Spis treści
Czy będzie 13. i 14. emerytura w 2025 roku?
Jak potwierdził rząd, w 2025 roku seniorzy ponownie mogą liczyć na 13. i 14. emeryturę. Środki na ten cel zostały zabezpieczone w państwowym budżecie. Dodatkowe świadczenia w postaci trzynastej i czternastej emerytury stanowią istotne wsparcie dla polskich emerytów. Dzięki nim seniorzy mogą liczyć na realne zwiększenie swoich dochodów, co pomoże im sprostać rosnącym wydatkom i utrzymać stabilność finansową.
Ile wyniosą „trzynastka” i „czternastka”? Prognozowany wskaźnik
Seniorzy otrzymają emerytury oraz renty po waloryzacji. Waloryzacja oznacza wzrost świadczeń w celu ich ochrony przed inflacją. Nową wysokość wypłacanego świadczenia można obliczyć, mnożąc obecną kwotę poprzez wskaźnik waloryzacji. Waloryzacja obliczana jest procentowo i prognozuje się, że w 2025 roku wyniesie 5,82 procent.
Wysokość 13. i 14. emerytury wyniesie tyle, ile najniższa emerytura, która obowiązuje od marca w danym roku, czyli po waloryzacji. W 2024 roku najniższa emerytura wynosiła 1780,96 złotych brutto, co po przeliczeniu oznacza, że w 2025 roku 13. i 14. emerytura będą wynosiły 1884, 61 złotych brutto. Ile będzie „trzynastki” na rękę w 2025 roku? W przeliczeniu na kwotę netto jest to 1528,26 złotych.
„Trzynastka” zostanie wypłacona seniorom przez ZUS w kwietniu, wraz z przysługującymi im świadczeniami.
Komu przysługuje trzynasta i czternasta emerytura?
Trzynasta emerytura przysługuje osobom, które pobierają między innymi:
emerytury,
emerytury pomostowe,
świadczenie i zasiłek przedemerytalny,
renty,
renty wypadkowe,
renty rodzinne,
renty socjalne
renty szkoleniowe,
nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.
Z kolei, by otrzymać „czternastkę” także należy być uprawnionym do otrzymania świadczenia. Warunkiem jest, by świadczeniobiorca nie przekroczył określonego progu dochodowego. Według prognoz, w 2025 roku pełną „czternastkę” otrzymają osoby, których podstawowa emerytura nie przekracza 2900 złotych brutto miesięcznie. Jeśli ta kwota zostanie przekroczona, 14. emerytura zostanie pomniejszona według zasady „złotówka za złotówkę”, czyli pomniejszana o każdą złotówkę ponad limit.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie; Obserwuj StronaKobiet.pl!
