Fakty o szczepieniach. UNICEF przypomina dlaczego trzeba szczepić dzieci

dem
12 najważniejszych faktów o szczepieniach
12 najważniejszych faktów o szczepieniach Aneta Zurek
Europejski Tydzień Szczepień (23-29 kwietnia) jest okazją do podania faktów dotyczących szczepionek. UNICEF przypomina, dlaczego trzeba szczepić dzieci.

Szczepienia dzieci chronią zdrowie i życie najmłodszych na całym świecie. Dzięki nim najmłodsi oraz całe społeczności są zabezpieczone przed groźnymi chorobami. UNICEF alarmuje, że każdego roku około 13 mln dzieci nie otrzymuje rutynowych szczepień.

Według szacunków UNICEF w 2017 roku szczepienia uratowały życie 3 mln dzieci. Mogą one stać się w przyszłości lekarzami, nauczycielami, artystami - mówi Robin Nandy, Dyrektor UNICEF ds. Szczepień.

UNICEF współpracuje z rządami państw i lokalnymi społecznościami, również w krajach ogarniętych przez konflikty zbrojne, aby wesprzeć lekarzy, którzy podejmują się niezwykle niebezpiecznej pracy, aby ratować życie dzieci.

12 najważniejszych faktów o szczepieniach

1. 2/3 niezaszczepionych dzieci mieszka w krajach niestabilnych lub ogarniętych konfliktami. W latach 2010-2016 największy spadek liczby zaszczepionych dzieci odnotowała Syria, w której wskaźnik szczepień* spadł o 38%. Na drugim miejscu jest Ukraina, gdzie wyszczepialność zmniejszyła się o 33%.

2. Szereg krajów odnotowało znaczny wzrost liczby szczepionych dzieci od 2010 r. Są to m.in. Indie, Etiopia, Demokratyczna Republika Konga, Bangladesz, Filipiny, Meksyk, Tanzania, Wietnam, Turcja i Sudan. W Indiach liczba nieszczepionych dzieci** spadła o 45%, z 5,3 mln w 2010 r. do 2,9 mln w 2016 r.

3. W 2016 r. połowa nieszczepionych dzieci* na całym świecie mieszkała w sześciu krajach: w Nigerii (18%), Indiach (15%), Pakistanie (7%), Indonezji (5%), Etiopii (4%) i Demokratycznej Republice Konga (3%).

4. 10 krajów o najwyższym procentowym wzroście wskaźnika szczepień* w latach 2010-2016 to Palau (29%), Malta (21%), Demokratyczna Republika Konga (19%), Komory (17%), Azerbejdżan (16%), Etiopia (16%), Timor Wschodni (13%), Barbados (11%), Kostaryka (9%) i Indie (9%).

5. W 2017 r. Jemen doświadczył jednej z najgorszych epidemii cholery. Zdiagnozowano ponad milion podejrzanych przypadków, z czego prawie 29% u dzieci poniżej 5. roku życia. Około 5,2 mln ludzi otrzymało dwie dawki doustnej szczepionki cholery w Sudanie Południowym, Somalii, Mozambiku, Malawi, Sierra Leone, Nigerii, Czadzie, Kamerunie, Zambii, Bangladeszu, na Filipinach i Haiti podczas epidemii cholery lub w ramach akcji profilaktycznych.

6. Błonica - choroba, która dzięki szczepieniom występuje rzadko, powraca. Na skutek wzrostu zachorowań wśród uchodźców Rohingja (w której 3/4 dotkniętych osób stanowiły dzieci) UNICEF wsparł wiele dużych kampanii szczepień w południowym Bangladeszu, docierając do blisko pół miliona dzieci.

7. W 1988 r. odnotowywano 350 000 przypadków polio rocznie. Od tego czasu ponad 2,5 mld dzieci zostało zaszczepionych przeciwko tej chorobie. Dzisiaj świat jest bliżej niż kiedykolwiek, aby wyeliminować polio. W zeszłym roku wystąpiły tylko 22 przypadki w dwóch krajach. W tym roku zaszczepionych zostanie ponad 400 mln dzieci.

8. Szacuje się, że dzięki szczepionkom przeciwko odrze w latach 2000-2016 uratowano życie około 20 milionów dzieci.

9. Do 2026 r. miliard ludzi w Afryce zostanie zaszczepionych przeciwko żółtej febrze – prawie połowa z nich to dzieci poniżej 15. roku życia. Od 2001 r. produkcja szczepionki przeciwko żółtej febrze zwiększyła się czterokrotnie, z 20 mln do 80 mln dawek rocznie. Oczekuje się, że w nadchodzących latach jeszcze wzrośnie.

Rodzice nie chcą szczepić dzieci, zapomniane choroby zakaźne wracają

10. W 2016 r. około 86% dzieci w wieku poniżej 1 roku życia było w pełni zaszczepionych przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, w porównaniu do 52% około 30 lat temu.

11. W 2017 r. UNICEF zamówił 2,4 mld dawek szczepionek o wartości 1,3 mld dolarów, docierając do 45% dzieci na całym świecie.

12. Dzięki szczepionkom, tężec matek i noworodków, szczególnie zabójczy dla nowonarodzonych dzieci, został wyeliminowany niemal na całym świecie, z wyjątkiem 15 krajów. Etiopia, Haiti i Filipiny wyeliminowały tę chorobę w 2017 roku.

Sprawdź: Co z może przydać się mamie i noworodkowi?

* Wskaźnik mierzony jest poprzez odsetek niemowląt, które otrzymały wszystkie trzy wymagane dawki szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi.
** Liczba dzieci otrzymujących wszystkie trzy wymagane dawki szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Fakty o szczepieniach. UNICEF przypomina dlaczego trzeba szczepić dzieci - Dziennik Łódzki

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet