Pechowa trzynastka?
Skąd jednak się wzięły przesądy o rzekomo pechowym piątku trzynastego? Tradycje sięgają już czasów przedchrześcijańskich. Liczba trzynaście występuje zaraz po dwunastce, która symbolizowała szczęście, a jak wiadomo - po szczęściu zawsze spotyka nas pech.
ZNACIE TE PRZESĄDY, W KTÓRE WIERZĄ POLACY?
Zobaczcie w galerii zdjęciowej
Filip Macedoński również miał pecha związanego z trzynastką. Kazał swój posąg dostawić do 12 głównych bogów greckich. Po jego dostawieniu został zamordowany.
Nie przeocz
Przeświadczenie o pechu, jaki nas spotyka, przetrwało do obecnych czasów. Charakterystyczna data odcisnęła się również w popkulturze. W 1980 roku wszedł do kina film wyreżyserowany przez Seana Cunninghana pt. "Piątek, trzynastego".
Opowieść o mordercy w masce hokejowej jest klasykiem horrorów i jedną z najdłuższych serii w historii kina. Do 2009 roku powstało 12 filmów.
Musisz to wiedzieć
Trzynasty dzień miesiąca wielu ludzi uznaje za zapowiedź nieszczęścia, zwłaszcza w piątek, dzień, który już w XVI wieku powszechnie uznano za najgorszy w tygodniu.
Dzisiaj coraz więcej osób, niezależnie od pozycji zawodowej i statusu majątkowego, łapie się za guziki, gdy widzi kominiarza, czy zatrzymuje samochód przed przebiegającym drogę, czarnym kotem. Szczególnie, kiedy przejdzie wam przez drogę w piątek trzynastego. Podobno, żeby "odczarować" złą wróżbę, trzeba splunąć trzy razy przez lewe ramię...
Jakie jeszcze przesądy są niezmiennie popularne? O czym powinny pamiętać przesądne osoby? Kliknijcie w kolejne zdjęcia w galerii.