Śluby tracą na popularności. Dlaczego młodzi Polacy nie chcą stanąć na ślubnym kobiercu? Powodów jest sporo

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Badacze doszli do wniosku, że popularność ślubów i wesel spadła m.in. ze względu na sytuację pandemiczną oraz ograniczoną możliwość organizacji i wyprawiania wesel, ale tendencja do unikania ślubnego kobierca umacnia się od lat.
Badacze doszli do wniosku, że popularność ślubów i wesel spadła m.in. ze względu na sytuację pandemiczną oraz ograniczoną możliwość organizacji i wyprawiania wesel, ale tendencja do unikania ślubnego kobierca umacnia się od lat. https://www.gettyimages.com/Apiwan Borrikonratchata
Wiele młodych par unika małżeństwa. 31 proc. przebadanych osób w wieku od 18 do 30 lat zadeklarowało, że nie weźmie ślubu kościelnego – informują WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Fundacja Bonum Humanum. Skąd ta niechęć do ożenku i zamążpójścia? Jak wynika z raportu, powodów jest klika.

Maleje popularność ślubów. Dlaczego młodzi Polacy nie są przekonani do tego rozwiązania?

Rośnie pokolenie Polaków żyjących bez ślubu. Problemy z rozwodami – długi czas oczekiwania na pierwszą rozprawę w sądzie (w Warszawie średnio 9 miesięcy), przeciągające się procesy rozwodowe (nawet kilka lat) i brak możliwości zawierania związków partnerskich to tylko niektóre powody, dla których młode pokolenie unika formalizowania swoich związków. Młodzi ludzie dochodzą do wniosku, że zawarcie związku małżeńskiego może wiązać się ze zbyt wieloma problemami w przyszłości. Ich stosunek do małżeństwa się zmienia.

Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z Fundacją Bonum Humanum postanowiły sprawdzić, jak Polacy podchodzą do ślubów.

Już co trzecia przebadana przez ekspertów osoba w wieku 18–30 lat zadeklarowała, że nie weźmie ślubu kościelnego, ani świeckiego. Ponad 45 proc. badanych w ogóle nie jest przekonanych do małżeństwa. 31 proc. respondentów wyklucza taką możliwość, a kolejne 17 proc. uczestników badania posiadających drugą połowę nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie.

Warto przeczytać również:

Dlaczego młode pary unikają ślubów – zarówno kościelnych, jak i świeckich?

Wejście w związek małżeński w przyszłości, jeżeli relacja okaże się tego warta, rozważa 55 proc. ankietowanych. Warto jednak podkreślić, że nie wszyscy Polacy mają możliwość sformalizowania swojej relacji. W dalszym ciągu polskie przepisy prawa dyskryminują pary jednopłciowe, uniemożliwiając im zawarcie związku małżeńskiego, a nawet partnerskiego. Zupełnie inne podejście reprezentują takie kraje, jak katolicka Malta czy Hiszpania, gdzie pary jednopłciowe mogą bez problemu wziąć ślub.

Wyniki analizy zostały opublikowane w raporcie pt. „Razem? Tak. Ślub? Niekoniecznie. A może leasing?”. Według autorów badania za niechęcią Polaków do ożenku i zamążpójścia kryją się przyczyny:

  • ekonomiczne,
  • psychospołeczne,
  • światopoglądowe,
  • strukturalne.

Badacze doszli do wniosku, że popularność ślubów i wesel spadła m.in. ze względu na sytuację pandemiczną oraz ograniczoną możliwość organizacji i wyprawiania wesel, ale tendencja do unikania ślubnego kobierca umacnia się od lat. Do takiego stanu rzeczy mogą przyczyniać się m.in. trudności w tworzeniu stabilnych relacji oraz dodatkowe świadczenia społeczne dla samotnych matek. Kobiety żyjące w konkubinacie mają możliwość korzystania z benefitów niedostępnych dla matek w formalnych związkach.

Polecamy przeczytać

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet