Jak przeprowadzić głodówkę z korzyścią dla zdrowia? Sprawdź 6 zaleceń bezpiecznego postu!
Czy głodówka jest zdrowa? Ile powinna trwać i jak ją wytrzymać? Jak zacząć, a jak wyjść z głodówki? Sprawdź, jak przeprowadzić post, żeby miał korzystny wpływ na zdrowie.
Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Jak długo powinna trwać głodówka?
Chociaż w internecie można spotkać się z opisami kuracji, które trwają nawet kilka tygodni, lekarze ostrzegają, że to podejście skrajnie niezdrowe i wcale nie służy osiągnięciu założonych celów! Powstrzymywanie się od jedzenia powinno trwać maksymalnie 1-2 dni, a dłuższy post wymaga kontroli fachowca.
To jednak przedsięwzięcie wciąż nierealne dla wielu osób, którym proponuje się inne rozwiązanie. Według najnowszej wiedzy głodówka powinna trwać ok. 16 godzin i być regularnie powtarzana – wtedy przynosi znaczące korzyści zdrowotne, m.in. poprawę metabolizmu i masy ciała oraz zmniejszenie zagrożenia rozwojem chorób na tle zapalnym. Dobre efekty może też przynieść poszczenie 12-godzinne.
Kiedy wprowadzić post?
Krótkotrwały post, który przy regularnym stosowaniu (najlepiej kilka razy w tygodniu) jest najzdrowszy, najlepiej zaplanować na część nocy. Optymalnie jest rozpocząć go po 18:00 lub nawet wcześniej, aby głodówka objęła też godziny wieczorne zamiast tych porannych, gdy organizm szczególnie potrzebuje dawki energii i niezbędnych składników odżywczych.
Jak wytrzymać głodówkę?
Kilkunastogodzinny post jest całkiem łatwy do wytrzymania, szczególnie jeśli część tego czasu prześpimy. Może to być również pretekst do wydłużenia nocnego odpoczynku, co wpłynie korzystnie na poziom energii, sprawność metabolizmu i wagę.
Problem mogą mieć jednak osoby, które nie odżywiają się regularnie i nie stosują zbilansowanej diety. Wtedy może doskwierać im głód – nawet w sytuacji, gdy w ciągu dnia przyjmą odpowiednią liczbę kalorii. Należy więc dążyć do poprawy diety i uwzględnienia w niej wartościowych i sycących składników, zwłaszcza białka i błonnika.