Dzień zacznij od lekkiej gimnastyki. Ale takiej, która trochę zmobilizuje do pracy twoje mięśnie. Przez noc się rozleniwiły, a ty teraz musisz je przygotować, aby pracowały przez cały dzień. Dopiero później siądź do śniadania.
Ważne jest śniadanie
Co powinieneś zjeść? Coś lekkiego, ale pożywnego. Nie może to być tylko i wyłącznie biała bułka z masłem popita szklanką mleka. Najlepiej abyś przygotował sobie kanapki z pieczywa razowego. Nabiał? Wcale nie jest konieczny! Za to nie zapomnij o warzywach i owocach. Plastry ogórka czy pomidora na kanapce i do popicia wyciśnięty sok z pomarańczy to całkiem dobry pomysł.
Teraz chwila odpoczynku. Po to tylko, aby na pełnym żołądku nie wybiegać z domu. Ale w żadnym wypadku nie może to być leżenie przed telewizorem. Lepiej zacznij przygotowywać się do spaceru.
Jak się ubrać?
Choć na dworze jest zimno, to pamiętaj, że ty będziesz w ruchu. Lepiej odrobinę zmarznąć niż się przegrzać.
Dlaczego tak powinieneś się ubrać? To proste, jeśli będziesz odpowiednio szybko spacerował - a do tego namawiają lekarze - nawet gdy jest bardzo zimno, to się rozgrzejesz, nie będziesz czuł zimna. Z drugiej strony, jeśli ubierzesz się lżej, to może odrobina chłodu zmobilizuje cię do intensywniejszego wysiłku i przyspieszenia kroku.
Warto zabrać ze sobą szalik, czy dużą chustę. Do czego może posłużyć? A to proste! Gdy się zmęczysz i będziesz musiał na chwile przystanąć, możesz się tą chusta okryć.
Jaki potrzebny jest ruch
- Spacer i to dość intensywny - radzi Halina Miecznik, lekarz internista. - Pamiętaj, że codziennie musisz zrobić przynajmniej 10 tysięcy kroków. Przedpołudniem przejdź co najmniej 60 proc. z tej normy. To wcale nie jest trudne. Badania medyczne jasno wykazały, że regularne ćwiczenia to nic innego, jak cudowna kuracja, która zapobiega chorobom. Pamiętaj też, że długość życia wzrasta średnio od trzech do pięciu lat w przypadku regularnego zażywania ruchu. Okazuje się także, że bardzo ważna jest ogólna ilość ruchu. To nie tylko spacery, ale nawet sprzątanie mieszkania.
Co to jest szybki spacer?
Ale najlepszy dla seniora (i nie tylko!) jest szybki spacer. Jednak co to oznacza? Odpowiedzi na to pytanie udzielają w swojej książce „Projekt zdrowie” szwedzcy lekarze Anders Hansen i Carl Johan Sundberg.
Szybki spacer jest wtedy kiedy jego tempo jest szybsze niż codzienny trucht. Badania wykazują wyraźnie, że trzydziestominutowy spacer w spokojnym tempie jest dobry, ale najlepszy efekt zdrowotny daje poruszanie się szybkim tempem. Czy idziesz właściwym tempem? Możesz się o tym przekonać sprawdzając swój puls, który powinien wzrosnąć do 50-60 procent jego górnej granicy, a zatem w przypadku czterdziestolatka ta wartość powinna wynieść 90-100 uderzeń na minutę, a w przypadku pięćdziesięciolatka 85-95 uderzeń na minutę. Dobrym wyznacznikiem jest to, że podczas szybkiego spaceru powinieneś mieć przyspieszony oddech, ale nie na tyle, aby nie móc prowadzić normalnej rozmowy. Jeśli nie będziesz spacerował szybkim tempem przez 15-30 minut dziennie, skrócisz swoje życie średnio o d trzech do pięciu lat - twierdzą szwedzcy lekarze. A każda godzina aktywności fizycznej przedłuża twoje życie o dwie do pięciu godzin.
Zobacz też:
Jesienny trening na świeżym powietrzu działa cuda. Jak znaleźć motywację i na co zwracać uwagę, ćwicząc o tej porze roku?
Jesień to okres, gdy wiele osób odczuwa gorszy nastrój, spadek motywacji i sił. Mobilizacja do ćwiczeń pozytywnie odbije się nie tylko na naszym zdrowiu i sylwetce, ale także samopoczuciu. Nawet 15-minutowy poranny trening, o ile wykonywany regularnie, przyniesie ogromne korzyści. Ćwiczenia na świeżym powietrzu mogą także pomóc nam uniknąć zachorowań zimą.
Zdjęcia pochodzą z bazy X-bank Gallery.
Wideo: Agencja TVN