Jakie imiona wybierali rodzice dla dzieci w Szczecinku?

Rajmund Wełnic
USC znajduje się w szczecineckim ratuszu
USC znajduje się w szczecineckim ratuszu Rajmund Wełnic
Hanie i Antki królują wśród tegorocznych najpopularniejszych imion w powiecie szczecineckim.

Na podstawie statystyk szczecineckiego Urzędu Stanu Cywilnego możemy się pokusić o zbadanie mód, jakimi kierują się rodzice nadając imiona swoim nowonarodzonym pociechom. Akty urodzenia wydane w tutejszym USC otrzymują jednak nie tylko nowi mieszkańcy Szczecinka (ostatnio około 300 rocznie), ale rodzice wszystkich dzieci, które przyszły na świat w naszym szpitalu (700-800 rocznie).

Ze statystyk wynika, że aż 28 par zdecydowało się nazwać swoje córki Haniami, 20 dziewczynek otrzymało imię Lena, 17 Zuanna i Maja, a 15 Maja.

Wśród chłopców najpopularniejsi byli: Antoni (20), który zdetronizował Jakuba (16), trzyma się Szymon i Mikołaj i – dość nieoczekiwanie – Nikodem (wszyscy po 15).

Mody na imiona nadchodzą falami, które trwają mniej więcej dekadę. Obecnie jesteśmy w środku jednej z nich. W mijającej w Szczecinku najwięcej chłopców (35) otrzymywało na imię Jakub. Niewiele ustępowały im Julie, potem na liście rankingowej najczęściej nadawanych imion królowały Oliwie i Wiktorie (23). Popularne też były Zuzanny, Maje, Filipy, Mateusze.

W Szczecinku ostatnimi laty nie zdarza się zbyt wiele dziwnych imion dla dzieci. Trudno za takie uznać np. Matyldę, czy Maksa (bardziej już Brajana). Urzędnicy starają się przekonać rodziców podpierając się opinią Instytutu Kultury Języka Polskiego Minionych latach dzięki perswazji rodzice zrezygnowali z nadania swoim pociechom imion: Junior, Trojan i Śnieg. Przeszły za to Noemi, Jonatan i Michael. - Imię nie może być ośmieszające, musi także pozwolić rozróżnić płeć dziecka.

Zobacz także Jasełka w Szczecinku

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet