Prawie 1800 złotych, ale pod pewnymi warunkami. Czym jest i jak otrzymać świadczenie przedemerytalne?

Anna Moyseowicz
Świadczenie przedemerytalne podlega waloryzacji i aktualnie wynosi niecałe 1800 złotych brutto.
Świadczenie przedemerytalne podlega waloryzacji i aktualnie wynosi niecałe 1800 złotych brutto. rochu2008/ pl.123rf.com.pl
Świadczenie przedemerytalne jest formą wsparcia finansowego dla osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku uprawniającego do pobierania emerytury, ale z różnych powodów nie mogą już pracować. Szczególnie istotne jest dla tych, którzy z uwagi na sytuację na rynku pracy mogą doświadczać trudności z ponownym zatrudnieniem. Ile wynosi wysokość zasiłku, jakie są warunki uzyskania, komu on przysługuje i jak się o niego ubiegać? Podpowiadamy!

Spis treści

Pracownicy przed emeryturą podlegają szczególnej ochronie ze strony pracodawcy. Bywa jednak tak, że stracą pracę, niekiedy też ustaje ich prawo do renty albo zasiłku dla opiekuna osoby niepełnosprawnej z powodu śmierci osoby, nad którą sprawowały opiekę. Co w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzi świadczenie przedemerytalne, zwane także zasiłkiem przedemerytalnym.

Ile wynosi świadczenie przedemerytalne z ZUS? Aktualna wysokość świadczenia przedemerytalnego

Świadczenia wypłacane są na podstawie ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych. Stworzono je z myślą o osobach, które przed emeryturą mogą mieć problemy ze znalezieniem nowej pracy.

Ile wynosi świadczenie przedemerytalne 2024 netto? Aktualnie, po waloryzacji, zasiłek przedemerytalny wynosi 1794,70 złotych brutto, co netto daje 1417,90 złotych. Do końca lutego tego roku wysokość świadczenia przedemerytalnego wynosiła 1 600,70 zł brutto.

Kto może dostać zasiłek przedemerytalny? Sprawdź warunki do przyznania i komu przysługuje świadczenie

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Zasiłek przedemerytalny może otrzymać szeroka grupa. Są to osoby w wieku przedemerytalnym, które z różnych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i spełniają odpowiednie warunki. Pod spełnieniem różnych wymogów o świadczenie mogą ubiegać się osoby:

  • którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy,
  • prowadzące działalność pozarolniczą, które ogłosiły upadłość,
  • którym z powodu niezdolności do pracy ustało prawo do renty,
  • „którym ustało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna z powodu śmierci osoby, nad którą sprawowano opiekę” (zus.pl).

O świadczenie można się ubiegać, składając wniosek w oddziale ZUS, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Zobacz: Emerytury gwiazd wprawiają w osłupienie. Tyle dostają Alicja Majewska, Majka Jeżowska i inne celebrytki

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, jeśli spełnia warunki indywidualne, a ponadto wspólne. Jak podaje strona zus.pl, świadczenie otrzymasz (pod warunkami wspólnymi) jeżeli:

  • „przez okres co najmniej 180 dni pobierałeś zasiłek dla bezrobotnych (okres ten potwierdzi urząd pracy odpowiednim zaświadczeniem),
  • nadal jesteś zarejestrowany jako bezrobotny (ten fakt potwierdzi urząd pracy odpowiednim zaświadczeniem),
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiłeś bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej (ten fakt potwierdzi urząd pracy odpowiednim zaświadczeniem),
  • wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego złożyłeś w ciągu 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy dokumentu potwierdzającego, że przez 180 dni pobierałeś zasiłek dla bezrobotnych”.

Warunki indywidualne różnią się w zależności od wielu okoliczności, jak czas ustania stosunku pracy czy okres zatrudnienia.

Sprawdź: Twój portfel i konto bankowe będą pełne pieniędzy. Noś zawsze przy sobie te rzeczy i sprawdź, czego nie wolno trzymać w portmonetce

Zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego

Pobierając zasiłek przedemerytalny, można dodatkowo dorabiać, ale warto zwrócić uwagę na przychód z działalności, od której obowiązują składki na ubezpieczenie społeczne. Taką działalnością jest na przykład służba lub zatrudnienie. Przekroczenie określonej kwoty spowoduje, że ZUS zmniejszy lub nawet zawiesi świadczenie.

Jeżeli przychody będą wyższe niż 70 procent przeciętnego wynagrodzenia, wówczas ZUS zawiesi zasiłek przedemerytalny. Jeśli przychody będą wyższe niż 25 procent przeciętnego wynagrodzenia, ZUS obniży świadczenie o przekroczoną kwotę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mistrzowie urody 2024 - relacja z wręczenia nagród

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
29 lipca, 18:39, gosc:

Kiedy będą przywrócenie emerytury UB-kom ?

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/15-tys-funkcjonariuszy-prl-odzyska-pełne-emerytury-ujawniono-plan-rządu-opozycji/ar-AA1jKBIH

g
gosc
Kiedy będą przywrócenie emerytury UB-kom ?
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet