Inteligentne biustonosze mogą pomóc w profilaktyce raka piersi
Pracownicy Institut interdisciplinaire d'innovation technologique (3IT) w Sherbrooke, we współpracy z CHUS Research Center (CRCHUS), pracują nad urządzeniem w technologii wearable do profilaktyki raka piersi.
Naukowcy chcą umożliwić wykonywanie badania piersi w warunkach domowych, przy użyciu inteligentnego biustonosza. Wynalazek nie tylko może pomóc w wykrywaniu raka piersi, ale także ma szansę umożliwić monitorowanie rozwoju drobnych mas nowotworowych.
Badania zainicjował prof. Elijah Van Houten z kanadyjskiego Université de Sherbrooke. Projekt, któremu poświęcił wiele lat życia, jest finansowany przez Kanadyjskie Towarzystwo Raka. Niestety poprzednie wersje prototypu były niewygodne w użytkowaniu. Tym razem gadżet ma być przyjaźniejszy dla kobiet. Jak podkreśla naukowiec, niektóre z nich w ogóle nie chcą robić mammografii, ponieważ badanie jest dla nich zbyt bolesne. Przyrząd do badania piersi w technologii ubieralnej może zachęcić kobiety do regularnego wykonywania badań.
Profilaktyka raka piersi nie musi być bolesna
Biustonosz, nad którym pracuje Elijah Van Houten, zostanie wyposażony w czujniki będące w stanie wykryć namacalne zmiany w tkance, np. zgrubienia, które mogą zamienić się w guzka. Podobne rozwiązanie opracowali studenci z Politechniki Federalnej w Lozannie, którzy połączyli siły ze startupem IcosaMed. Ich SmartBra wykorzystuje monitorowanie ultrasonograficzne, dzięki któremu można bezinwazyjne wykonywać badania.
Gadżet miał trafić do sprzedaży w 2021 roku. Maks Boysett, założyciel i dyrektor generalny IcosaMed uważa, że kontrolowane emitowanie ciągłych, niskich dawek ultradźwięków w przyszłości może stanowić alternatywę dla konwencjonalnych metod badania i leczenia.
Warto przeczytać również:
Już teraz technologia do wykrywania raka piersi jest rozwinięta, ale nie wszystkie kobiety mają wystarczającą wiedzę. - Kobiety potrzebują edukacji z obszaru technologii, którą dysponujemy, a której nie wykorzystujemy. W celu wczesnego wykrycia raka piersi można stosować ultradźwięki (w przypadku gęstych piersi), mammografię 3D, mammografię wzmocnioną kontrastem czy MRI – wylicza Jennie Dale, dyrektor wykonawcza w Dense Breast Canada.ca.
Rak piersi a wielkość biustu
Organizacja, w której pracuje Dale, zajmuje się edukacją kobiet na temat raka piersi. Na stronie można przeczytać, że:
- ryzyko zachorowania rośnie wraz z gęstością piersi (w przypadku miseczek o rozmiarze C i D gęstość przekracza 50%),
- gęstość piersi stanowi większy czynnik ryzyka niż historia raka piersi w rodzinie,
- mammogramy nie wykrywają ok. 50% nowotworów w najgęstszych piersiach.
Nie żyje Stanisław Tym
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Znaleźliśmy drugą żonę Solorza! Zaszyła się w Afryce | TYLKO U NAS ZDJĘCIA
- Mąż Bosackiej nie ma romansu! Czy ma szansę wrócić? Stanowcza odpowiedź gwiazdy
- Zwykli ludzie nie mają tam wstępu. Tak Górniak nosi się po strefie dla VIP-ów
- Jurksztowicz i Dębski usłyszeli wyrok sądu. Dostali rozwód, ale to nie koniec wojny