Spis treści
Dzień Singla jest obchodzony w wielu krajach. Potocznie nazywane „antywalentynkami” święto stanowi sposobność do celebrowania życia w pojedynkę. Nikt nie powiedział przecież, że bycie singlem jest czymś złym lub wstydliwym. Sprawdziliśmy, w których krajach ważną rolę w życiu wolnych osób odgrywają faustynki, czyli Dzień Singla.
Kto wymyślił Dzień Singla?
15 lutego wypada Dzień Singla, czyli faustynki. Nazwa święta pochodzi od patrona samotnych serc, św. Faustyna. „Antywalentynki” są obchodzone od 2005 roku z inicjatywy Trevora Mcwandy, który wymyślił je dla żartu, żeby celebrować swój stan wolny. Jego pomysł szybko przypadł do gustu innym, zwłaszcza właścicielom barów, restauracji i kin. Z okazji Dnia Singla przedsiębiorcy dostosowują swoje lokale i repertuar do potrzeb samotników.
Jak obchodzone są faustynki?
Dzień Singla może także stanowić okazję do sprawienia sobie wymarzonego prezentu. W Stanach Zjednoczonych na popularności zyskały wycieczki do Brazylii, organizowane specjalnie dla osób niemających drugiej połówki. Ten kraj w Ameryce Południowej stanowi wymarzoną destynację dla singli, ponieważ nie obchodzi się w nim walentynek. Mało tego, turystów rokrocznie przyciąga brazylijski, hucznie obchodzony karnawał w Rio de Janeiro.
Nie trzeba wiele, by poprawić jakość życia. 10 porad, do których warto się zastosować
W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym stresów i wyzwań, często zapominamy o prostych sposobach, które mogą znacząco poprawić jakość naszego życia. Szukając skomplikowanych rozwiązań, nie dostrzegam...
W Azji, a także w Europie, dużą popularnością cieszy się także chiński Dzień Singla, wypadający 11 listopada. Wówczas ma miejsce dzień przecen i wyprzedaży, a to stanowi znakomity pretekst do sprawienia sobie drobnej przyjemności. Łowcy okazji zawsze pilnują tej daty w kalendarzu.
Faustynki szczególnie chętnie są świętowane we Włoszech. Zgodnie z szacunkami z 2021 r. mieszka tam ok. 6 mln singli. Pod tym względem rekordy popularności bije Mediolan, gdzie ponad połowę gospodarstw domowych stanowią te jednoosobowe.
15 lutego osoby, które nie żyją w żadnej relacji, dają sobie w prezencie rośliny doniczkowe (stojące w opozycji do kwiatów ciętych, kupowanych na walentynki), a także wybierają singla roku. Tego typu zwyczaje przyjęły się również w innych krajach w Europie, np. we Francji. Ponadto rangi kwiatów wybieranych na dekorowanie lokali w Dzień Singla nabrały irysy i chryzantemy.