Blisko co jedną sekundę kolejne ukraińskie dziecko zostaje uchodźcą

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Uchodźcy z Ukrainy w punkcie pomocy na dworcu PKP w Rzeszowie, 15 marca 2022 r.
Uchodźcy z Ukrainy w punkcie pomocy na dworcu PKP w Rzeszowie, 15 marca 2022 r. Paweł Dubiel/Polska Press
Wciąż przybywa dzieci, które są zmuszone opuścić swoje rodzinne domy na Ukrainie. Codziennie granice z Polską przekraczają dziesiątki tysięcy uchodźców – głównie kobiet z dziećmi. UNICEF podał przygnębiające szacunki na temat młodych obywateli Ukrainy.

Spis treści

Coraz więcej dzieci traci życie przez wojnę na Ukrainie

Wojna na Ukrainie przyczyniła się do wielu ludzkich tragedii. Cierpi ludność cywilna, w tym dzieci. Do połowy marca z powodu wojny życie straciło blisko 100 dzieci – wynika z informacji podanych przez biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Podobna liczba odniosła rany. Ofiar cały czas przebywa, jednak trudno jest ustalić ich dokładną liczbę ze względu na ograniczony dostęp do terenów objętych walkami i danych statystycznych. Może więc być ich znacznie więcej.

Młodzi Ukraińcy często nie mogą chodzić do szkoły

Życie dzieci jest zagrożone. Wielu młodych ludzi nie może kontynuować nauki. W ciągu pierwszych 16 dni wojny dzieci zostały pozbawione dostępu do 280 szkół i placówek edukacyjnych, z czego najwięcej zniszczonych obiektów znajduje się w Sumach i Kijowie. Lista zniszczeń obejmuje także placówki medyczne dla dzieci. Sytuacja jest tym trudniejsza, że niektóre miejscowości są oblężone i odcięte od pomocy humanitarnej.

W dniu 12 marca możliwości pobierania nauki nie miało już ok. 7 mln młodych Ukraińców. Obywatele tego kraju nie mogą czuć się bezpiecznie we własnych domach. Te niejednokrotnie stają się celami rosyjskiej artylerii. Jak wynika z danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) z 15 marca, liczba ukraińskich uchodźców przekroczyła 3 miliony. Z kolei Straż Graniczna podała, że od wybuchu konfliktu do Polski przybyło 1,893 mln osób z Ukrainy.

W ciągu minuty przybywa 55 nieletnich uchodźców z Ukrainy

Co około sekundę jedno dziecko staje się uchodźcą – szacuje Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF). Według rzecznika organizacji Jamesa Eldera, z powodu wojny Ukrainę musiało opuścić 1,5 mln dzieci. Wyliczono, że średnio co minutę uchodźcami zostaje ok. 55 dzieci.

Jak informuje UNICEF, szybko przybywa też najmłodszych w potrzebie. – Zniszczona została część infrastruktury wodnej i edukacyjnej, występują ograniczenia w dostawie prądu i gazu. Dostęp do opieki medycznej w nagłych przypadkach jest coraz trudniejszy. Rodziny z dziećmi opuszczają swoje domy, wzrasta poziom ubóstwa – można przeczytać na internetowej stronie organizacji.

UNICEF współpracuje z partnerami, którzy świadczą pomoc na miejscu. Aby pomóc dzieciom z Ukrainy, organizację można wesprzeć finansowo. Na jej stronie można dokonać płatności jednorazowej lub cyklicznej za pośrednictwem PayU.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet