Zobacz wideo: 500 plus. Od lutego 2022 nowy nabór - wnioski tylko online
Wnioski o 500 plus w lutym. Komu przysługuje świadczenie?
1 lutego ruszył nabór wniosków do 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Rozpocznie się on 1 czerwca 2022 r. i będzie trwał do 31 maja 2023 r.
WIĘCEJ SZCZEGÓŁOW POZNASZ >>> TUTAJ <<< LUB W NASZEJ GALERII.
- Wnioski o przyznanie świadczenia będą musieli złożyć wszyscy uprawnieni do tego rodzice, również ci, którzy już teraz otrzymują 500 plus. Procedurami związanymi z obsługą wniosków i późniejszą wypłatą świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Przypomnijmy, że program „Rodzina 500 plus” wszedł w życie 1 kwietnia 2016 r. Świadczenie w wysokości 500 zł przysługuje rodzinom wychowującym dzieci – na każdego dziecko, bez kryterium dochodowego, aż do osiągnięcia przez dzieci pełnoletniości.
Należy jednak pamiętać, że złożony raz wniosek o 500 plus nie wystarczy – trzeba go składać co roku. Tegoroczny rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 31 maja 2023 r. Z tego względu, aby rodziny nadal otrzymywały świadczenie co miesiąc od czerwca, konieczne jest ponowne złożenie wniosku.
Warto jednak podkreślić, że wnioski o 500 plus w 2022 r. należy składać do ZUS – obsługę przyjmowania wniosków, rozpatrywania ich i realizacji świadczeń przejął w tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych:
- już od 1 stycznia Zakład przyjmuje nowe wnioski – m.in. na nowonarodzone dzieci:
- dla rodzin, które już wcześniej były uprawnione do pobierania świadczenia, nabór wniosków rozpocznie się 1 lutego,
- należy jednocześnie pamiętać, że sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r., z wniosków złożonych do 31 grudnia 2021 r., do ich zakończenia nadal będą realizowane przez dotychczasowe organy
.
Wnioski o 500 plus w 2022 r. Jak złożyć wniosek?
Wniosek o 500 plus do ZUS można złożyć tylko drogą elektroniczną – poprzez jeden z trzech kanałów:
platformę PUE ZUS, portal informacyjno-usługowy Emp@tia (na stronie empatia.mpips.gov.pl), bankowość elektroniczną.
Od początku jednak pomysł składania wniosków o 500 plus jedynie drogą elektroniczną spotkał się z dużą krytyką. Nie wszystkie rodziny muszą mieć bowiem dostęp do internetu i odpowiedni sprzęt umożliwiający złożenie wniosku. Minister Maląg twierdzi wprawdzie, że „rodzice nie mają problemu z takim rozwiązaniem, a zdecydowana większość wniosków i tak jest składana online”. Mimo to jednak rodzice, którzy nie będą mogli złożyć wniosku online, mogą np. udać się do ZUS. Na miejscu pracownicy Zakładu pomogą w złożeniu wniosku. Alternatywą będzie udanie się do jednego ze specjalnych mobilnych punktów – mają one pojawić się na terenie niektórych placówek Poczty Polskiej oraz KRUS. W punktach również będą dyżurować pracownicy ZUS, którzy pomogą w złożeniu wniosku.
Dodatkowe świadczenia dla rodzin w Polsce
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmuje liczne działania na rzecz młodych małżeństw oraz rodzin. Jednym z nich dodatkowe świadczenia rodzinne:
- program "Rodzina 500+",
- program "Dobry Start",
- program "Maluch+",
- opieka nad dzieckiem w wieku do lat 3,
- Karta Dużej Rodziny,
- dodatek osłonowy,
- zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego,
- jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka,
- świadczenie rodzicielskie, do których prawo nabywa się w sposób określony w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
- świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy.
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!