Dźwięki, za którymi tęskniliśmy w czasie lockdownu. Czego brakowało nam najbardziej?

Julia Karasiewicz
Opracowanie:
insta_photos / Getty Images
Minął ponad rok pandemii, a wiele - wydawałoby się zwykłych kiedyś - rzeczy stało się w czasie izolacji odległym wspomnieniem. Jak się okazuje tęskniliśmy nie tylko za konkretnymi aktywnościami, ale także za dźwiękami z nimi związanymi. Firma Jabra zapytała osoby z całego świata o to, jakich odgłosów brakowało im najbardziej podczas lockdownu. Co wyszło z badania? Czy niebawem znów zatęsknimy za tymi dźwiękami?

Tęsknota za dźwiękiem

Ostatnie półtora roku było trudne, ale czas ten skłonił większość ludzi do doceniania drobiazgów, co znalazło odzwierciedlenie w najbardziej wytęsknionych dźwiękach. Nie dziwi więc to, że wysokie miejsca na liście najbardziej wytęsknionych odgłosów zajęły dźwięki morza i odgłosów plaży, a także życia nocnego i dopingu na trybunach.

Co ciekawe, coraz częściej brakuje nam dźwięków, które poprzednio nie były zauważane, takich jak gwar dzieci na placach zabaw oraz odgłosy ruchu ulicznego.

  • Największej grupie respondentów brakowało muzyki na żywo (65%)
  • Najniższe miejsce w ankiecie zajęły siłownie — jedynie 31% uczestników przyznało, że brakowało im odgłosów osób ćwiczących
  • Ulgę podczas pandemii przyniosła muzyka — 49% osób twierdzi, że słucha teraz muzyki częściej niż przed pandemią

W wynikach badania zauważalny jest też niedostatek interakcji towarzyskich — respondentom brakowało głosów na żywo rodziny i przyjaciół, śpiewów „Sto lat” czy prostych próśb „przytul mnie”.

Za jakimi jeszcze odgłosami tęskniliśmy w czasie izolacji? Sprawdź w galerii.

Muzyka ucieczką od pandemii

Choć wielu osobom na świecie brakowało muzyki na żywo, niedostatek ten wynagradzali sobie koncertami we własnym salonie. Niemal połowa (49%) respondentów wskazała, że od początku pandemii słucha muzyki częściej. Najwięcej muzyki słucha się w USA — 59% respondentów słucha ulubionych wykonawców częściej niż przedtem, a kolejne miejsca zajęły Włochy (58%) i Hiszpania (58%).

Na nasze preferencje wyraźny wpływ miał muzyczny dorobek poszczególnych krajów Europy. Muzyki na koncertach brakowało:

  1. 77 procentom Włochów
  2. 73 procentom Hiszpanów
  3. 68 procentom Niemców

To właśnie muzyki brakowało najbardziej ludziom na całym świecie - z wyjątkiem USA. Amerykanie na czele listy umieścili bowiem dźwięki chlapania wodą i śmiechu przy basenie (74%).

Przyzwyczajenie do ciszy

Choć brakowało nam codziennych dźwięków sprzed pandemii, 33% osób zadeklarowało, że woli odwiedzać cichsze miejsca po jej zakończeniu, podczas gdy głośniejsze miejsca będzie preferować 24% respondentów. Spośród osób, które wolą ciszę, ponad połowa (55%) stwierdziła, że pokochała własną przestrzeń, a 43% przywykło do bieżącej sytuacji.

Spośród osób, które wolą hałaśliwe miejsca, 73% wyjaśniło, że chce powrócić do „normalnego” gwaru i krzątaniny, przy czym bardziej tęsknią za tym uczestniczki (76%) niż uczestnicy (70%) ankiety. Ogółem do normalności chce powrócić 80% respondentów, a szczególnie osoby w wieku od 55 lat.

Atak pandemii szybko zmienił nasze życie. Po ponad roku ludzie mieli szansę zastanowić się nad tym, jak ono teraz wygląda. (...) Dźwięk odgrywa ważniejszą rolę w codziennym życiu ludzi, niż wielu osobom mogłoby się wydawać. Z badania wynika też, że dźwięki uważane za banalne czy też w ogóle ignorowane, stały się teraz bardzo pożądane. - Claus Fonnesbech, senior dyrektor firmy Jabra.


Metodologia badania przeprowadzonego przez firmę Jabra:

Badanie, przeprowadzone przez Censuswide, odbyło się w kwietniu 2021 r. i opierało się na odpowiedziach zebranych od ponad 12 000 uczestników z 10 krajów na całym świecie: Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Hiszpanii, Niemiec, Holandii, Francji, Włoch, Szwecji i Danii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet