Świadome rodzicielstwo to budowanie silnych więzi z dzieckiem. Sprawdź, jak zbudować fundamenty do stworzenia szczęśliwej rodziny

Artur Białek
Dziecko zmienia całe życie, sposób myślenia i przyzwyczajenia. Włącza się instynkt, który podpowiada, co należy robić. Jednak wiele rzeczy musimy się nauczyć sami.
Dziecko zmienia całe życie, sposób myślenia i przyzwyczajenia. Włącza się instynkt, który podpowiada, co należy robić. Jednak wiele rzeczy musimy się nauczyć sami. smpratt90 Pixabay.com
Rodzicielstwo to jedno z najbardziej odpowiedzialnych zadań, z którymi możemy spotkać się w życiu. To właśnie rodzice są  osobami, na których w pierwszej kolejności może polegać mała istota. To oni prowadzą ją przez świat, przekazując przy tym swoją wiedzę, doświadczenie i ucząc, co jest dobre a co złe. Nie należy jednak zapominać, że będąc rodzicem, nie można polegać wyłącznie na instynkcie.

Rodzicielstwo każdy z nas ma w sobie - z takiego założenia wychodzi wiele osób, spodziewających się przyjścia dziecka na świat. To zaskakujące, ale wielu z nas wciąż wierzy, że do roli rodzica nie trzeba się przygotowywać. Oczywiście, intuicja jest niezwykle ważna, ale nie wystarczy, żeby móc celująco zdać najtrudniejszy i najważniejszy egzamin w życiu. Należy uświadomić sobie, że postawa rodziców i sposób wychowania dziecka nie wywiera na nie wpływu wyłącznie "tu i teraz", ale także w odległej przyszłości. Rola rodzica nie polega bowiem wyłącznie na wskazaniu dziecku drogi, ale także na towarzyszeniu mu na każdym etapie jej pokonywania. 

Warto przeczytać"

Co oznacza świadome rodzicielstwo

Rodzicielstwo powinno być przede wszystkim świadome, ale co to oznacza w praktyce? Kluczem do nawiązania więzi z dzieckiem jest zrozumienie jego potrzeb emocjonalnych i fizycznych, które przedstawia na każdym etapie swojego rozwoju. Świadome rodzicielstwo przewiduje podejmowanie odpowiedzialnych i przemyślanych decyzji w każdym aspekcie wychowania, mając na uwadze dobro rodziny jako ogółu, czyli dzieci i rodziców. Idea świadomego wychowywania dziecka zakłada bowiem, że nie może być mowy o szczęśliwym dzieciństwie, jeżeli szczęścia nie odczuwają wszyscy członkowie rodziny. Nie będzie to możliwe, jeżeli przyszli rodzice nie przygotują się odpowiednio do nowej roli, zarówno w ujęciu emocjonalnym, jak i pod względem wiedzy.

Świadome rodzicielstwo to nieustanna nauka

Rodzicielstwo w dużej mierze opiera się o intuicję, jednak nie można ufać jej w stu procentach. Nikt z nas nie rodzi się bowiem z wiedzą na temat przebiegu rozwoju dziecka i potrzeb, jakie przedstawia na każdym etapie dorastania. Świadome rodzicielstwo polega na dostrzeganiu różnicy w funkcjonowaniu dziecka i osoby dorosłej.

Świadomy i odpowiedzialny rodzic powinien rozumieć potrzeby dziecka, zarówno w ujęciu fizycznym, jak i emocjonalnym i intelektualnym. Nie należy jednak zapominać, że te przez cały czas ewoluują, zatem zmieniać powinien się też sposób wychowania.

Dopiero kiedy zrozumiemy, jak myśli i co czuje nasza pociecha, będziemy mogli podejmować świadome decyzje. Męczą cię nocne pobudki? Malec nie robi ci na złość, po prostu - sen u niemowlęcia ma zupełnie inny przebieg niż u osoby dorosłej. Twoja pociecha znowu płacze, więc z pewnością jest z czegoś niezadowolona. Nic bardziej mylnego. W ten sposób dziecko manifestuje swoje potrzeby, to jego naturalny sposób komunikacji. Rozumiejąc to wszystko, można trafniej odpowiedzieć na nie odpowiedzieć.

Twoje dziecko ma nadwagę, jest niesamodzielne lub nadużywa s...

Rodzicielstwo bliskości - co to takiego?

Rodzicielstwo oparte o świadomą wiedzę nie jest cechą ani umiejętnością wrodzoną, tego po prostu trzeba się nauczyć. Zdobywanie wiedzy na temat etapów rozwoju człowieka warto rozpocząć jeszcze przed narodzinami dziecka. Wynika to z faktu, że zaspokajanie elementarnych potrzeb malca jest ważne już od pierwszych dni jego życia.

Dziecko przychodzi na świat z potrzebą bliskości, bezpieczeństwa i ciepła, a to wszystko zapewnia mu kontakt z rodzicami, na poziomie emocjonalnym i fizycznym. Przytulanie, gładzenie dłonią, łagodnie wypowiadane słowa - to wszystko pozwala na zbudowanie więzi, która (o ile będzie odpowiednio pielęgnowana na dalszym etapie rozwoju dziecka) będzie trwać przez całe życie. Na tym właśnie polega rodzicielstwo bliskości, które stanowi nieodłączny element świadomego rodzicielstwa, zwłaszcza na wczesnym etapie rozwoju malca. Dzięki przytulaniu, w dziecku kształtuje się postawa otwartości na siebie i swoje potrzeby, co sprawia, że w przyszłości, młodemu człowiekowi łatwiej będzie mówić o swoich uczuciach i oczekiwaniach. Brak bliskości doprowadza natomiast do sytuacji, w której dziecko uczy się postawy zamkniętej. 

Rodzicielstwo - zrozum swoje dziecko

Rodzicielstwo powinno uwzględniać postawę empatyczną. Choć to stwierdzenie wydaje się być czymś oczywistym, to praktyka pokazuje, że wielu rodziców zapomina o tym. W miarę dorastania dziecko zacznie przedstawiać coraz więcej emocji. Świadomy rodzic powinien być w stanie prawidłowo je odczytywać i umieć na nie reagować.

Nie wychowuj lenia! Jakie obowiązki domowe powinno mieć twoje dziecko?

Trzeba sobie uświadomić, że wszystko to, co dla dorosłego wydaje się być nic nieznaczącą drobnostką, dla malca może oznaczać poważny problem. Czasami warto więc spojrzeć na świat oczyma dziecka. Dopiero takie podejście pozwoli zrozumieć, co w danej chwili czuje malec. Dziecko zgubiło ulubioną zabawkę i nie może przestać płakać? Nie wyśmiewaj swojej pociechy ani tym bardziej nie okazuj złości. Zamiast tego wyobraź sobie, że zapodziała się gdzieś twoja torba z laptopem. Z punktu widzenia dziecka, to tak samo silne przeżycie, postaraj się więc "wejść w buty swojej pociechy" i dąż do rozwiązania problemu. 

W okresie dziecięcym czymś naturalnym jest potrzeba zabawy. Często można spotkać się z opinią, że już we wczesnym dzieciństwie ważniejsza jest jednak nauka, a zabawa to strata czasu. A gdyby tak połączyć jedno z drugim? Do świadomego wychowania warto wprowadzić elementy idei "rodzicielstwo przez zabawę", która zakłada, że nauka, poznawanie świata, radzenie sobie z emocjami i budowanie relacji rodzinnych może opierać się o zabawę. Wystarczy wyobrazić sobie, o ile chętniej malec wykona wszystkie codzienne czynności, jeżeli zaczną one sprawiać mu radość.

Akceptacja swojego dziecka to oznaka świadomego rodzicielstwa

Rodzicielstwo w znacznym stopniu wpływa na kształtowanie osobowości małego człowieka, nie można jednak zapominać, że pewne cechy temperamentu są wrodzone i nie ma na nie wpływu ani wychowanie, ani środowisko, w którym dziecko przebywa. Jeden malec jest żywiołowy, inny spokojny. Niektóre dzieci są bardziej wrażliwe, inne mniej.

Zadaniem rodzica jest poznanie osobowości  swojego dziecka i okazanie mu bezwarunkowej akceptacji.

Świadomy przewodnik, bo właśnie taką postawę powinien przyjąć każdy opiekun, musi nauczyć malca, jak umiejętnie wykorzystywać jego wrodzone predyspozycje. Kluczem do tego jest zrozumienie, że nie zmienimy naszego dziecka. Zamiast próbować, wystarczy nauczyć go, jak wykorzystywać swoje atuty i jak radzić sobie ze słabymi stronami. 

Szczęście rodziny to szczęście dziecka

Rodzicielstwo to zajęcie na cały etat, nie można jednak zapominać o swoich potrzebach. Nie może być mowy o szczęśliwym dzieciństwie, jeżeli szczęścia nie ma w rodzinie. Jeżeli rodzice zaniedbają swoje potrzeby, jest bardzo prawdopodobne, że manifestacja oczekiwań przez malucha spotka się nie ze zrozumieniem, a ze złością ze strony rodzica. Warto więc podejmować wyłącznie takie decyzje, które mają na względzie dobro całej rodziny. 

Jak nie zatracić się całkowicie w macierzyństwie i znaleźć chwilę tylko dla siebie?

emisja bez ograniczeń wiekowychprzemocseks
Wideo

Strona Kobiet: Przemoc seksualna wojsk rosyjskich wobec Ukrainek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet