Spis treści
Kąpiel Kleopatry była znana już w starożytności
Kąpiel Kleopatry wzięła swoją nazwę od nawyków władczyni Egiptu, która miała zażywać regularnie kąpieli mlecznych. Podobno to właśnie im zawdzięczała swoją nieprzeciętną urodę i nieskazitelną cerę. Według zachowanych źródeł, na jedną kąpiel egipskiej legendy zużywano około 700 litrów mleka od oślic (inne materiały mówią o kozim mleku). Mleczne zabiegi pielęgnacyjne stosowały podobno także inne znane kobiety, m.in. Sabina Poppea, żona cesarza Nerona, a także Nefretete (żona faraona Echnatona i symbol nieprzemijającej urody) oraz Elżbieta Bawarska, czyli cesarzowa Sisi, która władała Austrią i Węgrami.
Niezwykły sposób Kleopatry na aksamitnie gładką skórę do dzisiaj inspiruje producentów kosmetyków oraz właścicieli salonów odnowy biologicznej. Przykładowo, jedna z polskich marek oferuje preparat do kąpieli o nazwie Kremowa kąpiel Kleopatry, zaś w wybranych salonach SPA można zażyć kąpieli w kozim mleku, często wzbogaconych dodatkiem miodu, płatków róży lub chlorelli, czyli algi morskiej. Zabieg odbywa się w ciepłej wodzie, w temperaturze około 37 st. Celsjusza. Już 15-minutowa kąpiel ma przynosić wymierne korzyści.
Tanie i skuteczne sposoby na suchą skórę. Tak zadbasz o nią w domu
Lato to czas piękny, choć jednocześnie dla wielu dość intensywny. Wypoczynek nad wodą, sport na świeżym powietrzu, spacery, praca na działce... To wszystko może dawać sporo satysfakcji i radości, lecz...
Nie bez powodu w drogeriach można znaleźć wiele balsamów do ciała i kremów z kozim mlekiem. Pomagają one zregenerować skórę, jak również są bogate w proteiny, witaminy z grupy B i wapń. Uważa się, że kozie mleko ma działanie regenerujące, zmiękczające i wygładzające. Zawarty w nim kwas mlekowy pozwala nawilżyć skórę. Dlatego salony SPA obiecują, że dzięki zabiegowi inspirowanemu kąpielami egipskiej władczyni skóra staje się gładka i przyjemna w dotyku. Działanie mleka wzmacnia miód, który ma właściwości peelingujące, a dodatkowo zawiera glukozę i fruktozę wykazujące silne działanie nawilżające i przeciwzapalne.
Jakie działanie ma kąpiel Kleopatry?
Chociaż współczesne kobiety nie zużywają na mleczną pielęgnację tyle mleka co Kleopatra, również one mogą poddać się znanym w starożytności zabiegom. Wśród właściwości kąpieli Kleopatry wymienia się:
- nawilżenie i odżywienie skóry,
- jej wygładzenie i uelastycznienie,
- delikatne złuszczanie naskórka,
- zapobieganie wysuszeniu skóry,
- dodanie jej blasku i delikatności.
Jak zrobić kąpiel Kleopatry w domu?
Kobiety, które nie są bywalczyniami salonów SPA, mogą zażywać mlecznych kąpieli w domowym zaciszu. Kąpiel Kleopatry pozwala się zrelaksować i odprężyć, a jednocześnie ma zbawienny wpływ na naszą skórę. Mieszanka podgrzanego mleka i miodu przyniesie ulgę ciału i odpowiednio je odżywi. Starożytna metoda egipskiej władczyni ma dzisiaj wiele różnych wariantów. My podajemy dwa z nich.
Przepis na kąpiel Kleopatry w mleku i miodzie
- Podgrzej 2-3 litry mleka (uważaj, żeby nie kipiało).
- Do ciepłego, ale nie gorącego mleka, dodaj pół szklanki miodu.
- Nalej ciepłej wody do wanny i wymieszaj ją z przyrządzoną miksturą.
- Ciesz się zabiegiem pielęgnacyjnym przez 15-30 minut.
Domowe SPA. Jak przygotować kąpiel odchudzającą?
Kąpiel w wannie, która jest wypełniona po brzegi wodą to sposób na relaks, zmęczenie oraz na pozbycie się zbędnych kilogramów, obrzęków i cellulitu. Sprawdź, jak przygotować takie domowe SPA i jakich ...
Przepis na kąpiel Kleopatry w mleku, miodzie i olejku różanym lub jojoba
- Podgrzej 1/2 szklanki mleka (najlepiej koziego) i 1/4 szklanki miodu (uważaj, żeby nie doprowadzić mleka do wrzenia).
- Ostudź mieszankę i wlej ją do wanny z ciepłą wodą.
- Dodaj do kąpieli łyżkę olejku różanego lub jojoba.
- Zanurz ciało w wannie na 15-30 minut.
Do wody przygotowanej na kąpiel Kleopatry można także dodać inne, odżywcze składniki, np. sproszkowane kozie mleko z olejkiem z passiflory na bazie solanki. Znany w starożytności zabieg pielęgnacyjny można stosować nawet dwa razy w tygodniu. Jest on szczególnie polecany osobom zestresowanym i szukającym skutecznego sposobu na odprężenie. Może on także stanowić wstęp do innych kuracjami pielęgnacyjnych lub masażu.