Spis treści
Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne?
Dodatkowe pieniądze, w szczególności dla osób dojrzałych, bez zdrowia i sił do ciężkiej pracy, to zawsze cenne wsparcie. Mogą na nie liczyć między innymi nauczyciele. Świadczenie kompensacyjne, czyli potocznie kompensówka, nie zostanie przyznane każdemu nauczycielowi. By je otrzymać, należy spełniać szereg określonych warunków.
Świadczenie kompensacyjne przysługuje osobom, które:
mają przynajmniej 30 lat stażu, w tym minimum 20 pracy nauczycielskiej (jak podaje ZUS: „w wymiarze przynajmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć”);
rozwiązały swój stosunek pracy lub którym on wygasł w pewnych okolicznościach;
ukończą określony wiek: w przypadku kobiet do końca 2024 roku przynajmniej 55 lat, a w przypadku mężczyzn do końca 2024 roku przynajmniej 60 lat;
bezpośrednio przed ubieganiem się o świadczenie pracowały jako nauczyciel, wychowawca lub inny pedagog w określonych placówkach, jak publiczne i niepubliczne przedszkola czy też publiczne i niepubliczne szkoły z pewnymi wyjątkami.
Czytaj też: Prawie 1800 złotych, ale pod pewnymi warunkami. Czym jest i jak otrzymać świadczenie przedemerytalne?
Zmiany w świadczeniu kompensacyjnym
Od 1 września tego roku nauczycieli czekają kolejne zmiany! Świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało także pracownikom poradni psychologiczno-pedagogicznych.
Do świadczenia kompensacyjnego po spełnieniu wszystkich warunków będą mieć prawo także nauczyciele, wychowawcy inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w publicznych i niepublicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych w tym w poradniach specjalistycznych udzielających dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a także pomocy uczniom w wyborze kierunku kształcenia i zawodu – powiedziała Infor Krystyna Michałek, rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Ile wynosi świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli netto 2024?
Wysokość kompensówki jest wyliczana indywidualnie dla każdego nauczyciela przez pracowników ZUS. Dzięki kalkulatorowi znajdującemu się na stronie zakładu, każdy pedagog może wpisać swoje podstawowe dane i zobaczyć szacowaną wysokość świadczenia.
Wysokość świadczenia nie może być niższa niż najniższa emerytura. Obecnie najniższa gwarantowana emerytura to 1780, 96 złotych brutto.
Jak podaje ZUS, w kwietniu 2024 roku średnia wysokość świadczenia kompensacyjnego wynosiła 4022,52 złote. Pobierało je wówczas 12,3 tysiąca osób.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!
Kobieta
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek