Dziś zobaczysz Księżyc Śmierci, czyli pełnię Robaczego Księżyca. Z jakiego powodu jest wyjątkowa i dlaczego nosi taką nazwę?

Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Obserwacja nocnego nieba jest niezwykle ciekawym doświadczeniem – szczególnie, kiedy pojawiają się na nim wyjątkowe zjawiska astronomiczne. Dzisiejszą pełnię nasi przodkowie kojarzyli przede wszystkim z nadejściem wiosny i pobudką świata przyrody po zimie – dlaczego warto zobaczyć pełnię Robaczego Księżyca i skąd wzięła się ta nazwa?

Spis treści

Pierwsza pełnia w marcu 2024. Kiedy oglądać Robaczy Księżyc?

Pierwszą pełnię Księżyca w marcu 2024 roku możemy podziwiać już dziś, czyli 25 marca (poniedziałek). Chociaż oglądanie na niebie naszego satelity w całej okazałości to zawsze fascynujące zajęcie, ta pełnia jest naprawdę wyjątkowa, co dostrzegali od dawna nasi przodkowie.

Robaczy Księżyc nocą
Dziś pełnia Księżyca Śmierci, zwanego także Robaczym Księżycem. Co to oznacza? Chayanan / Getty Images

Robaczy Księżyc zwiastuje nadejście wiosny

Chociaż kalendarzowa wiosna już się rozpoczęła, dawniej to właśnie zjawiska astronomiczne, m.in. pełnia w marcu, pomagały ludziom przewidzieć niektóre procesy zachodzące w przyrodzie.

Rdzenni Amerykanie i dawni mieszkańcy Europy mieli w zwyczaju nadawać pełniom nazwy nawiązujące do pór roku i zjawisk występujących w tym czasie w przyrodzie. Przydomki te były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a niektóre z nich używane są do dziś – podaje Marta Siesicka-Osiak z serwisu stronaZDROWIA.pl.

Robaczy Księżyc był w przeszłości kojarzony z dżdżownicami, które można było dojrzeć niedługo po marcowej pełni – właśnie stąd wzięła się ta oryginalna nazwa tego zjawiska. Pierścienice to przysmak ptaków, a powrót niektórych gatunków do kraju po zimowaniu zwiastował nadejście wiosny.

Księżyc Śmierci – dlaczego nazywamy tak marcową pełnię?

Pełnia w marcu nazywana jest nie tylko Robaczym Księżycem – jej inne miano może przyprawić niektórych o ciarki. Dlaczego wydarzenie, po którym natura budzi się do życia zwane jest Księżycem Śmierci? Odpowiedź na szczęście wcale nie budzi grozy, bowiem mowa tu o „śmierci” (a właściwie zakończeniu) zimy.

Inne nazwy nadawane marcowej pełni to: Orli Księżyc, Gęsi Księżyc i Cukrowy Księżyc, nawiązujące do migracji ptaków i zbiorów soku klonowego. Pojawiały się także określenia takie jak: Skorupa Śniegu i Księżyc Silnego Wiatru odnoszący się do wietrznych dni, które wstępują o tej porze roku – dodaje Marta Siesicka-Osiak.

Podobne wydarzenia wiosną 2024 roku to m.in. pełnia Różowego Księżyca (24 kwietnia) oraz Kwiatowego Księżyca (23 maja).

Wiosenne podróże? Tylko po pełni Robaczego Księżyca!

Jako że pełnia w marcu zapowiadała nadejście prawdziwej wiosny, amatorom wojaży – liczącym na dobrą pogodę podczas urlopu – polecamy zaplanowanie podróży po 25 marca 2024 roku. Jeśli i wy należycie do tej grupy, koniecznie skorzystajcie z naszych pomysłów na wiosenne wycieczki po Polsce i Europie. W zamieszczonych poniżej artykułach znajdziecie moc inspiracji i wskazówek, które pomogą wam w organizacji wymarzonej wycieczki.

Zobacz też: Co robić w Polsce wiosną? 37 pomysłów na wycieczki, zabawy i przygody. Rejs po trawie, tajemnicze podziemia, cuda UNESCO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet