O gorącej kąpieli możemy mówić wtedy, kiedy woda w wannie przekracza 37 stopni Celsjusza. To ulubiona forma relaksu zwłaszcza w zimowe wieczory, kiedy za oknem jest nieprzyjemnie, chłodno i mroźno. Wówczas ta forma odpoczynku regeneruje nasze siły i sprawia, że czujemy się lepiej. Jednak nie jest ona wskazana dla wszystkich. Wiele osób nie lubi bezczynnie leżeć w wannie, wolą brać szybkie prysznice. Może to i dobrze, bo oprócz wielu zalet gorących kąpieli, ma ona też swoje wady. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jakie, zajrzyjcie do naszej galerii.
Przeczytaj:
Dlaczego warto brać gorącą kąpiel?
Gdy zanurzamy się w gorącej kąpieli, w naszym ciele zachodzą prozdrowotne korzyści. Jednak pamiętaj, aby miała ona nie więcej niż 37 stopni. Zbyt gorąca woda źle wpływa na kruche naczynia krwionośne, pobudza i nie jest wskazana dla osób z nadciśnieniem. Najlepiej do wanny dodać zwykłą sól, która przyspiesza rozszerzanie porów skóry oraz pomaga szybciej wydzielać toksyczne produkty przemiany materii.
Gorąca kąpiel zalecana jest 2-3 razy w tygodniu i nie powinna ona dłużej trwać niż 20 minut. Warto wówczas używać preparatów do wody, które wyciszą i uspokoją nerwy. Natomiast odradza się stosowania silnie pieniących się środków, które mogą wysuszać skórę.
Jednak gorąca kąpiel nie wszystkim sprzyja, szczególnie powinny na nią uważać kobiety w ciąży, może mieć też negatywny wpływ na kondycję skóry. Dlatego warto znać wszystkie wady i zalety gorącej kąpieli.