Epidemiolodzy ostrzegają: Święta bombą z opóźnionym zapłonem! Polacy nie rezygnują z rodzinnych spotkań. Test przepustką na Wigilię?

Dorota Abramowicz
Test wykonany w przeddzień Wigilii pokazuje, czy dana osoba jesteś chora w tym momencie. Choroba może się rozwinąć dzień później
Test wykonany w przeddzień Wigilii pokazuje, czy dana osoba jesteś chora w tym momencie. Choroba może się rozwinąć dzień później 123rf
Kiedy Niemcy wprowadzają tuż przed świętami twardy lockdown, Litwa ogranicza tuż po Sylwestrze wyjścia z domów, a Słowacy planują testowanie dużych zakładów pracy, Polacy planują rodzinne święta. W wielu rodzinach przepustką na kolację wigilijną może być negatywny wynik testu na koronawirusa. - Spodziewamy się pod koniec tego tygodnia dużego zainteresowania testami - mówi dr inż. Dawid Nidzworski z gdańskiego Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej.

Święta przyniosą wzrost zakażeń na koronawirusa?

Według epidemiologów, nawet przy ograniczeniu do pięciu liczby zapraszanych gości, możemy spodziewać się, że okres świąteczno-noworoczny przyniesie poważny wzrost liczby nowych zachorowań na COVID-19.

Na stronie amerykańskiego National Institutes of Health pojawił się kalkulator ryzyka zakażenia w różnych sytuacjach. I tak podczas spotkania w niewielkim pomieszczeniu, trwającego ponad 2 godziny, w którym uczestniczy w od 5 do 9 osób bez zachowania dystansu społecznego, przy rozdawaniu prezentów i śpiewaniu kolęd ryzyko zakażenia wynosi 8 w 10-punktowej skali.

Największe zagrożenie mogą stanowić osoby, które przechodzą zakażenie bez objawów. Można je jednak wykryć za pomocą testów. Właśnie dotarła do nas informacja, że czeski rząd zadecydował przed świętami o przyspieszeniu akcji przeprowadzenia ogólnie dostępnych testów antygenowych. Badania rozpoczną się już w środę, 16 grudnia.

Testy na koronawirusa przepustką na wigilię?

W ubiegłym tygodniu wysłaliśmy do Ministerstwa Zdrowia pytanie, czy przewiduje się w najbliższym czasie przeprowadzenie w Polsce masowych i dobrowolnych testów przesiewowych w kierunku SARS-CoV-2? Oraz czy nie jest ewentualnie rozważana możliwość dofinansowania takich testów u osób, które chcą zapewnić bezpieczeństwo swoim bliskim podczas zbliżających się świąt?

Odpowiedź, przekazana w imieniu rzecznika prasowego ministerstwa zdrowia była krótka i nie do końca na temat:

"W imieniu Rzecznika Prasowego informuję, że w ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa chcemy zrobić testy nauczycielom z województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Aktualnie trwa opracowywanie zasad".

Zainteresowanym pozostaje więc skorzystanie z komercyjnej oferty. Niestety, oznacza to konieczność dodatkowych wydatków w wysokości 150-450 zł. Na osobę.

Agnieszka i Mateusz pracują w ochronie zdrowia. Ona w szpitalu, on w przychodni. Na Wigilię zapraszają brata Agnieszki z rodzina i matkę Mateusza.

- Zdajemy sobie sprawę z zagrożenia - mówi Mateusz. - Dlatego tuż przed świętami zrobimy sobie szybkie antygenowe. Nie wykluczą one w pełni ryzyka, ale na pewno je zmniejszą.

Marek Prusakowski, lekarz zakaźnik, właśnie przeszedł COVID-19.
- U mnie przez początkowo było to zakażenie bezobjawowe - mówi. - Nie miałem gorączki, tylko kaszel i przeczulica przez dziewięć dni. Wbrew wytycznym ministra zdrowia lekarze z mojego szpitala postanowili mnie przetestować. Test genetyczny PCR w kilkanaście minut dał wynik dodatni.

Testowanie w przeddzień Wigilii nie daje pewności

Jednak dr Prusakowski uważa, że testowanie w przeddzień Wigilii przypomina zabawę w rzucanie monetą.

- Pokazuje on czy dana osoba jest chora w tym momencie. Jeśli zachoruje za dwie godziny, test tego nie pokaże - tłumaczy.

Badaniami potwierdzającymi bieżące zakażenie koronawirusem są testy PCR, PCR-RT oraz testy antygenowe. Wszystkie wymagają wymazu z górnych dróg oddechowych i nie mogą być przeprowadzone bez pomocy pracowników medycznych. W przypadku, gdy nie mamy zlecenia badań ze strony naszego lekarza poz, trzeba zapłacić za nie od (średnio) 150 do 450 złotych.

Mimo tego Polacy coraz częściej korzystają z komercyjnej oferty badań na koronawirusa. Robią tak osoby, które wyjeżdżają za granicę, mające problemy z uzyskaniem skierowania od lekarza lub podejrzewające, że miały kontakt z osobą zakażoną.

Istotny jest czas oczekiwania na wynik testu na koronawirusa

Istotny jest także czas oczekiwania na wynik. Gdański Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej wraz z firma SensDX opracował szybki test antygenowy, pozwalający w 5-7 minut wykryć białka wirusa SARS-CoV-2. Niestety, jak mówi dr inż. Dawid Nidzworski z gdańskiego Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej, jeden z dostawców przestał dostarczać komponenty i obecnie można skorzystać jedynie z testów antygenowych, dających wynik po 15-30 minutach.

O wiele pewniejsze w wykrywaniu pacjentów bezobjawowych są jednak testy genetyczne, na wynik których trzeba czekać do 24 godzin.

- We współpracy z centrum Medycznym Damiana robimy takie testy genetyczne za 220-230 zł - mówi dr Nidzworski. - Wszystkie testy przeznaczone są do użytku profesjonalnego. Nie można zrobić ich w domu. Ktoś musi wymazać pacjenta.

Mimo tych utrudnień i kosztów, punkty pobierające wymazy od prywatnych osób spodziewają się przedświątecznego wzrostu zainteresowania testami.

- W tygodniu rodacy ruszą do sklepów po zakupy, a w poniedziałek, wtorek i środę przed Bożym Narodzeniem postanowią sprawdzić, czy nie są zakażeni - mówi dr Nidzworski. - Wynik dostaną we wtorek - czwartek.

Podstępny rozwój Covid-19. W środę wynik ujemny, a w Wigilię... objawy?

Anna Obuchowska, wicedyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku zwraca uwagę na podstępny rozwój choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

- Okres wylęgania wynosi 3-5 dni - tłumaczy. - W piątek ma pani wynik ujemny, a dzień później mogą pojawić się objawy. Test oczywiście trochę zmniejszy ryzyko, ale nie daje stuprocentowej gwarancji. Najlepszym wyjściem jest niezapraszanie rodziny na święta Uważam, że lepiej się nie spotkać i przeżyć, niż robić testy na siłę. Bo inaczej tegoroczne Boże Narodzenie stanie się bombą z opóźnionym zapłonem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karolina

Dla osób, które chcą wykonać test profilaktycznie, test molekularny RT-PCR jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jest bardzo czuły i daje wiarygodne wyniki nawet u osób bezobjawowych, w początkowej fazie rozwoju choroby. Myślę, że chcąc spędzić zdrowe, bezpieczne święta z rodziną, z którą nie widujemy się na co dzień, wykonanie profilaktycznego testu jest wskazane. My z mężem zdecydowaliśmy się na to głównie ze względu na wiekową babcię męża. Mąż jest jedynakiem, odkąd jest pandemia kontakty z babcią ograniczały się do chwilowego spotkania "przez drzwi", ale nie wyobrażamy sobie zostawić babcię samą na święta, ale też nie wyobrażamy sobie, by świadomie ją narażać. Znaleźliśmy opcję wykonania testu RT-PCR w PBKM, z dostawą do domu. Test przywiózł kurier, z uwagi na to że jesteśmy z Warszawy poczekał aż wykonamy testy i zabrał od razu do warszawskiego laboratorium, wyniki mamy mieć w ciągu 2 dni. Wszystko odbyło się sprawnie i bezpiecznie, bo bez konieczności udania się do punktu pobrań. Także polecam przebadać się przed świętami. Dbajmy o siebie i bliskich, Wesołych Świąt

O
Ot, loteria

Te testy dają najzupełniej losowe wyniki i o NICZYM nie świadczą.

G
Gość
15 grudnia, 10:04, Abadon:

Za symulowanie (w 94%) choroby u wielu istnień ludzkich, za pomocą nieprzydatnych do tego celu - testów, za namawianie lekarzy do złamania przysięgi hipokratesa, za zmuszanie mediów do prawienie kłamstwa i siania paniki oraz zamętu, za pomocą fake newsów i strachu, za nagradzanie celebrytów, kreujących fałszywe i dramatyczne role, za śmierć niewinnych osób, które nie doczekały pomocy lekarza ... czeka was trybunał - za ludobójstwo, zdradę stanu ... oraz tworzenie z wolnego państwa obozu koncentracyjnego !

Miała być walka z pandemią, której nie ma, a w efekcie mamy walkę z ludźmi w obronie upadającej ideologii pandemii ... Presja policji, presja karetek na sygnałach, szerzenie nienawiści i podziału społecznego, to wasza wina !!!

Lokalny psychol Adolf - antykatolicki , antylekarski niedouczony antyszczepionkowy koronaimbecyl bredzi na wątku świątecznym . Dzbanie - nie dla ciebie Święta , nie dla ciebie szczepionki - nikomu na tobie nie zależy .

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet