Spis treści
Święta Bożego Narodzenia to czas, który Polacy przeżywają z dużą dawką emocji, od radości po stres związany z przygotowaniami. Wyniki raportu firmy Wyjątkowy Prezent „Emocje przy wigilijnym stole” ujawniają interesujące różnice w postrzeganiu tego okresu w zależności od płci.
Z danych wynika, że na ogół bardzo pozytywnie postrzegamy święta. Ich istotną częścią jest obdarowywanie się prezentami. Tak uważa ponad połowa respondentów. Co ciekawe, oprócz tradycyjnych podarunków, coraz częściej Polacy pod choinką zostawiają i znajdują np. vouchery na usługi lub aktywności. Co czwarta osoba wskazała, że prezenty materialne i niematerialne są tak samo popularne, a 12 proc. wskazało na przewagę przeżyć – opowiada Michał Sikorski z firmy Wyjątkowy Prezent.
Oto lista zakazanych tematów podczas świąt Bożego Narodzenia. Unikaj ich jak ognia!
Święta Bożego Narodzenia to okazja do spotkania w gronie najbliższej, jak i dalszej rodziny. Powinny one przebiegać w spokojnej i miłej atmosferze. Nie zawsze tak jest. Sprzątanie, przygotowywanie pot...
Przygotowaniem świąt zajmują się kobiety. Bywa to dla nich stresujące
Z raportu wynika jasno, że to na barkach kobiet spoczywa przygotowanie świąt. Na to pytanie respondenci udzielali najczęściej dwóch odpowiedzi: 40 proc. wskazało na siebie, a co trzeci na rodziców. Dane sugerują, że organizacją zajmują się głównie osoby w wieku od 45 do 54 lat. Inaczej dane kształtują się, gdy spojrzymy na nie pod kątem płci. Ponad połowa kobiet deklaruje samodzielne przygotowanie świąt. Z kolei mężczyźni odpowiadają przede wszystkim, że święta organizują rodzice (36 proc.), a następnie osoba partnerska (29 proc.).
To pokazuje, że kobiety mogą nie dostrzegać lub nie doceniać odpowiedzialności mężczyzn za organizację świąt, bądź mężczyźni przeceniają swój wkład w ich przygotowanie — z punktu widzenia panów ten wkład jest znacznie większy, niż widzą to kobiety. Może być też tak, że mężczyźni wykonują pewne działania organizacyjne, ale odpowiedzialność za nie nadal czują na sobie kobiety, bo np. przypominają, że coś należy zrobić. Wiąże się to zapewne z większym u kobiet poczuciem odpowiedzialności za przygotowanie świąt – mówi Katarzyna Iwaszczuk-Pudzianowska, psycholożka zaproszona do współtworzenia raportu przez Wyjątkowy Prezent.
Radość, spokój, a może stres, czyli co czują Polacy podczas świątecznych przygotowań
Raport zaprezentował odczucia Polaków do świąt i niemal 72 proc. ankietowanych wskazało, że kojarzą się one im z pozytywnie. Co piąta osoba ma na ten temat neutralne lub mieszane odczucia.
Wśród uczuć, które najczęściej towarzyszą ludziom podczas świątecznych przygotowań, zdecydowanie najczęściej, przez ponad połowę badanych wskazywana jest radość, a następnie spokój. Emocje negatywne, takie jak obawa czy irytacja stanowią jedynie 14 proc. odpowiedzi.
Znów nieco inaczej odpowiedzi rozkładają się ze względu na płeć. Kobiety zauważalnie rzadziej w odpowiedziach wybierają pozytywne emocje (68 proc.) niż mężczyźni (81 proc.). Największa różnica dotyczy spokoju, który wskazało 28 proc. mężczyzn i jedynie 14 proc. kobiet.
W raporcie zapytano respondentów także o to, czy podczas przygotowań znajdują oni czas na odpoczynek i zadbanie o emocje. Większość z nich uważa, że tak, przy czym większa grupa (41 proc. do 29 proc.) sygnalizuje, że nie zawsze go wystarcza. Co piąty badany raczej nie znajduje chwili dla siebie, a 6 proc. osób jest w ciągłym pośpiechu. Co ciekawe, najwięcej przestrzeni dla siebie podczas świątecznych przygotowań deklarują najmłodsi badani w wieku 18-24 lata oraz najstarsi w wieku 55-64 – tłumaczy Michał Sikorski.
Polacy mają wiele powodów do radości podczas świąt, ale także trochę stresu
Najważniejsze dla Polaków w święta są następujące rzeczy:
spędzenie czasu z bliskimi przy stole,
świąteczna atmosfera i dekoracje,
tradycyjne potrawy i wspólne posiłki,
odpoczynek i czas wolny od pracy.
Każda z odpowiedzi dostała ponad 40 proc. głosów.
A co sprawia radość paniom, a co panom? Okazuje się, że dla kobiet najwięcej szczęścia daje atmosfera i dekoracje oraz spędzanie czasu z bliskimi przy stole. Nieco inaczej odpowiedzi kształtują się u mężczyzn, którym radość przynoszą głównie tradycyjne potrawy i wspólne posiłki (47 proc. do 40 proc. w przypadku kobiet).
Święta to również i stres związany z zabieganiem (26 proc.) oraz nadmiarem obowiązków (23 proc.) – na ten ostatni aspekt najczęściej narzekają kobiety. Panów bardziej niepokoi zakup prezentów i spotkania z dawno niewidzianymi bliskimi.
Czy mimo stresorów znajdują czas na relaks?
Po świętach w większości przypadków Polacy czują, że wykorzystali przynajmniej częściowo czas na relaks i wypoczynek, choć niemal co 5 kobieta czuje się po świętach zmęczona. Mężczyźni natomiast, częściej niż kobiety, czują się w pełni zrelaksowani. Ponownie więc ujawniają się różnice międzypłciowe, które prawdopodobnie wynikają z tradycyjnych ról płciowych. Role te wpływają na różny poziom poczucia odpowiedzialności za przebieg świąt – opowiada Katarzyna Iwaszczuk-Pudzianowska.
Dawanie prezentów jest dla Polaków milsze niż ich otrzymywanie
Obdarowywanie prezentami bliskich to dla Polaków źródło dużej przyjemności. Ponad połowa respondentów zdecydowanie czerpie z tego radość, a kolejne 31 proc. odczuwa ją w umiarkowanym stopniu. Jedynie 2 proc. badanych deklaruje negatywny stosunek do tej tradycji. Kobiety wyraźnie częściej niż mężczyźni przyznają, że dawanie podarunków sprawia im dużą satysfakcję – odpowiedź „zdecydowanie tak” wskazało 63 proc. kobiet w porównaniu do 50 proc. mężczyzn.
Proces wręczania prezentów wiąże się z silnymi emocjami. Najczęściej towarzyszą uczucia szczęścia i spełnienia, a nieco rzadziej ekscytacji i ciekawości. Niemniej jednak obdarowywanie bywa również źródłem obawy lub niepokoju. Prawie nigdy nie podchodzimy do tego w sposób obojętny.
Takie prezenty dawano w PRL i przed wojną. Sweter albo własnoręcznie wykonany szalik
Prezenty w czasach PRL i przed II wojną światową nierzadko były do siebie bardzo podobne. W czasach, kiedy wiele rzeczy było niedostępnych czy wręcz nieosiągalnych, trzeba było wykazać się nie lada kr...
Otrzymywanie prezentów także budzi różnorodne emocje. Najczęściej odczuwamy ekscytację i ciekawość – takie uczucia wskazała połowa badanych. Na drugim miejscu uplasowały się szczęście i spełnienie (27 proc.). Obojętność wobec przyjmowanych upominków zadeklarowało jedynie 7 proc. osób.
Raport pokazuje, że mimo różnic, święta pozostają dla Polaków czasem pełnym radości, wzruszeń i okazją do wzmocnienia relacji rodzinnych. Nawet stres związany z przygotowaniami nie odbiera pozytywnych emocji związanych z tym wyjątkowym okresem.
Badanie pt. „Emocje przy wigilijnym stole. Jak Polacy przeżywają świąteczny czas?” zostało zrealizowane na zlecenie firmy Wyjątkowy Prezent za pośrednictwem platformy Omnisurv w dniach 31.10-03.11.2024 r. na ogólnopolskiej próbie 955 osób w wieku 18-64 lata, które uczestniczą w świętach, z uwagi na religię lub tradycję.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie.