Świat sztuki dla uchodźców. Kupując prace tych artystek, pomagasz dzieciom z Ukrainy. Dochód ze sprzedaży trafi do Fundacji Ocalenie

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Przed nami dwie aukcje sztuki, z których dochód zostanie przeznaczony na rzecz uchodźców: w Muzeum Sztuki nad Wisłą (na zdjęciu) i w Desa Unicum. W obu aukcjach będzie można uczestniczyć zarówno online, jak i stacjonarnie. Środki ze sprzedaży zostaną przekazane Fundacji Ocalenie, która prowadzi Centra Pomocy Cudzoziemcom oraz wspiera potrzebujące osoby z Ukrainy i na granicy polsko-białoruskiej.
Przed nami dwie aukcje sztuki, z których dochód zostanie przeznaczony na rzecz uchodźców: w Muzeum Sztuki nad Wisłą (na zdjęciu) i w Desa Unicum. W obu aukcjach będzie można uczestniczyć zarówno online, jak i stacjonarnie. Środki ze sprzedaży zostaną przekazane Fundacji Ocalenie, która prowadzi Centra Pomocy Cudzoziemcom oraz wspiera potrzebujące osoby z Ukrainy i na granicy polsko-białoruskiej. Szymon Starnawski / Polska Press
Udostępnij:
Artyści i kolekcjonerzy sztuki zaangażowali się w pomoc dla uchodźców. Przekazują swoje prace na aukcje sztuki. Zysk ze sprzedaży w całości zasila budżet Fundacji Ocalenie, która niesie pomoc cudzoziemcom i cudzoziemkom z Ukrainy oraz na granicy polsko-białoruskiej. Przedstawiamy dzieła sztuki wybranych artystek, które będzie można nabyć oraz wyjaśniamy, czym dokładnie zajmuje się Fundacja Ocalenie.

Spis treści

Aukcja Desa Unicum – świat sztuki wspiera uchodźców z Ukrainy

Desa Unicum, jeden z wiodących domów aukcyjnych w Polsce, już po raz drugi organizuje aukcję charytatywną na rzecz uchodźców z Ukrainy. Na aukcję wpłynęło 136 prac tak uznanych artystek i artystów jak Magdalena Abakanowicz czy Edward Dwurnik. W ramach aukcji można także nabyć prace innych utalentowanych twórczyń, m.in. Moniki Drożyńskiej, Mirelli Stern i Zofii Błażko. Jak informuje Desa Unicum, „całkowity dochód z licytacji zostanie przekazany Fundacji Ocalenie, niosącej bezpośrednią pomoc przybywającym do Polski uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy”.

Finał aukcji na rzecz Ukraińców odbędzie się 18 marca i będzie transmitowany na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum. W licytacji można wziąć udział:

  • online, na stronie domu aukcyjnego Desa Unicum,
  • przez aplikację mobilną,
  • telefonicznie,
  • przez zlecenie stałe,
  • osobiście podczas finału młotkowego.

Zobacz prace wybranych artystek, które można kupić na aukcjach sztuki na rzecz uchodźców i uchodźczyń:

Ponad milion złotych dla uchodźców – dobry początek w tym roku

Podczas pierwszej sesji aukcji, 9 marca, udało się zebrać 1,1 mln złotych. Kwota ta w całości zasiliła budżet Fundacji Ocalenie, która podejmuje liczne inicjatywy na rzecz uchodźców i jest jedną z cieszących się największym zaufaniem organizacji pozarządowych w Polsce działających w tym zakresie. Na aukcję wpłynęło 91 prac – wszystkie udało się sprzedać.

– Chcemy kontynuować tę formę pomocy, ponieważ potrzeby są ogromne i ciągle rosną wraz z liczbą osób uciekających przed wojną. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni naszym darczyńcom, kolekcjonerom i artystom, którzy ofiarowali prace na aukcję, serdecznie wszystkim dziękujemy. Zapraszamy chcących nieść pomoc w ten sposób do udziału w licytacji podczas drugiej sesji tej charytatywnej aukcji – mówi Anna Szynkarczuk, koordynatorka aukcji.

Refugees Welcome 2022 – charytatywna aukcja sztuki w MSN

Aukcje sztuki na rzecz uchodźców odbywają się w Polsce od lat. Marką samą w sobie w tym zakresie stała się aukcja Refugees Welcome, organizowana przez Fundację Ocalenie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Towarzystwo Przyjaciół MSN. Inicjatywa wzięła swój początek w spontanicznej licytacji kilku prac, która miała miejsce w ogrodzie jednej z warszawskich restauracji. Do 23 lutego br. na tegoroczną aukcję wpłynęły prace ponad siedemdziesięciu artystek i artystów z Polski i ze świata.

Tegoroczna, 6. edycja aukcji Refugees Welcome (stacjonarna i online) odbędzie się 15 maja w Muzeum nad Wisłą w Warszawie. Wystawę przedaucyjną można oglądać od 8 kwietnia do 15 maja 2022 roku. Na licytujących będą czekały prace uznanych artystek i artystów z Polski i zza granicy. Zawsze dochód z aukcji pozwala finansować działalność na rzecz uchodźców i uchodźczyń w Polsce. Środki trafiają na dwa programy pomocowe, prowadzone przez Fundację Ocalenie: Refugees Welcome Polska i Centrum Pomocy Cudzoziemcom.

Czym zajmuje się Fundacja Ocalenie?

Fundacja Ocalenie została założona w 2000 roku. Realizując swój główny cel, pomaga uchodźcom, imigrantom i repatriantom w budowaniu nowego życia w Polsce, a także wspiera ich w integracji oraz indywidualnym rozwoju. Organizacja prowadzi działania na rzecz dialogu międzykulturowego i wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego.

Podczas wojny na Ukrainie organizacja wspiera uchodźców na przejściach granicznych i w punktach recepcyjnych. Zapewnia pomoc socjalną i integracyjną na przejściach granicznych i w punktach recepcyjnych, jak również pomoc psychologiczną i prawną w Warszawie, Łodzi i Łomży, gdzie funkcjonują Centra Pomocy Cudzoziemcom prowadzone przez Fundację Ocalenie. Ośrodki te pomagają m.in. cudzoziemcom w poszukiwaniu pracy i oferują kursy języka polskiego.

Natomiast program Refugees Welcome Polska łączy uchodźców i uchodźczynie z mieszkankami i mieszkańcami Warszawy, którzy udostępniają nowoprzybyłym pokój we własnym domu. Inicjatywa ta nabrała rozmachu w obliczu inwazji na Ukrainę.

– Fundacja od ponad 20 lat zapełnia lukę w systemie integracji cudzoziemców i cudzoziemek w Polsce. Osoby otrzymują kompleksową pomoc – prawną, psychologiczną, w nauce języka polskiego, w zapisaniu dzieci do przedszkola czy szkoły, a także w kontaktach z wieloma instytucjami i urzędami. Regularnie udzielamy również pomocy rzeczowej i prawnej osobom w ośrodkach dla cudzoziemców, gdzie migranci i migrantki często nie otrzymują żadnej informacji o swojej sytuacji. Ze względu na brak państwowych programów integracyjnych, Centrum Pomocy Cudzoziemcom oraz program Refugees Welcome mają tak duże znaczenie. W ubiegłym roku pomogliśmy w nich ponad 1900 osobom. Dzięki środkom z aukcji możemy budować stabilne wsparcie dla tych, którzy przeszli najwięcej – mówi Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie.

Jakie są nowe priorytety Fundacji Ocalenie?

W obliczu rosyjskiej inwazji organizacja wyznaczyła sobie także nowe priorytety. Są to:

  • wsparcie dla osób uciekających z Ukrainy, które nie posiadają ukraińskiego obywatelstwa (w tym obywateli krajów globalnego Południa, którzy mają utrudniony dostęp do transportu, noclegów i innej pomocy),
  • otoczenie opieką dzieci uchodźców, które często mają objawy stresu potraumatycznego (punkty recepcyjne nie odpowiadają na ich potrzeby).

W trosce o najmłodszych uchodźców Fundacja Ocalenie tworzy świetlice i punkty stanowiące bezpieczną przestrzeń dla dzieci w miejscach krótkotrwałego i długotrwałego przebywania uchodźców (w 8 punktach recepcyjnych przy granicy, w 14 ośrodkach pobytowych i w Warszawie). Ta inicjatywa ma na celu minimalizowanie wpływu doświadczeń wojennych na dzieci, jak również tych związanych z ucieczką z kraju.

Ponadto organizacja zadeklarowała, że będzie rozwijać program wspierający długoterminową edukację oraz integrację dzieci i młodzieży uchodźczej, jak też zamierza angażować się w inne formy pomocy dla rodzin uciekających przed wojną. Bieżące działania Fundacji Ocalenie można śledzić na jej oficjalnej stronie www.ocalenie.org.pl. Tam też znajdują się informacje, jak zaangażować się w pomoc.

Zobacz, jakie prace można nabyć na aukcjach na rzecz uchodźców i uchodźczyń:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Czy Polska jest krajem do rodzenia dzieci?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Kobiet
Dodaj ogłoszenie