Zdaniem wiceministra pracy Stanisława Szweda ograniczenia powinny dotyczyć wszystkich niedziel. Natomiast wicepremier Mateusz Morawiecki nie dopuszcza nawet myśli, by ograniczenia sięgały tak daleko.
Przygotowany przez Solidarność projekt ustawy zakazującej handlu w niedzielę został pod koniec minionego roku negatywnie oceniony przez Radę Ministrów. By zaczął nad nim pracować Sejm, niezbędne jest pozytywne stanowisko rządu. Już teraz widać, że nie będzie o nie łatwo, choć na początku lutego „przecieki” z rządu wskazywały, iż Rada Ministrów przyjmie stanowisko mocno liberalne w porównaniu z radykalnym projektem Solidarności, który za łamanie zakazu handlu w niedziele przewidywał nawet karę więzienia.
Od takich fundamentalnych zasad miały być odstępstwa - i o charakterze przedmiotowym, i podmiotowym. Pierwsze miały wyłączać spod nowych restrykcji niektóre firmy handlowe, np. małe sklepy rodzinne, drugie - niektóre branże, np. stacje benzynowe, gastronomię czy kioski. Co ważne, zmiany miałyby być wprowadzane etapami, aby możliwa była - dzięki analizie skutków - korekta wykluczająca szkodliwe skutki regulacji dla gospodarki i budżetu państwa. Ograniczenia mogłyby dotyczyć jedynie części niedziel w roku, a nie prawie wszystkich, jak chcieliby projektodawcy. Ponadto znaczna część decyzji dotyczących wyłączeń spod ograniczeń działalności handlowej w niedziele miałaby być delegowana samorządom.
Zdecydowanie łagodniejsze niż w projekcie Solidarności miałby też być kary - dla sprzedających i kupujących - za naruszenie przepisów regulujących zasady handlu w niedzielę.
Obejrzyj:
Polskę zaproszono na spotkanie 20. najbogatszych państw świata w Baden-Baden. Czy to sukces PiS?
W tej sytuacji najprawdopodobniej rządowa propozycja będzie jeszcze ustalana w ramach Komitetu Stałego Rady Ministrów, a dopiero potem trafi do Sejmu. Oznacza to, że przynajmniej jeszcze do wakacji niedzielne zakupy robić będziemy według obecnych zasad.