Jakie są najpopularniejsze imiona w 2023 roku? Dlaczego Polacy nie wybierają polskich imion dla swoich dzieci?

Magdalena Ignaciuk
Jakie są najpopularniejsze imiona w 2023 roku?
Jakie są najpopularniejsze imiona w 2023 roku? freepik.com
Imię niesie za sobą wróżbę. Nadając je, chcemy dać dziecku coś więcej niż nazwę - wierzymy, że ma ono znaczenie. Jakie są najpopularniejsze imiona w Polsce? To wcale nie Zuzanna czy Franciszek. Jakie imiona są nadawane najczęściej w 2023 roku? Czy to faktycznie polskie imiona? Czym Polacy kierują się, nadając dzieciom imię? Oto najciekawsze fakty na temat imion.

Spis treści

Najpopularniejsze imiona w Polsce

Najpopularniejsze imiona to te, które nosi najwięcej osób. Jakie są to imiona w Polsce?

Wśród męskich imion królują:

  • Jan - 10 893 94 wystąpienia;
  • Stanisław - 949 611 wystąpień;
  • Piotr - 815 188 wystąpień;
  • Andrzej - 744 082 wystąpień;
  • Krzysztof - 735 667 wystąpień.

Żeńskie imiona wybierane najczęściej to:

  • Anna - 13 609 12 wystąpień;
  • Maria - 10 102 05 wystąpień;
  • Zofia - 717 544 wystąpień;
  • Katarzyna - 681 419 wystąpień;
  • Małgorzata - 625 814 wystąpień.

To zestawienie zostało stworzone na podstawie danych pochodzących z numerów PESEL i zawarto w nim również osoby nieżyjące. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie wyżej wymienione imiona są najpopularniejsze wśród Polaków i Polek. Jak widać, są to imiona, które nadal funkcjonują w społeczeństwie i spotkamy się również z małymi dziećmi nazwanymi w ten sposób.

Polskie imiona? Na pewno są inne niż myślisz

Ludzie lubią komentować. I tak w przypadku imion, możemy usłyszeć: Nie mogliście wybrać jakiegoś polskiego imienia? Ania? Hania? Kasia? Wymyślacie! Nic bardziej mylnego! Większość popularnych i znanych w Polsce imion, wcale nie wywodzi się z języka polskiego. Zaskoczeni?

Polskie imiona to te, pochodzenia słowiańskiego, które składają się z dwóch członów, a nadawane były po to, by wraz z imieniem przekazać dziecku jakiś dar, przewodnią myśl życia. I w taki właśnie sposób powstały polskie imiona:

  • Bolesław, „bole” + „sław”, co znaczyło „więcej sławy” i miało gwarantować chłopcu o tym imieniu sławę;
  • Kazimir - ten, który niszczy (kazić) pokój (mir), który przekształcił się w dzisiaj znanego Kazimierza;
  • Sławomir i Mirosław - ten, który sławi pokój, czyli dba o spokój;
  • Stanisław - pierwotnie miało wyrażać życzenie, by osoba je nosząca stała się sławna;
  • Radosław - „rad” + „sław”, czyli rad sławie, szczęśliwy, gdy sławny, zabiega o sławę i szacunek ludzi;
  • Bogumił - ten, który jest miły Bogu.

Do polskich imion zaliczymy również: Przemysława, Wiesława, Jarosława, Wacława, i wszystkie żeńskie odpowiedniki tych imion. Te imiona pojawiły się w polskich zapisach w średniowieczu. Znamy je do dziś, choć cieszą się zmienną popularnością. Jeśli mówimy więc o polskich imionach, miejmy na myśli te, które faktycznie mają polskie pochodzenie, a nie są po prostu popularne wśród Polaków.

Te imiona najchętniej nadajemy w 2023 roku

Od lat te same imiona znajdują się na szczytach list popularności imion. Jakie imiona Polacy najchętniej nadawali swoim dzieciom w pierwszej połowie 2023 roku?

Zmiany w trendach związanych z imionami możemy z łatwością zaobserwować. Jeszcze w latach 80. i 90. XX wieku przeżywaliśmy boom na imiona takie jak: Agnieszka, Monika, Magdalena, Anna, Małgorzata, Karolina, Paulina. Coś coraz rzadziej nadajemy te imiona córkom.
W I połowie 2023 roku urodziły się tylko 64 Agnieszki, 389 Karolin, 211 Małgorzat. Imiona Mateusz czy Jakub królowały w latach 90. W tym roku 463 chłopców otrzymało imię Mateusz, natomiast Jakub wciąż cieszy się popularnością.

Rzadko spotykane imię gwarantem udanego życia?

Każdy rodzic pragnie szczęśliwego życia dla swojego dziecka. Istnieją badania, na podstawie których stwierdzono, że imiona oryginalne i rzadko spotykane częściej nadawane są przez rodziny o niższym statusie materialnym, by w ten sposób zrekompensować dziecku braki i nadać mu wyjątkowość za pomocą imienia.
Pamiętajmy jednak, że imię jest znaczące i najważniejsze, by dziecko dobrze się z nim czuło, to, czy osiągnie w życiu sukces jest uwarunkowane wieloma czynnikami. Aby wychować dziecko na szczęśliwego człowieka , należy przekazać mu pewne wartości, być wsparciem i otaczać je troską, szacunkiem i opieką.

Powodów, dla których nadajemy dziecku konkretne imię jest bardzo wiele.
Niektóre z nich to:

  • Tradycja rodzinna - na przykład wszyscy mają imię zaczynającą się konkretną literą lub chłopiec otrzymuje imię po dziadku, itp.;
  • Chęć wyboru imienia wyjątkowego, rzadko spotykanego - tym samym chcemy dać naszym dzieciom gwarancję, że będą się czymś wyróżniać, jeśli nie talentem, to przynajmniej imieniem;
  • Uczczenie kogoś bliskiego - babci, cioci, dziadku, znajomym;
  • Dobranie imienia pasującego do nazwiska.

Najczęściej jednak wybieramy imiona, która po prostu nam się podobają. I tutaj powodów wyboru konkretnego imienia będzie tyle, ile ludzi.

A czym wy kierowaliście się wybierając imię dla swojego dziecka?

Źródła:
J. Grzenia, „Nasze imiona”;
K. Doroszewicz, E. Stanisławiak „Oblicza imion. Wprowadzenie do psychologii imion ludzkich”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet