1 z 12
Choć nie istnieje przepis na szczęście ani też jego spójna...
fot. Michael Simons (123RF)

Hormony szczęścia – 10 sposobów, by pobudzić ich produkcję w organizmie

Choć nie istnieje przepis na szczęście ani też jego spójna definicja, a na dodatek nie da się wyróżnić jednej substancji odpowiedzialnej za jego odczuwanie czy ściśle określić grupy takich związków, znane są skuteczne sposoby na błogostan!

Mechanizm odpowiadający za pozytywne uczucia jest bardzo złożony, a przy tym wciąż nie do końca poznany. Wiadomo jednak, że istotną rolę odgrywają w nim hormony takie jak serotonina, dopamina i oksytocyna, a ponadto endorfiny.

Związki te umożliwiają regulację procesów zachodzących w organizmie i stanowią swego rodzaju nagrodę za korzystne dla niego działania, takie jak jedzenie, wysiłek fizyczny czy seks. Wpływają na nastrój, pomagają łagodzić skutki stresu, działają przeciwdepresyjne i przeciwbólowo. Ich funkcje są bardzo złożone, podobnie jak wzajemne oddziaływania. Ponieważ jednak wydzielają się w konkretnych sytuacjach, w istotnym stopniu możemy na nie wpływać.

Chcąc pobudzić produkcję hormonów szczęścia w organizmie, warto skorzystać z metod, których działanie sprawdzono w sposób naukowy. Sprawdź 10 najbardziej polecanych!

2 z 12
Życie w ciągłym napięciu ogranicza wydzielanie hormonów...
fot. Free-Photos/pixabay.com

Odstresowuj się

Życie w ciągłym napięciu ogranicza wydzielanie hormonów szczęścia, co z kolei zwiększa podatność na stres. By przerwać to błędne koło, codziennie angażuj się w relaksujące aktywności. Należy do nich nie tylko aktywność fizyczna, kontakt z naturą, towarzystwo lubianych osób (o co trudno w czasie epidemii i wprowadzonych ograniczeń) czy oddawanie się lekturze bądź słuchaniu muzyki, ale także medytacja (a dla niektórych modlitwa), joga, stretching, ćwiczenia oddechowe czy po prostu relaksacyjne. Warto wypróbować też działanie słuchanie w stereo muzyki zawierającej tzw. dudnienia synchroniczne czy binarne, z ang. binaural beats, którą można znaleźć w internecie.

3 z 12
Zadbaj o regularną ekspozycję oczu na jasne światło,...
fot. Jean-Paul CHASSENET/123RF

Korzystaj z jasnego światła

Zadbaj o regularną ekspozycję oczu na jasne światło, najlepiej dzienne – koniecznie z samego rana. Wystarczy 10-15 minut dziennie. Przy braku takiej możliwości polecana jest fototerapia z użyciem specjalnych lamp emitujących światło o odpowiednio wysokim natężeniu i określonej barwie, z których można korzystać w specjalistycznych gabinetach, a także w domu, ponieważ są dostępne w sprzedaży.

4 z 12
Aby zrównoważyć funkcjonowanie układu hormonalnego,...
fot. Kinga Cichewicz/unsplash.com

Chodź wcześniej spać

Aby zrównoważyć funkcjonowanie układu hormonalnego, zapewniaj sobie nocną regenerację, regularnie się wysypiając. Ważne, by chodzić do łóżka o podobnej porze, najlepiej przed godziną 23:00, i przesypiać 6-8 godzin. Nie bez znaczenia jest jakość snu – warto zadbać o nią, usuwając z sypialni wszystkie zakłócające spokój czynniki, takie jak nadmiar światła (nawet z urządzeń w trybie stand-by) oraz źródła hałasu (warto używać zatyczek do uszu) czy nadmiernego ciepła.

Pozostało jeszcze 7 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Paszporty Polityki rozdane. Od niektórych kreacji ciężko oderwać wzrok!

Paszporty Polityki rozdane. Od niektórych kreacji ciężko oderwać wzrok!

Na jej widok mężczyźni szaleli! Była pierwszą żoną Bohdana Łazuki

O TYM SIĘ MÓWI
Na jej widok mężczyźni szaleli! Była pierwszą żoną Bohdana Łazuki

Rodzina, przyjaciele i fani – tłumy żegnały aktora. Pogrzeb Stanisława Tyma

Rodzina, przyjaciele i fani – tłumy żegnały aktora. Pogrzeb Stanisława Tyma

Zobacz również

Od skromnych sukienek po kreacje z wybiegów mody. Studniówka kiedyś i dzisiaj

O TYM SIĘ MÓWI
Od skromnych sukienek po kreacje z wybiegów mody. Studniówka kiedyś i dzisiaj

Błyszczące sukienki na sylwestra. Zobacz, co wybrały gwiazdy

Błyszczące sukienki na sylwestra. Zobacz, co wybrały gwiazdy