Joanna Koroniewska nagrała słuchowisko o Dorotce Superbohaterce dla Fundacji Koalicja dla Wcześniaka. Bajki posłuchasz za darmo

Przemysław Zańko-Gulczyński
Joanna Koroniewska
Joanna Koroniewska Sylwia Dąbrowa/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Joanna Koroniewska wraz z Fundacją Koalicja dla Wcześniaka przygotowała wyjątkowy prezent dla rodziców i dzieci. Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka (17.11) powstało czytane przez aktorkę darmowe słuchowisko o przedwcześnie urodzonej dziewczynce. Sprawdź, gdzie można posłuchać bajki oraz na czym polega promowane przez Fundację tzw. kangurowanie.

Spis treści

Joanna Koroniewska nagrała słuchowisko dla Fundacji Koalicja dla Wcześniaka

Światowy Dzień Wcześniaka stał się w tym roku okazją do współpracy Fundacji Koalicja dla Wcześniaka i Joanny Koroniewskiej, znanej widzom m.in. z „M jak miłość”. Już dziś, 17 listopada rodzice i dzieci mogą posłuchać, jak aktorka czyta bajkę pt. „Dorotka Superbohaterka – o siostrzyczce, która pojawiła się na świecie przed czasem”. Słuchowisko jest dostępne na platformie Spotify oraz na kanale Fundacji w serwisie YouTube. Książkę o Dorotce można też pobrać w formie pliku PDF ze strony Fundacji.

– Kochani, mamy dla Was prezent, dla tych wszystkich, którzy są w szpitalach, którzy nagle postawieni są w zupełnie nowej roli, dla tych, którzy cierpią i dla tych, którzy pozostawili w domu dzieci, którym trudno wytłumaczyć, co się wydarzyło – zapowiada słuchowisko Koroniewska. – Dla tych wszystkich mamy cudowną bajeczkę „Dorotka Superbohaterka”. Ściskam Was bardzo mocno, jesteście najdzielniejsi na całym świecie. Bardzo gorąco zachęcam Was do wysłuchania bajeczki.

Piękny apartament Dowborów. Luksusowy dom nowego prowadzącego „Dzień dobry TVN”

Piękny apartament Dowborów. Luksusowy dom nowego prowadzącego „Dzień dobry TVN”

Maciej Dowbor i Joanna Koroniewska mogą się pochwalić pięknym wakacyjnym domem w Hiszpanii. Małżeństwo mieszka jednak na co dzień w dwupoziomowym apartamentem w sercu Warszawy. Zobacz, jak modnie urzą...

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska

Historia Dorotki powstała w myśl zasady „bawiąc – uczy”. Słuchając bajki, dziecko nie tylko przyjemnie spędza czas, ale też może dowiedzieć się więcej o tym, jak wcześniak przychodzi na świat i z czym to się wiąże. W ten sposób można oswoić dziecko z tematem, pomóc mu zrozumieć trudne kwestie i przygotować je na pojawienie się w domu zbyt wcześnie urodzonego braciszka czy siostrzyczki.

Pielęgnacja i zdrowie dziecka

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Czym jest kangurowanie i jak pomaga wcześniakom?

W tym roku Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest pod hasłem „Dotyk rodziców ma terapeutyczną moc”, które przypomina o tym, jak kluczowy dla rozwoju dziecka jest kontakt fizyczny. Liczne badania naukowe wykazały, iż tzw. kangurowanie wcześniaków znacznie uśmierza ból podczas zabiegów, a także zmniejsza ich zachorowalność i umieralność.

– Kontakt „skóra do skóry” jest możliwy i konieczny na oddziale intensywnej terapii noworodka i na wszystkich oddziałach patologii noworodka. Nazywamy go wtedy kangurowaniem. Rozpoczynamy go na zlecenie lekarza neonatologa i tak wcześnie, jak tylko na to pozwala stan kliniczny wcześniaka. Kontakt dziecka z rodzicem ma fundamentalne znaczenie dla przyszłego rozwoju dziecka – podkreśla prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla Wcześniaka.

Zobacz także: Kangurowanie to nowy standard również dla wcześniaków. Na czym polega kontakt „skóra do skóry” i jakie ma znaczenie dla rodziców i dziecka?

Jak wyjaśnia Fundacja, podczas kontaktu skóry noworodka ze skórą rodzica u dziecka reguluje się oddech i praca serca, a także temperatura ciała, z której utrzymaniem wcześniaki często mają problem. Dodatkowo kangurowanie pomaga w budowaniu więzi rodzica z maluchem, a także wpływa korzystnie na laktację. Niestety, mimo tych pozytywnych skutków, w polskich szpitalach publicznych często nie pozwala się rodzicom na dotykanie wcześniaka.

– Mówi się, że rodzice są jednym z elementów łańcucha terapeutycznego, dlatego nie może ich zabraknąć na oddziałach neonatologicznych – zauważa prof. Borszewska-Kornacka.

Nie tylko bajki. Fundacja wspiera maluchy w Polsce i w Ukrainie

Fundacja Koalicja dla Wcześniaka przypomina w tym roku nie tylko o tym, jak istotne jest kangurowanie, ale także o niebezpieczeństwie, jakim są wirusy. Szczególnie groźny dla zbyt wcześnie urodzonych dzieci jest zakażenie RSV, które może doprowadzić do zapalenia oskrzelików, a nawet zapalenia płuc. Zagraża on zresztą nie tylko wcześniakom, ale też m.in.:

By chronić malucha przed infekcją, należy przede wszystkim ograniczać ryzyko zakażenia – m.in. dezynfekując powierzchnie w domu, unikając dużych skupisk ludzkich oraz często wietrząc pomieszczenia. W ramach profilaktyki dzieci chroni się także za pomocą szczepionek oraz podawania przeciwciał.

Zobacz także: Kim jest wcześniak? Jakie są przyczyny i konsekwencje wcześniactwa? Poradnik dla rodziców jak opiekować się dzieckiem urodzonym przed czasem

– Najskuteczniejsze są szczepienia przeciwko grypie i COVID-19, a niedojrzałe wcześniaki mogą otrzymać przeciwciała zabezpieczające przed wirusem RSV. Zachęcam wszystkich rodziców, aby korzystali z ochrony w okresie jesienno-zimowym – podkreśla ekspertka Fundacji.

Warto dodać, że działania Fundacji nie ograniczają się wyłącznie do pomagania polskim maluchom. Jej członkowie włączyli się także w pomoc Ukrainie. W ramach akcji „Ratujemy ukraińskie wcześniaki” wsparto finansowo ukraińskie szpitale w zakupie mleka i sprzętu medycznego, a akcja „Paczuszka dla maluszka” pozwoliła przygotować wyprawki dla matek, które urodziły dziecko w Polsce po ucieczce z rozdartego wojną kraju. Łącznie na oba te cele Fundacja przeznaczyła jak dotąd ponad 575 tys. zł.

– Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka życzymy maluszkom zdrowego rozwoju, a nam wszystkim spokoju i pokoju na świecie – przekazała Fundacja Koalicja dla Wcześniaka w komunikacie prasowym.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet