Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS przysługuje do 14 marca 2021 r. Można składać wnioski. Komu przysługuje zasiłek? Jak złożyć wniosek?

Tomasz Dereszyński
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS przysługuje do 14 marca 2021 r. Można składać wnioski. Komu przysługuje zasiłek? Jak złożyć wniosek?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS przysługuje do 14 marca 2021 r. Można składać wnioski. Komu przysługuje zasiłek? Jak złożyć wniosek? Grzegorz Olkowski / Polska Press
Rząd przewiduje możliwość pobierania zasiłku opiekuńczego od 1 marca 2021 r. do 14 marca 2021 r. Ma to związek z obostrzeniami oraz sytuacją pandemiczną w Polsce.

Od 1 marca 2021 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres wypłaty zasiłku obowiązuje do 14 marca 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje:

  • w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały
  • w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia opieki dla dzieci uczęszczających do klas I-III osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Rodzice dziecka, którzy chcą skorzystać z opieki, składają do dyrektora szkoły wniosek o objęcie ich dziecka opieką i w tym wypadku rodzicom nie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku ich otwarcia, gdy placówki te nie mogą zapewnić opieki, albo, gdy niania lub dzienny opiekun nie może sprawować opieki z powodu COVID-19, przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).

Oświadczenie o sprawowaniu opieki należy złożyć u swojego płatnika składek, na przykład pracodawcy czy zleceniodawcy. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą składają oświadczenie w ZUS pozostałe osoby u swojego pracodawcy.

Osoby na własnej działalności zachęcam żeby o zasiłek występowały drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych - mówi rzeczniczka.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem należy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Dokument ten jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Mogą one to zrobić drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Dodatkowych informacji udzielają lokalne placówki ZUS na terenie całego kraju.

PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. poz. 206) - DZIENNIK USTAW 2021 R. POZ. 369.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet