Świat sztuki dla uchodźców. Kupując prace tych artystek, pomagasz dzieciom z Ukrainy. Dochód ze sprzedaży trafi do Fundacji Ocalenie

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Przed nami dwie aukcje sztuki, z których dochód zostanie przeznaczony na rzecz uchodźców: w Muzeum Sztuki nad Wisłą (na zdjęciu) i w Desa Unicum. W obu aukcjach będzie można uczestniczyć zarówno online, jak i stacjonarnie. Środki ze sprzedaży zostaną przekazane Fundacji Ocalenie, która prowadzi Centra Pomocy Cudzoziemcom oraz wspiera potrzebujące osoby z Ukrainy i na granicy polsko-białoruskiej.
Przed nami dwie aukcje sztuki, z których dochód zostanie przeznaczony na rzecz uchodźców: w Muzeum Sztuki nad Wisłą (na zdjęciu) i w Desa Unicum. W obu aukcjach będzie można uczestniczyć zarówno online, jak i stacjonarnie. Środki ze sprzedaży zostaną przekazane Fundacji Ocalenie, która prowadzi Centra Pomocy Cudzoziemcom oraz wspiera potrzebujące osoby z Ukrainy i na granicy polsko-białoruskiej. Szymon Starnawski / Polska Press
Artyści i kolekcjonerzy sztuki zaangażowali się w pomoc dla uchodźców. Przekazują swoje prace na aukcje sztuki. Zysk ze sprzedaży w całości zasila budżet Fundacji Ocalenie, która niesie pomoc cudzoziemcom i cudzoziemkom z Ukrainy oraz na granicy polsko-białoruskiej. Przedstawiamy dzieła sztuki wybranych artystek, które będzie można nabyć oraz wyjaśniamy, czym dokładnie zajmuje się Fundacja Ocalenie.

Spis treści

Aukcja Desa Unicum – świat sztuki wspiera uchodźców z Ukrainy

Desa Unicum, jeden z wiodących domów aukcyjnych w Polsce, już po raz drugi organizuje aukcję charytatywną na rzecz uchodźców z Ukrainy. Na aukcję wpłynęło 136 prac tak uznanych artystek i artystów jak Magdalena Abakanowicz czy Edward Dwurnik. W ramach aukcji można także nabyć prace innych utalentowanych twórczyń, m.in. Moniki Drożyńskiej, Mirelli Stern i Zofii Błażko. Jak informuje Desa Unicum, „całkowity dochód z licytacji zostanie przekazany Fundacji Ocalenie, niosącej bezpośrednią pomoc przybywającym do Polski uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy”.

Finał aukcji na rzecz Ukraińców odbędzie się 18 marca i będzie transmitowany na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum. W licytacji można wziąć udział:

  • online, na stronie domu aukcyjnego Desa Unicum,
  • przez aplikację mobilną,
  • telefonicznie,
  • przez zlecenie stałe,
  • osobiście podczas finału młotkowego.

Zobacz prace wybranych artystek, które można kupić na aukcjach sztuki na rzecz uchodźców i uchodźczyń:

Ponad milion złotych dla uchodźców – dobry początek w tym roku

Podczas pierwszej sesji aukcji, 9 marca, udało się zebrać 1,1 mln złotych. Kwota ta w całości zasiliła budżet Fundacji Ocalenie, która podejmuje liczne inicjatywy na rzecz uchodźców i jest jedną z cieszących się największym zaufaniem organizacji pozarządowych w Polsce działających w tym zakresie. Na aukcję wpłynęło 91 prac – wszystkie udało się sprzedać.

– Chcemy kontynuować tę formę pomocy, ponieważ potrzeby są ogromne i ciągle rosną wraz z liczbą osób uciekających przed wojną. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni naszym darczyńcom, kolekcjonerom i artystom, którzy ofiarowali prace na aukcję, serdecznie wszystkim dziękujemy. Zapraszamy chcących nieść pomoc w ten sposób do udziału w licytacji podczas drugiej sesji tej charytatywnej aukcji – mówi Anna Szynkarczuk, koordynatorka aukcji.

Refugees Welcome 2022 – charytatywna aukcja sztuki w MSN

Aukcje sztuki na rzecz uchodźców odbywają się w Polsce od lat. Marką samą w sobie w tym zakresie stała się aukcja Refugees Welcome, organizowana przez Fundację Ocalenie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Towarzystwo Przyjaciół MSN. Inicjatywa wzięła swój początek w spontanicznej licytacji kilku prac, która miała miejsce w ogrodzie jednej z warszawskich restauracji. Do 23 lutego br. na tegoroczną aukcję wpłynęły prace ponad siedemdziesięciu artystek i artystów z Polski i ze świata.

Tegoroczna, 6. edycja aukcji Refugees Welcome (stacjonarna i online) odbędzie się 15 maja w Muzeum nad Wisłą w Warszawie. Wystawę przedaucyjną można oglądać od 8 kwietnia do 15 maja 2022 roku. Na licytujących będą czekały prace uznanych artystek i artystów z Polski i zza granicy. Zawsze dochód z aukcji pozwala finansować działalność na rzecz uchodźców i uchodźczyń w Polsce. Środki trafiają na dwa programy pomocowe, prowadzone przez Fundację Ocalenie: Refugees Welcome Polska i Centrum Pomocy Cudzoziemcom.

Czym zajmuje się Fundacja Ocalenie?

Fundacja Ocalenie została założona w 2000 roku. Realizując swój główny cel, pomaga uchodźcom, imigrantom i repatriantom w budowaniu nowego życia w Polsce, a także wspiera ich w integracji oraz indywidualnym rozwoju. Organizacja prowadzi działania na rzecz dialogu międzykulturowego i wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego.

Podczas wojny na Ukrainie organizacja wspiera uchodźców na przejściach granicznych i w punktach recepcyjnych. Zapewnia pomoc socjalną i integracyjną na przejściach granicznych i w punktach recepcyjnych, jak również pomoc psychologiczną i prawną w Warszawie, Łodzi i Łomży, gdzie funkcjonują Centra Pomocy Cudzoziemcom prowadzone przez Fundację Ocalenie. Ośrodki te pomagają m.in. cudzoziemcom w poszukiwaniu pracy i oferują kursy języka polskiego.

Natomiast program Refugees Welcome Polska łączy uchodźców i uchodźczynie z mieszkankami i mieszkańcami Warszawy, którzy udostępniają nowoprzybyłym pokój we własnym domu. Inicjatywa ta nabrała rozmachu w obliczu inwazji na Ukrainę.

– Fundacja od ponad 20 lat zapełnia lukę w systemie integracji cudzoziemców i cudzoziemek w Polsce. Osoby otrzymują kompleksową pomoc – prawną, psychologiczną, w nauce języka polskiego, w zapisaniu dzieci do przedszkola czy szkoły, a także w kontaktach z wieloma instytucjami i urzędami. Regularnie udzielamy również pomocy rzeczowej i prawnej osobom w ośrodkach dla cudzoziemców, gdzie migranci i migrantki często nie otrzymują żadnej informacji o swojej sytuacji. Ze względu na brak państwowych programów integracyjnych, Centrum Pomocy Cudzoziemcom oraz program Refugees Welcome mają tak duże znaczenie. W ubiegłym roku pomogliśmy w nich ponad 1900 osobom. Dzięki środkom z aukcji możemy budować stabilne wsparcie dla tych, którzy przeszli najwięcej – mówi Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie.

Jakie są nowe priorytety Fundacji Ocalenie?

W obliczu rosyjskiej inwazji organizacja wyznaczyła sobie także nowe priorytety. Są to:

  • wsparcie dla osób uciekających z Ukrainy, które nie posiadają ukraińskiego obywatelstwa (w tym obywateli krajów globalnego Południa, którzy mają utrudniony dostęp do transportu, noclegów i innej pomocy),
  • otoczenie opieką dzieci uchodźców, które często mają objawy stresu potraumatycznego (punkty recepcyjne nie odpowiadają na ich potrzeby).

W trosce o najmłodszych uchodźców Fundacja Ocalenie tworzy świetlice i punkty stanowiące bezpieczną przestrzeń dla dzieci w miejscach krótkotrwałego i długotrwałego przebywania uchodźców (w 8 punktach recepcyjnych przy granicy, w 14 ośrodkach pobytowych i w Warszawie). Ta inicjatywa ma na celu minimalizowanie wpływu doświadczeń wojennych na dzieci, jak również tych związanych z ucieczką z kraju.

Ponadto organizacja zadeklarowała, że będzie rozwijać program wspierający długoterminową edukację oraz integrację dzieci i młodzieży uchodźczej, jak też zamierza angażować się w inne formy pomocy dla rodzin uciekających przed wojną. Bieżące działania Fundacji Ocalenie można śledzić na jej oficjalnej stronie www.ocalenie.org.pl. Tam też znajdują się informacje, jak zaangażować się w pomoc.

Zobacz, jakie prace można nabyć na aukcjach na rzecz uchodźców i uchodźczyń:

emisja bez ograniczeń wiekowychprzemocseks
Wideo

Strona Kobiet: Przemoc seksualna wojsk rosyjskich wobec Ukrainek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet