10 najdroższych dzieł sztuki, które stworzyły Polki. Jakie ceny osiągnęły?

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Za jakie kwoty są sprzedawane prace najwyżej cenionych polskich artystek? Jak dużo można zarobić na rzeźbach i obrazach? Na zdjęciu widoczne są abakany, czyli rzeźby Magdaleny Abakanowicz, jednej z najlepiej sprzedających się polskich artystek. Przedstawiamy najdroższe prace kobiet z zestawienia Desa Unicum 2021. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Za jakie kwoty są sprzedawane prace najwyżej cenionych polskich artystek? Jak dużo można zarobić na rzeźbach i obrazach? Na zdjęciu widoczne są abakany, czyli rzeźby Magdaleny Abakanowicz, jednej z najlepiej sprzedających się polskich artystek. Przedstawiamy najdroższe prace kobiet z zestawienia Desa Unicum 2021. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Weronika Skupin / Polska Press Grupa
Czy polskie artystki są doceniane przez kolekcjonerów sztuki? Za ile nabywane są ich dzieła? Sprawdziliśmy, które obiekty autorstwa kobiet osiągnęły najwyższe ceny w 2021 roku. Niektóre z nich sprzedały się za miliony!

Spis treści

Prace trzech kobiet są warte miliony

Desa Unicum przygotowała dla Strony Kobiet zestawienie 10 artystek, których prace sprzedały się najdrożej w domu aukcyjnym w 2021 roku. Wśród autorek prac wartych na aukcjach fortuny znalazły się: Paulina Ołowska, Izabela Gustowska, Teresa Tyszkiewicz oraz 7 nieżyjących już twórczyń. Wszystkie najwyżej cenione przez nabywców artystki urodziły się w XIX lub XX wieku. Niektóre z nich mieszkały w Polsce, inne zdecydowały się na emigrację (warto wymienić tutaj osiadłą w 1901 r. w Paryżu Melę Muter).

Zdjęcia najdroższych prac z zestawienia można zobaczyć w naszej galerii.

Magdalena Abakanowicz (ur. w 1930 r. w Falentach, zm. w 2017 r. w Warszawie)

Niekwestionowaną rekordzistką pod względem wartości wylicytowanej pracy została nieżyjąca już polska artystka współczesna, Magdalena Abakanowicz, której „Tłum III (50 figur)” sprzedano za 11 mln złotych. Absolwentka ASP w Warszawie zdobyła światowy rozgłos dzięki swoim monumentalnym, przestrzennym gobelinom o reliefowej fakturze, nazwanych od jej nazwiska Abakanami. Jej wielkoformatowe rzeźby można podziwiać zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w licznych muzeach. Wykładowczyni poznańskiej ASP w latach 1965-90 zostawiła po sobie także spuściznę w postaci esejów o sztuce, mitologii i religii.

Mela Muter (ur. 1876 w Warszawie, zm. w 1967 r. Paryżu)

Drugim pod względem wylicytowanej kwoty okazał się obraz Meli Muter pt. „Gitarzysta”. Osiągnął on na aukcji wartość 1 500 000 zł.

Urodzona z XIX w. artystka kształciła się w Szkole Rysunku i Malarstwa dla Kobiet w Warszawie, aby następnie studiować na paryskiej uczelni artystycznej, Académie de la Grande Chaumiere oraz Académie Colarossi. W 1902 r. twórczyni związana z polską kolonią artystyczno-literacką w Paryżu zaczęła brać udział w tzw. Salonach Paryskich. Wystawiała w Towarzystwie Artystów Polskich (1914) i Galerie du Musée Crillon (1922).

Muter była podróżniczką, która wypracowała własny, oryginalny styl, czerpiący z tradycji postimpresjonizmu. Podróżowała po Hiszpanii, Francji i Szwajcarii. Inspirowała się m.in. malarstwem van Gogha. W obszarze jej zainteresowań znajdowały się pejzaże, widoki miejskie, sceny rodzajowe i portrety.

Ewa Juszkiewicz (ur. w 1984 r. w Gdańsku)

W gronie trzech artystek, których prace zostały sprzedane za miliony, znalazła się także Ewa Juszkiewicz, rocznik 1984. Jej „Dziewczyny do wzięcia” z 2010 r. osiągnęły na aukcji kwotę 1 050 000 zł.

Po ukończeniu studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku artystka obroniła doktorat na ASP w Krakowie. Prace malarki można było zobaczyć m.in. w: Almine Rech Gallery (Paryż, 2019), Gagosian (Nowy Jork, 2019), Cabinet (Mediolan, 2019), Galerie Rolando Anselmi (Berlin, 2018), Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki (Warszawa, 2018), Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Warszawa, 2017), Galerii Arsenał (Bialystok, 2016), National Art Gallery of China (Pekin, 2015), Christie's Ryder Street Gallery (Londyn, 2014) czy w MOCAK-u (Kraków, 2013).

Jej dzieła trafiły także do stałych kolekcji: MSN w Warszawie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie, Galerii Bielskiej BWA. Znajdują się także w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.

Ile są warte prace innych artystek?
Niestety, żadna z 7 pozostałych prac uwzględnionych w zestawieniu nie została wylicytowana za kwotę powyżej 1 mln złotych. Wartość dwóch dzieł była zbliżona do pół miliona. „Martwa natura z jabłkami” Tamary Łempickiej została sprzedana za 680 000 zł, natomiast „Spacer w chmurach ze Smugą – pożegnanie” Teresy Pągowskiej osiągnął cenę 460 tys. złotych.

Lista artystek, których prace zostały wylicytowane za najwyższe kwoty w 2021 r. na aukcjach organizowanych przez Desa Unicum:

  • Magdalena Abakanowicz, Tłum III (50 figur), 1989 r.
  • Mela Muter (1876-1967), Gitarzysta, lata 30. XX w.
  • Ewa Juszkiewicz (ur. 1984 r.), Dziewczyny do wzięcia, 2010 r.
  • Tamara Łempicka (1895-1980), Martwa natura z jabłkami, około 1946 r.
  • Teresa Pągowska (1926-2007), Spacer w chmurach ze Smugą - pożegnanie, 1959/1968 r.
  • Izabella Gustowska (ur. 1948 r.), Ona I - Kobieta I, 1977 r.
  • Olga Boznańska (1865-1940), Portet mężczyzny, około 1901 r.
  • Teresa Tyszkiewicz (ur. 1953 r.), Épingles blanc", 1986 r.
  • Paulina Ołowska (ur. 1976 r.), Capri Boy for Usher We Done There (after Hamilton Macallum, 2008 r.
  • Zofia Stryjeńska (1891- 1976), Góralka z dzbanem
emisja bez ograniczeń wiekowychprzemocseks
Wideo

Strona Kobiet: Przemoc seksualna wojsk rosyjskich wobec Ukrainek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet