Polscy randkowicze inspirują się programami w telewizji. Potrafią posunąć się bardzo daleko – takie są wyniki badań

Anna Bartosiewicz
Opracowanie:
Polscy single chętnie oglądają programy randkowe. Wiele osób szuka w nich wskazówek, jak sobie radzić w miłosnych relacjach.
Polscy single chętnie oglądają programy randkowe. Wiele osób szuka w nich wskazówek, jak sobie radzić w miłosnych relacjach. Pexels/Cottonbro
Aż 2 na 5 polskich singli inspiruje się programami randkowymi. Chociaż co czwarta osoba przebadana przez Badoo nie wierzy w szczere intencje bohaterów, to bardzo lubimy oglądać randkowiczów w telewizji. Zdradzamy, co Polacy są w stanie zrobić przed kamerą, żeby wygrać miłosny reality show i co wynosimy dla siebie z oglądania takich programów.

Spis treści

Polacy uwielbiają oglądać programy z randkowiczami

Telewizyjne programy randkowe dostarczają Polakom nie tylko rozrywki, ale i wskazówek, jakich zasad przestrzegać w miłosnych relacjach. Aż 40 proc. polskich singli oglądających programy z randkowiczami, a zarazem uczestników listopadowego badania Badoo, wskazało, że miłosne reality shows stanowią dla nich źródło inspiracji dotyczących randkowania. Tylko co piąty respondent nie dostrzega w takich programach walorów edukacyjnych ani niczego inspirującego.

– Polska publiczność uwielbia oglądać programy randkowe, wręcz ich pożądając. W telewizji jest ich tak dużo, że widzowie mogą nawet wybrać format show, który chcą śledzić. Co chwila słyszymy też o powstawaniu kolejnych sezonów popularnych produkcji – mówi Magdalena Chorzewska, psycholog, która przez kilka lat była związana z programem „Ślub Od Pierwszego Wejrzenia”. – Na to zjawisko z pewnością ma wpływ fakt, że uwielbiamy podglądać i oceniać życie innych ludzi. Widzowie często czerpią z nich inspiracje, przeglądając się jak w lustrze w sylwetkach uczestników. Identyfikują się z bohaterami, przeżywają wraz z nimi ich trudności i radości. Niejednokrotnie znajdują rozwiązanie lub podpowiedź dotyczącą ich własnych relacji czy randek. Te programy pełnią z jednej strony funkcję edukacyjną, z drugiej – są przyjemną odskocznią od codzienności – dodaje specjalistka od miłosnych relacji.

W telewizji szukamy nie tylko wskazówek dla siebie, ale i emocji. Co czwarty respondent (27 proc.) ogląda programy randkowe „dla dramatów i konfliktów”. Wśród innych źródeł motywacji Polacy wymieniają:

  • oglądane dla przyjemności życia bardziej ekskluzywnego niż własne (1/3 ankietowanych),
  • szukanie odpowiedzi na pytanie, czego oczekiwać od życia oraz inspiracji (co trzecia osoba),
  • obserwowanie bohaterów, z którymi się utożsamiany (¼ respondentów),
  • śledzenie perypetii innych dla poznania romantycznych historii (blisko połowa badanych).

– Badanie Badoo, z którego wynika, że widzowie czerpią inspiracje z telewizyjnych programów randkowych, potwierdza moje własne doświadczenia. Wielokrotnie słyszałam od widzów i fanów jednego z takich programów, z którym byłam związana, jak wiele wynoszą z każdego odcinka. Powodem jest fakt, że mogą obserwować tworzącą się relację i usłyszeć komentarz ekspertów psychologów. Mimo że w programach tych występują ludzie, z którymi możemy się utożsamiać i czerpać od nich inspiracje, to warto pamiętać, że randkowanie w prawdziwym życiu wygląda inaczej – ludzie nie zamykają się w domu na kilka tygodni na początku relacji lub nie biorą ślubu z nieznajomym. Nie ma też castingu, kamer, ani pogotowia psychologicznego po każdej sprzeczce, a zachowania uczestników mogą być podyktowane lękiem przed krytyką, jako że nieustannie są oni wystawiani na ocenę – komentuje Magdalena Chorzewska.

Mężczyźni rzadziej niż kobiety mają bariery przed kamerą

Losy randkowiczów mogą być osadzone zarówno w polskiej scenerii, jak i w bardziej egzotycznych miejscach. Oglądając urokliwe zakątki świata, marzymy o lepszym życiu i puszczamy wodze wyobraźni. Dla niektórych osób programy randkowe stanowią także okazję do oceny sytuacji, których w realnym życiu wolą unikać.

Warto przeczytać również:

Jednak Polki i Polacy inaczej zapatrują się na występowanie w talk show o tematyce miłosnej. Mężczyźni uczestniczący w badaniu Badoo częściej niż kobiety wykazują dużą „otwartość”. Wielu z nich wyraziło gotowość nie tylko na ślub, ale i na intymne zbliżenia przed kamerą. Aż 30 proc. ankietowanych mężczyzn zgodziłoby się pójść do łóżka przed kamerą, podczas gdy tylko 5 proc. kobiet dałoby przyzwolenie na nagrywanie tego typu scen. Wśród innych rzeczy do zaakceptowania dla singli oglądających programy randkowe warto wymienić:

  • wyjazd w jakieś egzotyczne miejsce lub pocałunek przed kamerą (blisko połowa badanych),
  • ślub z osobą poznaną w programie (17% respondentów),
  • sceny rozbierane (co dziesiąta osoba).

– W programie często musi być też ten efekt wow, żeby utrzymać zainteresowanie publiczności. To może wywierać na nas presję, że u nas powinno wyglądać to tak samo. Dlatego namawiam, żeby spotykając się z drugą osobą być po prostu sobą – w życiu potrzebna jest chęć poznania drugiej osoby, cierpliwe budowanie relacji, przyglądanie się swoim emocjom i wsłuchiwanie się we własne potrzeby. Warto też zadbać o to, żeby randka z jednej strony była czymś wyjątkowym, ale z drugiej – żeby nie tworzyć sztucznych sytuacji, w których czulibyśmy się niezręcznie. Randki powinny być jak najbardziej autentyczne i szczere, ponieważ tylko wtedy mamy szansę naprawdę poznać tę drugą osobę i tym samym szybciej znaleźć to, czego szukam – przypomina Magdalena Chorzewska.

Program randkowy? To nie dla mnie

Nie każdy chciałby randkować przed kamerą. Zdecydowana większość badanych wskazuje na sztuczność miłosnych relacji w programach telewizyjnych. Aż 83 proc. osób z tej grupy uważa, że „pokazywane w nich sytuacje są w całości lub częściowo inscenizowane i wcześniej zaplanowane”. Respondenci powątpiewają też w szczerość intencji uczestników randkowych show. W poszukiwanie przez bohaterów prawdziwej miłości wierzy tylko 28% ankietowanych. Natomiast ponad połowa jest przeświadczona o tym, że osoby zgłaszające się do programów dla singli szukają w telewizji sławy i pieniędzy.

Przeczytaj także:

Chociaż program randkowy tylko nielicznym daje możliwość znalezienia drugiej połowy, nie oznacza to wcale, że zakładamy poznanie kogoś stacjonarne. Już ponad połowa respondentów (58 proc.) uważa, że najefektywniejsze są poszukiwania potencjalnej partnerki lub partnera w aplikacjach randkowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zbyt wyśrubowane wymagania względem kandydata lub kandydatki znacznie ograniczają szanse na udaną relację.

– Nawet jeśli telewizyjne programy randkowe są dla singli inspiracją, to jednak niezwykle ważne jest to, aby nasze oczekiwania nie były oderwane od rzeczywistości. Randki w prawdziwym życiu mają nam sprawiać radość i być dla nas po prostu świetnie spędzonym czasem – mówi Remy Le Fèvre – Head of Brand Engagement and Influence w Badoo.

Warto też pamiętać o tym, że nie istnieje recepta na udaną randkę. Każdy jest inny i różnimy się pod względem swoich potrzeb. Ważne jest jednak to, aby osoba, z którą się zwiążemy, miała system wartości podobny do naszego. Nawet jeżeli partnerów różnią zainteresowania, to, co ich łączy, powinno być ponadczasowe.

Badanie zostało zrealizowane w listopadzie 2022 r. przez agencję SW Research na zlecenie Badoo. Wzięło w nim udział 1064 singli oglądających programy randkowe, w wieku 18+ lat. Ankietowani wypełnili kwestionariusz dostępny online.

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet