Choć Gdynia i Sopot od lat finansują szczepienia dla nastolatek przeciwko HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego), Gdańsk nie zamierza brać przykładu z sąsiadów. Przynajmniej na razie. Władze miasta ogłosiły we wtorek, że zanim się na to zdecydują, najpierw postawią na kampanię informacyjno-edukacyjną. Wiceprezydent Piotr Kowalczuk oraz radna Beata Dunajewska wystosowali też 20 grudnia list do ministra zdrowia. Pytają w nim o powody odstąpienia od wpisania szczepień przeciwko HPV do kalendarza szczepień obowiązkowych.
- Stawia to dodatkowe pytania i wątpliwości przy rozważaniu podejmowania ewentualnych decyzji w zakresie dofinansowania tych szczepień - wskazują w liście. Kowalczuk informuje, że dlatego w przyszłym roku miasto skupi się na profilaktyce. - Przeprowadzimy kampanię informacyjną skierowaną do rodziców dzieci w wieku szkolnym o profilaktyce HPV oraz kampanię dla młodych kobiet promującą badania cytologiczne i regularne wizyty ginekologiczne. Do uzyskujących pełnoletność kobiet rozsyłany będzie też list o tematyce profilaktyczno-zdrowotnej - wskazuje Kowalczuk.
Bezpłatne szczepionki przeciwko HPV nie dla młodych gdańszczanek
Miasto chce też stworzyć cykl spotkań z ginekologami na temat edukacji profilaktycznej dla młodzieży.
O to, by miasto znalazło pieniądze na szczepionki przeciwko HPV, od dawna apelują gdańscy radni PiS. Bezskutecznie.
- Nie wycofujemy się z tych szczepień, ale czekamy na odpowiedź z ministerstwa. Jesteśmy zaskoczeni, że te szczepionki nie są wprowadzone na szczeblu centralnym. Myślimy, że zdecydowały o tym względy medyczne, a nie religijne czy mentalne, bo przecież PiS w Radzie Miasta jest za takimi szczepieniami - mówi radna PO Beata Dunajewska, szefowa Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia w Radzie Miasta Gdańska. - Dopóki nie będziemy mieć pewności, że ta szczepionka jest w pełni bezpieczna i nie powoduje poważniejszych powikłań, samorząd nie może wziąć jej finansowania na siebie.