Granie w różnego rodzaju gry to prosta droga do rozwinięcia kompetencji miękkich, np. współpracy, komunikacji czy krytycznego myślenia – wynika z analizy ManpowerGroup. Autorzy badania sprawdzili, które umiejętności poszerzamy, grając w poszczególne gry. Dopasowali także wybrane zawody do rozmaitych typów graczy. W analizie uwzględniono ponad 11 tysięcy gamingowych hitów.
Minecraft, The Legend of Zelda oraz The Elder Scrolls to gry rozwijające kreatywność, umiejętność współpracy i koordynacji oraz percepcję społeczną. Miłośnik World of Warcraft, Assassin’s Creed, Monster Hunter czy Pokemonów sprawdzi się na stanowisku dla asystenta w administracji, analityka finansowego lub menadżera ds. obsługi klienta. Osoba grająca w Mario Kart, Rocket League, FIFA lub Call of Duty może zostać pracownikiem opieki zdrowotnej. A to tylko niektóre wnioski z raportu „Game to Work”.
W analizie ManpowerGroup uwzględniono 13 gatunków gier. Wzięto pod uwagę tak różne segmenty, jak:
- gry przygodowe i akcji,
- gry fabularne (RPG),
- gry muzyczne i niezależne (indie).
- Wpływ gier na rozwój kompetencji miękkich to ważna informacja zarówno dla kandydatów, jak i dla firm, które w wyniku utrzymującego się mimo pandemii niedoboru talentów muszą szukać coraz bardziej kreatywnych metod dotarcia do potencjalnych pracowników. Kluczowe obecnie stają się holistyczne spojrzenie pracodawców na rynek pracy i ich otwartość na społeczność graczy, która może zmniejszyć deficyt pożądanych kompetencji – mówi Konrad Gandziarski, odpowiedzialny za rozwój obszaru outsourcingu usług IT w Experis.
Następnie badacze określili umiejętności miękkie rozwijane za sprawą poszczególnych rodzajów gier. Na tej podstawie opracowali schemat ukazujący zależność między kategorią gry a kompetencjami zawodowymi.
- Gry wzmacniają zdolność uczenia się i spostrzegawczość, motywują do rozwoju oraz są przestrzenią do podejmowania ryzyka i rozwiązywania problemów. Granie w gry stwarza możliwości elastycznego reagowania na nieprzewidziane sytuacje i stawiania czoła wyzwaniom. A pracodawcy potrzebują osób, które potrafią dynamicznie działać w zmiennym otoczeniu. Pracowników, którzy swoim sprytem i niestandardowym podejściem są w stanie mierzyć się z wyzwaniami pojawiającym się w realnym otoczeniu. Złożone, symulowane środowiska gier wymagają ciągłego podejmowania decyzji, co jest ważną umiejętnością, zwłaszcza dla pracowników, którzy stają w obliczu zmian i muszą się do nich dostosować, aby ich zespoły odniosły sukces – wylicza ekspert Experis.
Jeżeli sprawdzimy, w co grywają kandydaci do pracy, możemy oszacować, które kompetencje miękkie rozwijają. Ta pozornie niezwiązana ze ścieżką zawodową wiedza może pomóc wyłonić najlepszego kandydata na team leadera czy członka zespołu.
– Gry mogą pomóc pracodawcom ocenić umiejętności potencjalnych pracowników i podnieść atrakcyjność kandydata na rynku pracy. Jeśli konkretne rodzaje gier pozwalają na doskonalenie umiejętności miękkich, które obecnie są najbardziej pożądane na rynku pracy, to dlaczego zostają one pomijane w identyfikacji odpowiednich kandydatów i dopasowaniu ich do danego stanowiska? Ponieważ gry nadal traktowane są głównie jako źródło rozrywki, która też może przekładać się na aspekty finansowe w postaci na przykład turniejów gier komputerowych. Jednak nadal nie są postrzegane jako narzędzie, które może przyczyniać się do doskonalenia kompetencji zawodowych i samorozwoju – mówi Konrad Gandziarski.
Według eksperta rekruterzy mogą szukać kandydatów do pracy w społecznościach graczy. Współzawodnicy sami weryfikują umiejętności sprawdzane podczas procesu rekrutacyjnego.
- Wiedza na temat tego, jak przełożyć doświadczenie gier na profil kandydata i skorelować go z daną pracą, jest znikoma, a sięgnięcie do społeczności graczy to kolejna szansa na pozyskanie talentów posiadających kompetencje przyszłości – podsumowuje Konrad Gandziarski.
Praca
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!