Jak kąpać noworodka – jakich kosmetyków używać a jakich unikać? Sprawdź, co ile kąpać noworodka!

Aneta Redzik
Pierwsza kąpiel noworodka to duże wydarzenie. Warto zrobić to umiejętnie, aby i dziecko i rodzic się nie stresowali.
Pierwsza kąpiel noworodka to duże wydarzenie. Warto zrobić to umiejętnie, aby i dziecko i rodzic się nie stresowali. pixabay.com
Jak kąpać noworodka? Takie pytanie stawia sobie wielu młodych rodziców, którym właśnie urodziło się dziecko. Jest kilka ważnych zasad, których trzeba przestrzegać, kąpiąc małe dziecko. Istotne jest także, co ile kąpać noworodka oraz czy i jakich naturalnych kosmetyków do kąpieli używać. O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.

Kąpiel noworodka to nie tylko dbałość o higienę maluszka, ale również moment budowania wyjątkowej więzi pomiędzy rodzicami a nowo narodzonym dzieckiem. Pierwsza kąpiel to spore wyzwanie, dlatego warto się do niej prawidłowo przygotować, tak aby przebiegła sprawnie i bezpiecznie.

Kąpiel maluszka to istotny element higieny dziecka. Jednak właściwe przygotowanie sprawia, że ten czas jest nie tylko koniecznością, ale również momentem budowania unikalnej więzi z dzieckiem i relaksującym zabiegiem, który przygotowuje malucha do spokojnego, mocnego snu.

Warto przeczytać"

Jeśli pierwsza kąpiel noworodka napawa nas obawami i strachem, warto poprosić o pomoc kogoś, kto już wcześniej to robił – członka rodziny, przyjaciółkę albo położną. Dzięki obecności doświadczonej osoby poczujemy się znacznie pewniej. Można też przećwiczyć kąpiel na lalce, tak jak robi się to w szkole rodzenia.

Co ile kąpać noworodka?

Należy pamiętać, że kąpiel noworodka jest ważnym zabiegiem, który wymaga przestrzegania kilku zasad mających na celu zapewnienie dziecku maksymalnego bezpieczeństwa. Decyzja co do częstotliwości mycia dziecka w pełni zależy od rodziców, a w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem albo położną. Musimy jednak mieć na uwadze to, że opinie na temat częstotliwości kąpania noworodków są podzielone. Zasadniczo nie ma przeciwwskazań do codziennych kąpieli, ale ze względu na wrażliwość skóry niemowląt zakłada się, że w pierwszych tygodniach życia dziecka najlepszą opcją jest kąpanie go średnio raz na trzy dni – dzięki temu będziemy mieli pewność, że kosmetyki nie wysuszą delikatnej skóry i nie zaburzą jej neutralnego pH.

Nawet, jeśli chcesz dobrze, czasami lepiej jest powstrzymać się od komentarzy i zadawania niektórych pytań. Czy wiesz, czego lepiej jest nie mówić świeżo upieczonej mamie? Poznaj 8 rzeczy, o których raczej nie chce rozmawiać z Tobą żadna młoda mama.

8 rzeczy, których lepiej nie mówić świeżo upieczonej mamie

Na co zwrócić uwagę podczas kąpieli noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka to zawsze spore wyzwanie. Aby cały proces przebiegł bez żadnych komplikacji, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które sprawią, że kąpiel będzie dla dziecka przyjemna i przede wszystkim bezpieczna.

Najlepszą porą na kąpiel jest wieczór już po nakarmieniu dziecka (ale nie bezpośrednio po karmieniu).

Podstawową zasadą jest przegotowanie wody przed kąpielą oraz zapewnienie odpowiedniej temperatury wody (około 36-37 stopni Celsjusza) i temperatury powietrza w łazience (około 22-25 stopni Celsjusza). Temperaturę wody można sprawdzić za pomocą specjalnego termometru albo łokciem – dłoń nie jest wystarczająco czuła. Warto wcześniej przygotować ciepły, miękki ręcznik, w który po kąpieli owiniemy niemowlaka.

Głowa dziecka wychładza się znacznie szybciej niż reszta jego ciała, dlatego włosy najlepiej umyć pod koniec kąpieli.
Nie ma żadnych przeciwwskazań do kąpania dziecka po szczepieniu ani dziecka z gorączką, w takiej sytuacji woda o temperaturze niższej od temperatury ciała niemowlaka (o około 1-2 stopnie) może nawet przynieść mu ulgę.

Podczas kąpieli bezwzględnie nie można pozostawiać niemowlaka bez opieki osoby dorosłej. Takie zachowanie poważnie zagraża zdrowiu i życiu dziecka.

Kąpiel noworodka krok po kroku

Przygotowując kąpiel dla noworodka, należy wypełnić wanienkę do połowy ciepłą wodą o temperaturze ciała dziecka, czyli około 36-37 stopni Celsjusza i mieć w pobliżu miękki, ciepły ręcznik, którym po kąpieli owiniemy maluszka. Do wody można dodać kilka kropel pielęgnacyjnej emulsji przeznaczonej dla dzieci poniżej 1. miesiąca życia, która zadba o wrażliwą skórę.

Przed właściwą kąpielą należy położyć dziecko na przewijaku i oczyścić mu buzię (w szczególności oczy i usta), miękką gąbeczką, myjką albo gazikiem zwilżonym solą fizjologiczną oraz delikatnie wyczyścić uszy i za nimi.

Warto przeczytać"

Umieszczając dziecko w wanience i podczas całej kąpieli należy trzymać przegub dłoni pod główką, delikatnie podpierając plecki – dzięki temu można zapobiec przypadkowym urazom. Może się zdarzyć, że noworodek zacznie się wiercić, a nawet pluskać w wodzie – zanurzenie w ciepłej wodzie daje dziecku wrażenia zbliżone do pobytu w łonie matki, a pluskanie to po prostu wyraz radości.

Kąpiel noworodka nie powinna trwać dłużej niż pięć minut

Bardzo ważne jest bezpieczne wyjęcie noworodka z kąpieli. W tym celu należy mocno trzymać dziecko pod plecami i ramionami, a drugą rękę umieścić pod jego pupą i ostrożnie obrócić maluszka w swoją stronę. Następnie ułożyć dziecko na przygotowanym wcześniej ciepłym ręczniku i osuszać mokrą skórę muśnięciami materiału aż do momentu, gdy będzie całkiem sucha  – należy unikać wycierania, które może doprowadzić do podrażnień delikatnej skóry noworodka. Staranne osuszenie skóry zapobiega odparzeniom.

Do momentu zagojenia pępek nie powinien być moczony, jeśli jednak będzie miał styczność z wodą, należy wysuszyć go sterylnym gazikiem i przemyć spirytusem.

Po kąpieli warto nawilżyć jeszcze lekko wilgotną skórę kilkoma kroplami oliwki dla niemowląt – na dłoń nałożyć kilka kropli oliwki i delikatnie wmasować ją w skórę dziecka.

Kąpiel malucha dobrze jest zakończyć masażem, dzięki któremu budujemy więź z noworodkiem. Jest to idealny sposób na poprawienie samopoczucia dziecka oraz pobudzenie procesów trawiennych, krążenia krwi i układu odpornościowego.

Kąpiel noworodka – co jest potrzebne?

Kąpiel noworodka powinna przebiegać sprawnie, dlatego dobrze jest wcześniej przygotować potrzebne akcesoria, które w trakcie mycia w razie potrzeby będziemy mieć pod ręką.
Przed kąpielą warto przygotować:

  • miękki ręcznik albo ręcznik z doszytym kapturkiem (do osuszenia dziecka),
  • tetrową pieluszkę,
  • specjalną gumową matę albo leżaczek do kąpieli (do wyłożenia wanienki),
  • waciki,
  • jałowe gaziki (do pielęgnacji pępka),
  • miseczkę z przegotowaną wodą (do mycia buzi),
  • patyczki do uszu (dedykowane dla dzieci),
  • miękką gąbeczkę albo myjkę,
  • kosmetyki do pielęgnacji (żel do kąpieli albo mydło dla niemowląt, oliwka dla dzieci, maść do smarowania pupy),
  • pieluszkę
  • ubranko do spania dla dziecka.

Można też zabrać wilgotne chusteczki, które przydadzą się, gdy po rozebraniu noworodka okaże się, że pieluszka jest zabrudzona i konieczne jest oczyszczenie pupy.

Naturalne kosmetyki do kąpieli noworodka

Kąpiel noworodka to również wybór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, które nie wysuszą ani nie podrażnią wrażliwej skóry dziecka.

Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji noworodka powinny zawierać naturalne składniki bezpieczne dla delikatnej skóry malucha. Istotne jest zwracanie uwagi na oznaczenia produktów – poza naturalnym składem ważne jest, aby kosmetyki były przeznaczone dla dzieci poniżej 1. miesiąca życia.

Warto sięgać po produkty do pielęgnacji niemowląt w opakowaniach z pompką, która ułatwia stosowanie i pomaga dozować odpowiednią ilość preparatów. Zbyt duża ilość kosmetyku jest trudna do spłukania i może powodować podrażnienia.

Niezbędne kosmetyki dla noworodka:

  • chusteczki nawilżające (do oczyszczania pupy),
  • oliwka dla dzieci (pomaga natłuszczać skórę dziecka),
  • krem na odparzenia (na wypadek podrażnień i zaczerwienienia skóry),
  • płyn do mycia ciała,
  • szampon dla niemowląt (w pierwszych tygodniach życia dziecka można z niego zrezygnować),
  • krem do twarzy (zabezpiecza skórę przed słońcem i mrozem).

Gadżety ułatwiające rodzicom kąpiel malucha

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet