Impreza Różowa plaża w Ustce

Aleksandra Chacińska
„Różowa Plaża” to pierwsza tak duża inicjatywa fundacji OmeaLife.
„Różowa Plaża” to pierwsza tak duża inicjatywa fundacji OmeaLife. Organizatorzy
„Różowa Plaża” to pierwsza tak duża inicjatywa fundacji OmeaLife. - W niedzielę, 14 sierpnia, na usteckiej plaży poćwiczysz z trenerami fitness i w dobrej atmosferze porozmawiasz ze specjalistami. Przyłącz się do świadomego życia w zdrowiu - zaprasza Ewelina Puszkin

Czym jest fundacja OmeaLife? Założyła ją Ewelina Puszkin wraz z przyjaciółkami kilka miesięcy temu. Kobiety poznały się w trudnym czasie: każda z nich chorowała na raka piersi.

Trzy z nich obciążone są zmutowanym genem BRCA1, więc ryzyko zachorowania było od zawsze bardzo wysokie. Badania wskazują, że mutacja daje 80 do 90 proc. pewności zachorowania. - Wciąż słyszymy: lepiej przeciwdziałać niż leczyć, ale jak widać, nie w każdym przypadku. W Polsce mastektomia wywołuje u niejednej kobiety drżenie serca. Jest jednak duża grupa, zwłaszcza młodych kobiet, które mają świadomość wysokiego ryzyka wynikającego z obciążenia w swoich genach i wolą poddać się amputacji z rekonstrukcją,zanim zachorują. Jednak to nie jest takie proste - mówi Ewelina Puszkin.

Kosztowny zabieg

Zabieg obustronnej, prewencyjnej mastektomii z implantacją piersi to koszt ok. 15 tys. zł. Zdrowe kobiety obciążone mutagenem najczęściej więc kontrolują się poprzez rezonans, samobadanie piersi i usg. NFZ nie uwzględniło w programie refundacji profilaktycznej mastektomii. Wnioski o refundację takiego zabiegu są odrzucane. - Według NFZ ryzyko zachorowania na raka piersi oscylujące około 90 proc. nie jest wystarczającym powodem do wsparcia pacjentki - mówią oburzone założycielki fundacji.

Różowe plaże

Ich projekt „Różowa Plaża” ma budzić świadomość dbania o swoje zdrowie szczególnie wśród młodych ludzi. - Każda z nas przeszła trudności związane z chorobą nowotworową, mając zaledwie 30 lat. Rak to nie jest wyrok, choć wciąż panuje takie przeświadczenie. Do walki z chorobą warto podejść jak do zadania, które należy wykonać - mówi Ewelina Puszkin.

Już 14 sierpnia plaża w Ustce stanie się więc różowa.

- Będziemy propagować aktywność fizyczną, racjonalną dietę, samobadanie piersi oraz ochronę ich przed promieniami UV. Przez cały dzień prowadzone będą intensywne ćwiczenia pod czujnym okiem trenerki Emilii Mazgis i jej zespołu z Power Fitness - zapraszają tego dnia na plażę panie z OmeaLife.

Ćwiczenia są doskonałym motorem przy wytwarzaniu hormonu szczęścia. Przydaje się on zdrowym, ale dla osób po chorobie nowotworowej jest szczególnie ważny. W czasie rekonwalescencji ćwiczenia wspomagają powrót do zdrowia i poprawiają rokowania.

- Fundacja OmeaLife współpracuje z oddziałem chirurgii onkologicznej oraz chemioterapii słupskiego szpitala. Kontaktujemy się z kobietami zmagającymi się z rakiem piersi. Wspieramy je, pokazujemy, że nie są same i poprzez własne doświadczenie podpowiadamy, co zrobić, jak mimo choroby nie rezygnować ze swoich planów i marzeń. Doświadczenie pokazuje, że z rakiem lepiej zmierzyć się w dobrej atmosferze. Plażowa, letnia konwencja konsultacji ze specjalistami święciła swoje pierwsze sukcesy na pierwszej edycji wydarzenia, w Gdańsku.

W najbliższą sobotę w Ustce prócz fitnessu czekać na uczestników będą chirurg, fizjoterapeuta, dietetyk i psycholog. W godzinach od 10.30 do 18, między odpoczynkiem na leżakach i zabawą, będzie można rozwiać swoje wątpliwości związane z rakiem piersi. To wystarczający powód, by odwiedzić Ustkę i „Różową Plażę”.

ZOBACZ TAKŻE: II Słupski Kongres Kobiet

gp24

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet