5 trendów w stylu życia, które zdominują 2023 rok. Postawimy na relacje i samorozwój?

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Rok 2023 jest owiany dużą niepewnością. Jednak poprzednie lata nauczyły nas, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają relacje z najbliższymi.
Rok 2023 jest owiany dużą niepewnością. Jednak poprzednie lata nauczyły nas, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają relacje z najbliższymi. Nataliya Vaitkevich/Pexels.com
Rok 2022 r. był bardzo burzliwy i obfitował w liczne zmiany. A co przyniesie nam 2023 rok? Jakie tendencje będzie można zaobserwować i co zmieni się w naszym podejściu do własnego życia? Przedstawiamy subiektywne prognozy na 2023 rok.

Spis treści

Świat bardzo dynamicznie się zmienia, a 2022 r. pod wieloma względami nas zaskoczył, nie zawsze pozytywnie. Diametralnie wzrosły raty kredytów mieszkaniowych, a w licznych firmach miały miejsce zwolnienia. W dalszym ciągu również wielu rodziców staje przed koniecznością pracy z domu w obecności dzieci. Jak radzimy sobie z tymi wyzwaniami i czego możemy spodziewać się w 2023 roku? Postanowiliśmy omówić 5 trendów, które naszym zdaniem uwidocznią się w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

1. Więcej czasu na świeżym powietrzu

Ostatnie lata uświadomiły nam, jak szybko może dojść do niekorzystnych zmian w naszym ciele. Rozpowszechniony od kilku lat model pracy zdalnej w wielu przypadkach znalazł swoje przełożenie w modyfikacji naszego trybu życia. Niestety, spędzanie czasu w pozycji siedzącej i brak konieczności dojazdu do biura nie sprzyjają zachowaniu dobrej formy, a symptomy kryzysu gospodarczego zniechęcają rzeszę osób do inwestowania w płatne zajęcia na siłowni czy w klubie fitness. Dlatego spodziewamy się, że w 2023 r. wzrośnie popularność aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

W związku z wysokimi cenami mieszkań i kredytów oraz spadkiem naszej zdolności kredytowej prawdopodobnie mieszkańcy miast – zarówno seniorzy, jak i rodziny z dziećmi, w dalszym ciągu będą przenosić się na tereny podmiejskie, położone w pobliżu skupisk zieleni. W pandemii wzrósł także popyt na zwierzęta domowe, a zwłaszcza psy. To wszystko sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu.

2. Rozwój w obszarze nowych technologii

Ostatni rok przyniósł nam wiele rozczarowań w kwestii życia zawodowego. Coraz więcej osób myśli o zmianie specjalizacji, a naszym pierwszym wyborem w tym obszarze najczęściej jest branża IT, która sprawia wrażenie perspektywicznej w obliczu szybkiego rozwoju nowych technologii i sztucznej inteligencji. IT cieszy się także dużym zainteresowaniem wśród kobiet wracających na rynek pracy oraz matek pracujących zdalnie.

Spodziewamy się, że w 2023 r. dużo czasu będziemy poświęcać na naukę i szkolenia z obszaru nowych technologii. Największą popularnością będą cieszyły się kursy zdalne, które umożliwiają łączenie obowiązków domowych z pogłębianiem posiadanej wiedzy. Warto podkreślić, że ta forma kształcenia prawdopodobnie będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem również wśród osób w średnim wieku.

3. Nastawienie na wellbeing. Nie daj się stresowi, zadbaj o siebie

Od wybuchu pandemii obserwujemy wzrost liczby osób borykających się z problemami psychicznymi. Rok 2022, podobnie jak lata poprzednie, był pełen wyzwań w tym obszarze. Wojna w Ukrainie, galopujące stopy procentowe i rosnące ceny wywołują poczucie braku bezpieczeństwa. Nawet osoby zatrudnione na pełny etat nie są pewne swojej przyszłości.

– Ostatni rok był trudny, co widzę też u moich pacjentów. Więcej osób zmaga się z trudnymi w przeżywaniu emocjami i lękiem. Niestety przekłada się to także na większe problemy psychiczne, takie jak depresja czy zaburzenia odżywiania – mówi Aleksandra Dejewska, psycholog, terapeuta zaburzeń odżywiania.

Nawarstwiające się kłopoty prowadzą do wzrostu poziomu stresu. Nie zawsze zdajemy sobie z niego sprawę. W psychologii mówi się nawet o ukrytym stresie, do którego mogą prowadzić: niepewność, brak informacji czy wrażenie utraty kontroli nad swoim życiem. Taki stres jest wyjątkowo niebezpieczny, ponieważ pozostaje nieuświadomiony.

– Ukryty stres może przekładać się na objawy somatyczne, takie jak bóle głowy i żołądka, zmęczenie, problemy z trawieniem, bruksizm czy nawet zaostrzenie chorób autoimmunologicznych. Ze stresem można sobie poradzić, pierwszym krokiem jest jednak zawsze rozpoznanie, z czym mamy do czynienia – komentuje Aleksandra Dejewska.

Zakładamy, że perturbacje gospodarcze i na te rynku pracy będę przyczyniały się do wzrostu ukrytego stresu w 2023 roku. Naszym zdaniem jednak będziemy przywiązywać większą wagę do wellbeing: rozgraniczania okresów pracy od czasu wolnego, wypoczynku, unikania nadgodzin i rozwoju swoich zainteresowań.

4. Dbanie o relacje w z innymi ludźmi

Kolejny „efekt uboczny” przejścia na pracę zdalną i hybrydową stanowi brak kontaktów face to face. Chociaż wiele osób podtrzymuje relacje w świecie fizycznym, to jednak spore grono ludzi je zaniedbało. Spodziewamy się, że w 2023 r. będziemy próbowali odbudować zaniedbane przyjaźnie i kontakty. Jako jednostki społeczne, w trudnych chwilach zwracamy się w stronę innych. Według nas rok 2023 będzie sprzyjał budowie sieci wzajemnego wsparcia, rozwojowi lokalnych wspólnot oraz chwilom spędzonym w gronie najbliższych.

– Na pierwszym miejscu warto stawiać drugiego człowieka i dbać o spójną i przejrzystą komunikację. To właśnie ona buduje zaufanie i bezpieczeństwo – podsumowuje Dorota Steliga, CEO butikowej agencji PR Dspectrum.

5. Oszczędzanie

Epidemia, wojna w Ukrainie i kryzys inflacyjny uderzyły nie tylko w nasz stan psychiczny, ale również w nasze portfele. W 2022 r. Polacy zdecydowali się na zacieśnianie pasa i ten trend prawdopodobnie utrzyma się również w przyszłym roku. Dotyczy to zarówno zakupu dóbr konsumpcyjnych, jak i inwestycji w nieruchomości czy podróże. Spodziewamy się, że coraz częściej będziemy szukać okazji cenowych, decydować się na wakacyjny wyjazd poza sezonem, a także kupować używane przedmioty i mieszkania z rynku wtórnego. Będziemy również częściej naprawiać zepsute sprzęty.

Nasze prognozy na przyszły rok poparte są danymi pochodzącymi z ogólnie dostępnych raportów i informacji na temat zdrowia psychicznego Polaków, sytuacji na rynku pracy i nieruchomości. Na ich podstawie wysnuliśmy wnioski, których nie można jednak przyjąć za pewnik. Ponadto trzeba wziąć poprawkę na złożone czynniki, których nie da się uwzględnić w ogólnych prognozach, w tym na indywidualną sytuację każdego z nas. Na podstawie danych zastanych można jednak wysnuć pewne wnioski na temat trendów, które mogą się uwypuklić z dużym prawdopodobieństwem.

Źródło: DSpectrum, plethoranetwork.com, materiały własne

Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja

Zadbaj o swoje naturalne piękno!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowychprzemocseks
Wideo

Strona Kobiet: Przemoc seksualna wojsk rosyjskich wobec Ukrainek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet