Najlepsza oliwa z oliwek – jak ją wybrać? Sprawdź, co oznaczają określenia na butelce
Oliwa z oliwek to polecany rodzaj tłuszczu, który można i warto jeść codziennie. Jej wybór jest jednak tak duży, że kupno tej najzdrowszej może przysparzać trudności.
Sprawdź, jak wybrać najlepszą oliwę w sklepie. Wyjaśniamy, co oznaczają określenia podawane na etykietach tego produktu.
Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Oliwa extra virgin
Oliwa tłoczona wyłącznie za pomocą środków mechanicznych, której kwasowość nie przekracza 0,8 proc. Najwyższej jakości EVOO (ang. extra virgin olive oil) to te z oznaczeniem UE dotyczącym chronionej nazwy pochodzenia (DOP) i chronionego oznaczenia geograficznego (IGP). Warto pamiętać, że ma najniższą temperaturę dymienia, najlepiej więc używać jej, smażąc na małym ogniu, dusząc na niej potrawy oraz na zimno, np. w dressingu.
Podobnie niewskazane jest podgrzewać oleju klasy virgin – gorszej jakości niż extra virgin, bo o wyższej kwasowości.
Oliwa tłoczona wyłącznie za pomocą środków mechanicznych
To oliwa pozyskiwana w maszynie, która miele i wyciska olej z oliwek bez ich podgrzania. Pozwala to zachować jej właściwości i smak. Co ważne, cały proces produkcji odbywa się bez użycia środków chemicznych.
Oliwa z pierwszego tłoczenia
Określenie „oliwa z pierwszego tłoczenia” bywa stosowane zamiennie z „extra virgin”, ale może wprowadzać w błąd, ponieważ tłoczenie zawsze odbywa się tylko raz.
Z wytłoków można wprawdzie pozyskać więcej oleju (gorszej jakości), ale stosuje się inne metody, m.in. podgrzewanie i wymywanie rozpuszczalnikiem. Taka oliwa ma określone nazwy: sansa, pomace lub oliwa z wytłoków. Nadaje się tylko do smażenia, a przez wielu żywieniowców jest uznawana za szkodliwą.