Spis treści
Jak porządek w domu wpływa na zadowolenie z życia?
Najnowsze badania przeprowadzone przez cleangang pokazują, że istnieje wyraźna korelacja między zadowoleniem z życia Polek i Polaków a porządkiem w domach oraz częstotliwością sprzątania. Ankietowani, którzy deklarują zadowolenie z życia, starają się sprzątać regularnie, co najmniej 2 razy na tydzień (71,2%), ale poświęcają na porządki mniej niż 120 minut tygodniowo (44,6%). Generalne porządki robią co najmniej raz na trzy miesiące (74,5%). Dla porównania tylko połowa osób o najmniejszym zadowoleniu z życia sprząta przynajmniej 2 razy w tygodniu, a generalne porządki wykonuje przynajmniej raz w kwartale (59,6% ankietowanych).
Jak często sprzątają w domu Polacy?
W większości domów rodaków panuje porządek, bo starają się sprzątać regularnie. 67,2% ankietowanych ogarnia dom minimum dwa razy w tygodniu, z kolei rzadko (raz na dwa tygodnie) porządki wykonuje zaledwie 5,3%. Ok. 2/3 Polek i Polaków deklaruje, że mich mieszkania są czyste i posprzątane, a tylko 1,1% wspomina o bałaganie. Wiosna często motywuje nas do sprzątania i bierzemy się za porządki nie tylko w domu, ale również na tarasie i balkonie, czy w piwnicy (38,2% respondentów robi generalne porządki przynajmniej raz na kwartał).
Jak wybielić i suszyć firany na wiosnę? Triki na białe firanki bez zagnieceń
Jak wybielić firany domowymi sposobami? Często nie mamy pomysłu, jak się za to zabrać i jakie środki zastosować, żeby nie zniszczyć delikatnych tkanin. Wprawdzie odpowiednie dbanie o białe firanki spr...
W Polsce za domowe porządki biorą się głównie kobiety
Badanie przeprowadzone przez cleangang wyraźnie pokazują, że sprzątanie jest wciąż domeną kobiet. Ok. 62% pań to potwierdziło w ankiecie. Dla porównania w ten sam sposób odpowiedział zaledwie co trzeci mężczyzna. Statystycznie w ciągu życia Polki poświęcają na domowe porządki ok. 13 399 godzin, co daje ponad 558 dni, podczas gdy Polacy spędzają 435 dni na sprzątaniu.
Jak sprzątają Polacy? Zobacz, co oprócz odkurzacza idzie w ruch
Podczas sprzątania ankietowani rodacy najczęściej sięgają po odkurzacz (79,6%). Chętnie wycieramy też kurze, pierzemy czy czyścimy kuchnię. Do czynności nielubianych zaliczamy sprzątanie samochodu – zarówno jego wnętrza, jak i mycia karoserii. W gronie mniej lubianych czynności jest również mycie okien, które jest nieodzownym elementem przygotowań do wiosny.
Dlaczego staramy się regularnie sprzątać dom? Co nas motywuje
Główne motywatory robienia porządków to m.in.:
- poprawa samopoczucia (55%);
- zdrowie i higiena (41,9%);
- ułatwienie samoorganizacji (41,1%);
- zapewnienie domownikom komfortu (28,6%);
- dbałość o domowe sprzęty (24,9%);
- poczucie obowiązku (24,25);
- planowana wizyta gości (22,6%).