Jesienna kuchnia: przepisy, które świetnie się sprawdzą w każdym domu
Jesienna kuchnia wabi nas smakiem i zapachem dojrzałych owoców, warzyw i grzybów. Grzechem byłoby nieskorzystanie z takiej okazji. Szykujmy się więc na potrawy z jabłek, cukinii/kabaczków, śliwek, buraków i grzybów. Wszystkim łasuchom polecam szczególnie jabłko pod kruszonką – smakuje genialnie! Zapraszam na szarlotki, zapiekanki, potrawy z cukinii/kabaczków i oczywiście śliwek. Na kolejnych slajdach znajdziecie przepisy.
Tarta z jabłkami na kruchym cieście
Tarta z jabłkami na kruchym cieście
Składniki
[lista]
[*]300 g kruchego ciasta,
[*]750 g jabłek,
[*]50 g masła,
[*]80 g drobnego cukru,
[*]pół łyżeczki cynamonu,
[*]2 całe jajka,
[*]50 g śmietany,
[*]50 g płatków migdałów (opcjonalnie)
[/lista]
Wykonanie
Rozgrzewamy piekarnik do 200 st. Celsjusza. Jabłka obieramy, wycinamy gniazda nasienne i kroimy na ćwiartki, a następnie na plasterki.
Na patelni rozgrzewamy masło i smażymy na nim jabłka przez kilka chwil, a następnie dodajemy 2 łyżki cukru z cynamonem.
Rozkładamy ciasto w foremce do tarty, nakładamy na nie jabłka i zapiekamy je 20 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Kiedy tarta jest w piekarniku, przygotowujemy krem: ubijamy jajka ze śmietaną i cukrem. Wyjmujemy tartę, wylewamy na wierzch krem (jeśli chcemy, możemy tartę posypać płatkami migdałów) i zapiekamy jeszcze 10 minut w temperaturze 150 stopni Celsjusza.
PS.
Przepisu na kruche ciasto nie podaję, każdy ma swój, oczywiście najlepszy. A ja przyznaję się bez bicia, że coraz częściej korzystam z gotowego ciasta, które można kupić w każdym większym sklepie.
Gęś duszona z jabłkami
Gęś duszona z jabłkami
Składniki
[lista]
[*]pół sprawionej gęsi (około dwóch kilogramów),
[*]łyżka gęsiego smalcu,
[*]kilogram jabłek (najlepiej renet),
[*]średnia cebula,
[*]gałka muszkatołowa,
[*]szczypta sproszkowanego cynamonu,
[*]sól, pieprz do smaku
[*]
[/lista]
Wykonanie
Połówkę sprawionej gęsi myjemy, osuszamy, dzielimy na kawałki, posypujemy solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Obraną cebulę kroimy w kostkę.
Kawałki gęsi razem z cebulą podsmażamy na smalcu, podlewamy niewielką ilością wody i dusimy na małym ogniu.
Z obranych jabłek wycinamy gniazda nasienne i kroimy na ćwiartki, kiedy mięso zmięknie, dodajemy jabłka i szczyptę cynamonu, chwilę jeszcze dusimy.
Gęś jest gotowa, możemy ją podać na półmisku, obłożoną ćwiartkami jabłek.
Jabłko pod kruszonką
Jabłko pod kruszonką
Składniki
[lista]
[*]6 jabłek,
[*]80 g czekolady,
[*]2 cienkie kawałki (plastry) piernika,
[*]150 g mąki,
[*]150 g brązowego cukru,
[*]125 g masła,
[*]łyżeczka cynamonu, paczka cukru waniliowego,
[*]sok z cytryny
[/lista]
Wykonanie:
Przesianą mąkę mieszamy z cukrem, dodajemy miękkie mało i szybko zagniatamy. Do ciasta dodajemy pokruszone kawałki piernika, całość mieszamy i tak przygotowane ciasto formujemy w wałek lub kulę. Ciasto odkładamy na godzinę do lodówki.
Z obranych jabłek usuwamy gniazda nasienne i kroimy je w kostkę. Wrzucamy do miski, posypujemy cynamonem, cukrem waniliowym i skrapiamy sokiem z cytryny. Czekoladę kroimy w kostkę.
Rozgrzewamy piekarnik do 210 st. Celsjusza. Jabłka układamy w naczyniu żaroodpornym i posypujemy kawałkami czekolady, a następnie posypujemy kruszonką (najłatwiej zetrzeć ją na tarce o grubych oczkach).
Jabłecznik pieczemy pół godziny, pamiętając, by naczynie żaroodporne umieścić wysoko w piekarniku, dzięki temu kruszonka będzie naprawdę krucha
[/lista].
Ten przepis znalazłam na marmiton.org
PS.
Piernik w kruszonce oczywiście nie jest obowiązkowy, chociaż moim zdaniem dodaje jabłkom wyjątkowego smaku. Kruszonkę możemy wzbogacić innymi składnikami, np. płatkami owsianymi, posiekanymi migdałami lub orzechami.