Co w sprawie 500 plus dla małżeństw z długim stażem? Nawet 8 tysięcy złotych dla pary! Kto może liczyć na świadczenie?

Anna Moyseowicz
Świadczenie ma uhonorować małżeństwa z długim stażem.
Świadczenie ma uhonorować małżeństwa z długim stażem. freepik.com
W Senacie trwają prace nad petycją nad tzw. 500 plus dla małżeństw z długim stażem. Świadczenie byłoby formą wsparcia oraz uhonorowaniem par, które są po ślubie przynajmniej od 50 lat. Kwota miałaby wzrastać wraz ze stażem małżeńskim.

Spis treści

500 plus dla małżeństw z długim stażem. Wszystko zaczęło się od pomysłu prawnika

Inicjatywa świadczenia, które uhonorowałoby wieloletnie małżeństwa, wyszła od radcy prawnego Eugeniusza Szymala. Niegdyś mężczyzna zwrócił się do prezydenta Szczecina w celu nagrodzenia małżeństw z okazji 50. rocznicy ślubu poprzez pobyt w sanatorium na koszt miasta. Ten pomysł nie znalazł akceptacji, lecz mężczyzna na nim nie poprzestał. W 2023 roku do Senatu wpłynęła petycja z propozycją, by nagrody za wieloletni staż małżeński miały formę finansową, a nie były jedynie medalem i dyplomem od Prezydenta RP.

Wysokość 500 plus dla małżeństw z długim stażem

Pieniądze dla małżeństw byłyby wypłacane jednorazowo i okresowo, po złożeniu wniosku oraz udokumentowaniu czasu trwania małżeństwa. Wysokość kwot wynosiłaby:

  • za 50 lat – 5 tysięcy złotych,

  • za 55 lat – 5,5 tysiąca złotych,

  • za 60 lat – 6 tysięcy złotych,

  • itd.

Stawka miałaby wzrastać o pół tysiąca złotych co 5 lat. Oznacza to, że pary, które są małżeństwem nawet 80 lat, otrzymałyby 8 tysięcy złotych.

Świadczenie miałoby na celu uhonorowanie i docenienie długich relacji, ale także wsparcie materialne.

Wątpliwości wobec projektu

Na temat pomysłu dodatkowego świadczenia dla małżeństw pojawiają się także wątpliwości. Senatorowie popierający pomysł zaznaczają, że państwo powinno doceniać trwałość małżeńskich relacji. Jednocześnie Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksandra Gajewska zauważa, że świadczenie może wprowadzić nierówności. Przykładowo seniorzy, którzy pozostawali w długim małżeństwie, a teraz są wdowcami lub wdowami, częściej muszą stawiać czoła trudnościom finansowym, a projekt ustawy ich nie uwzględnia.

Co dalej z 500 plus dla małżeństw?

Jak podaje Onet, Senacka Komisja Petycji zdecydowała o przekazaniu petycji do dalszych prac. Pomysł cieszy się popularnością, jednak poparcie go w Senacie nie oznacza jeszcze końca prac legislacyjnych. Kolejno Biuro Legislacyjne Senatu przygotuje odpowiednie zapisy prawne.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet