Spis treści
- Świąteczne porządki – kiedy zacząć? O tym warto pamiętać!
- Rodzinne sprzątanie przed świętami. Wyznacz wszystkim domownikom zadania do wykonania
- Od czego zacząć świąteczne porządki? Remanent to podstawa
- Remanent świątecznych dekoracji i akcesoriów
- Fachowa siła sprzątająca dla zapracowanych. Zatrudnij pomoc do świątecznych porządków
- A jak uniknąć świątecznych porządków? Dobry plan to podstawa
Świąteczne porządki – kiedy zacząć? O tym warto pamiętać!
Bożonarodzeniowe porządki najlepiej zaplanować już w pierwszej połowie grudnia, żeby spokojnie zdążyć ze wszystkim i mieć chwilę na przedświąteczny relaks. Musimy dobrze się zastanowić, co koniecznie trzeba wyczyścić, jakie pomieszczenie dawno nie widziało odkurzacza i mopa, a czego tym razem nie musimy sprzątać?
Rodzinne sprzątanie przed świętami. Wyznacz wszystkim domownikom zadania do wykonania
Bałagan w domu nie robi się sam, a im więcej osób w mieszkaniu, tym więcej mamy do sprzątania. Koniecznie więc zaangażujmy wszystkich domowników w świąteczne porządki i podzielmy się sprawiedliwie zadaniami. Nie wyręczajmy dzieci w sprzątaniu ich pokoju, bo porządkowanie własnego otoczenia to dobry element nauki samodzielności. Dzięki wspólnej pracy sprawnie uda nam się to zrobić, a rodzinne sprzątnie to też fajny moment na rozmowy, zabawę i wygłupy, dzięki czemu porządki nie będą tylko przykrym obowiązkiem.
Od czego zacząć świąteczne porządki? Remanent to podstawa
Najpierw pozbądźmy się zbędnych rzeczy. Okres przedświąteczny to idealny czas na przejrzenie półek, szaf i licznych domowych zakamarków. Warto zaplanować jedno wolne popołudnie na posegregowanie przedmiotów i akcesoriów. Zastanówmy się, czego mamy za dużo i czego można się pozbyć. Niezniszczone ubrania i inne nieużywane przedmioty w dobrym stanie warto oddać potrzebującym. Wszystkie rzeczy uszkodzone lub takie, które straciły swoją dawną świetność, wyrzućmy do śmietnika. Taką akcję pozbywania się zbędnych rzeczy warto robić regularnie, np. raz na dwa miesiące, dzięki takiej systematyczności kolejne świąteczne porządki zajmą nam zdecydowanie mniej czasu.
Kolejne etapy sprzątania zacznijmy od miejsc, do których dawno nie zaglądaliśmy i nie dotykaliśmy ścierką czy mopem. Na koniec pracy zostawmy miejsce, które szybko się brudzi, a w święta powinno lśnić, czyli salon i na tym pomieszczeniu zakończmy nasze generalne porządki.
Remanent świątecznych dekoracji i akcesoriów
Koniecznie już na początku grudnia sprawdźmy, gdzie ukryliśmy ozdoby choinkowe, lampki i inne dekoracje z poprzednich lat i w jakim są one stanie. Warto je wszystkie dokładnie przejrzeć i ewentualnie odświeżyć. Może trzeba coś dokupić albo skleić? Musimy też zerknąć, czy w domu nie brakuje odświętnego obrusu, serwetek, dekoracyjnych talerzy oraz sztućców, szklanek i kieliszków.
Przy okazji remanentu w dekoracjach świątecznych pomyślmy o bożonarodzeniowej choince. Zastanówmy się, czy np. wykorzystamy sztuczne drzewko sprzed roku, czy chcemy tym razem postawić w salonie naturalną, pachnącą lasem choinkę. Jeśli decydujemy się na żywe drzewko, to koniecznie zaplanujmy z wyprzedzeniem jego zakup.
Fachowa siła sprzątająca dla zapracowanych. Zatrudnij pomoc do świątecznych porządków
Jeśli zupełnie brakuje nam czasu albo motywacji i chęci na domowe porządki, to możemy do sprzątania zamówić osobę, która zawodowo się tym zajmuje i na pewno zrobi to bardzo fachowo. Korzystanie z usług firm sprzątających domy i mieszkania staje się z roku na rok coraz popularniejsze. Często po prostu jesteśmy bardzo zapracowani i szkoda nam marnować wolny czas na takie banalne i nieatrakcyjne aktywności. Zwłaszcza, że w tych zabieganych czasach mamy deficyt czasu dla siebie.
Taką usługę w okresie przedświątecznym musimy zamówić dużo wcześniej, bo w okresie świąt jest na nią ogromny popyt.
A jak uniknąć świątecznych porządków? Dobry plan to podstawa
Święta na stoku narciarskim albo w tropikach, dlaczego nie? Jest wiele sposobów, żeby uciec przed przedświąteczną presją porządków i syzyfowej walki z bałaganem. Możemy zaplanować urlop poza domem, w miłych okolicznościach przyrody i nie martwić się, że trzeba przygotować dom i świąteczne potrawy. Ale pamiętajmy o tym, że jednocześnie rezygnujemy na własne życzenie ze świątecznych spotkań w rodzinnym gronie. Oczywiście jeśli takie są w ogóle zaplanowane w naszym harmonogramie. Warto zrobić to, co jest dla nas najlepsze i sprawi nam najwięcej radości.
Jeśli jednak chcemy zobaczyć się z rodziną oraz z przyjaciółmi i wspólnie poświętować (bez wielkiego sprzątania, gotowania i dekoracji domu), to skorzystajmy z zaproszeń na Wigilię oraz inne spotkania z bliskimi przy świątecznym stole i cieszmy się Bożym Narodzeniem w rodzinnym gronie.
Oczywiście jeśli planujemy odwiedzać rodzinę i przyjaciół, to warto pomyśleć o drobnych upominkach, które sprawią im radość i pokażą, że jesteście im bliscy.
Kupuj artykuły do sprzątania taniej
Dom i nieruchomości
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek