
Dzień Matki w czasach PRL-u był bardzo istotnym świętem. Marian Sokołowski/ fotobaza.pap.pl
Bukiety kwiatków, laurki, szkolne akademie, przedstawienia, recytowanie wierszyków... Dzieci od lat wyznają miłość swoim mamom na przeróżne sposoby. Jedną ze szczególnych okazji był i wciąż jest Dzień Matki. A jak wyglądał on w czasach PRL-u? Był niezwykle istotny dla dzieci, ale też dla władz.

Spis treści

Obchody Dnia Matki w PRL-u

W Polsce Dzień Matki obchodzi się od 1914 roku. W PRL-u świętowano w ostatnią niedzielę maja. Oznacza to, że Dzień Matki był świętem ruchomym. Obecnie obchodzony jest on co roku 26 maja.

Dzień Matki był bardzo ważnym świętem. Organizowano zarówno wydarzenia na szczeblu państwowym, jak i lokalnym. Dzieci w szkołach przygotowywały akademie i występy, na które zapraszano mamy. Nie brakowało też specjalnych spotkań i bankietów dla matek.

Czytaj też: Triki urodowe w czasach PRL-u. Kobiety pluły na tusz, a włosy nieraz myły... płynem do naczyń. Zobacz, jak sobie wtedy radzono

Podobnie jak obecnie, praktykowano obdarowywanie mam drobnymi upominkami. Często były to bukiety kwiatów, na przykład popularnych wówczas goździków, własnoręcznie narysowana laurka, drobna biżuteria czy też perfumy.

To, jak ważna była rola matki w społeczeństwie PRL-u uwidacznia piosenka śpiewana przez Annę German „Dziękuję mamo”. Wokalistka śpiewa słowa:

Dziękuję mamo za wszystkie chwile
Dziękuję mamo jak umiem najczulej
Dziękuję mamo za troskę w oczach
I uśmiech co kryje twój ból i rozpacz
Ale najbardziej dziękuję za to
że jesteś mamą, że jesteś mamą

Obraz matki w PRL-u służył władzy do celów politycznych

Władza czasów PRL-u nie pokazywała szacunku mamom jedynie dlatego, by zdobyć sobie przychylność obywateli. Działania miały charakter propagandowy. W ten sposób budowano wizerunek Rzeczpospolitej Ludowej, a kobiety przedstawiano jako obrończynie socjalizmu.

Jak pisze Tomasz Leszkowicz, doktor historii, na portalu histmag.org:

Generał chciał uchodzić za obrońcę spokoju polskich rodzin, zmagających się z głębokim kryzysem gospodarczym. Nieprzypadkowo w swoim przemówieniu z 13 grudnia 1981 r. stwierdzał: Zwracam się do Was, polskie matki, żony i siostry: dołóżcie wszelkich starań, aby w polskich rodzinach nie przelewano więcej łez. Przywódcy PZPR zakładali, że dotarcie z przekazem propagandowym do kobiet, będących tradycyjnymi opiekunkami domowego ogniska, może być dobrym środkiem odbudowy społecznego zaufania.

W latach 80. pojawił się pomysł wybudowania pomnika Matki Polki. Generał Jaruzelski zapowiedział, że pomnik ten przybierze formę Szpitala Centrum Zdrowia Matki-Polki w Łodzi. Budynek oddano do użytku w 1988 roku.

Dzień Matki w czasach PRL-u był bardzo istotnym świętem.

Dzień Matki w PRL-u. Święto ważne dla dzieci i dla... władzy...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet