Polski karnawał to czas imprez i zabaw tematycznych
Karnawał to trwający przez wiele tygodni okres radosnych zabaw i balów maskowych. Zwyczaj obchodzenia karnawału wywodzi się z kultów płodności oraz rytuałów społeczności rolnych. W Polsce za jego początek uważa się 6 stycznia, kiedy to wypada święto Trzech Króli. Natomiast ostatni tydzień karnawału w naszym kraju rozpoczyna się w tłusty czwartek. Jest to święto ruchome, a w 2023 r. wypada 16 lutego.
Polski karnawał kończą tzw. ostatki, czyli zapusty. Wypadają one we wtorek przed Środą Popielcową. W 2023 r. ostatki dzień karnawału w Polsce obchodzimy 21 lutego.
W tym czasie odbywają się liczne zabawy karnawałowe. Dla dorosłych wyprawiane są kameralne przyjęcia, huczne bale i maskarady, a dla dzieci – bale przebierańców. Wiele atrakcji przygotowują również uczelnie, kluby nocne i hotele, gdzie można udać się na imprezę karnawałową lub tematyczną.
Najhuczniej jest obchodzony karnawał w Rio de Janeiro
Karnawał najhuczniej jest obchodzony w Rio de Janeiro. W 2004. r. trafił on do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy karnawał na świecie. Zwyczaj obchodzenia karnawału przez Brazylijczyków został przyniesiony z Portugalii, gdzie imprezy uliczne z okazji tzw. entrudo urządzano już w XV wieku.
W XVII w. tradycja obchodzenia karnawału była już rozpowszechniona na terenie całej Brazylii. W XIX w. tutejsze klasy wyższe zaczęły organizować bale maskowe z okazji karnawału. W tym czasie noszono także bogato zdobione stroje na karnawał, prezentowane podczas przemarszów ulicznych (nota bene, próbowano nawet ich zakazać, ale bezskutecznie). Dzisiaj karnawał w Rio de Janeiro, a także w innych brazylijskich miastach, takich jak São Paulo czy Manaus, przyciąga turystów z całego świata. Do głównych karnawałowych atrakcji w Rio de Janeiro należą:
- przemarsze szkół samby,
- bloki uliczne,
- bale maskowe.
Parada szkół samby ma dla mieszkańców Rio de Janeiro szczególne znaczenie. Na tutejszym Sambodromie – miejscu wybudowanym specjalnie na potrzeby karnawałowych parad – odbywają się nawet konkursy z udziałem szkół samb, które wychodzą także na ulice. W różnych miastach można także zobaczyć bloki uliczne, których w samym Rio de Janeiro jest kilkaset. Tworzą je lokalne społeczności.
Weneckie stroje na karnawał zachwycają od wielu dekad
Tradycyjne karnawałowe stroje można zobaczyć nie tylko w Brazylii, ale również w Europie. Na naszym kontynencie szczególnym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się Wenecja, druga po Rio de Janeiro karnawałowa mekka. Jedną z największych tutejszych atrakcji stanowi Lot Anioła, czyli przelot pięknej kobiety przymocowanej do liny rozpiętej nad Placem św. Marka.
Zwyczaj akrobacji przed Pałacem Dożów sięga XV wieku, kiedy to turecki akrobata przeszedł po linie od dzwonnicy św. Marka do loggii, aby oddać hołd weneckiemu doży i złożyć przed nim kwiaty. Przez długi czas tradycja nie była kontynuowana ze względu na śmiertelny wypadek, do którego doszło w XVIII wieku, a człowieka zastąpiono drewnianą gołębicą. Loty Anioła przypominające popisy dawnych akrobatów zaczęły odbywać się ponownie dopiero w 2001 roku.
W pierwszą niedzielę weneckiego karnawału odbywa się również uroczysty pochód dwunastu najpiękniejszych, a zarazem najbiedniejszych panien, Festa della Marie. Tradycyjnie wybierano je spośród mieszkanek Wenecji. Paradowały w pięknych strojach na karnawał głównymi ulicami miasta.
Natomiast znakiem rozpoznawczym weneckim imprez karnawałowych stała się Colombina, czyli wenecka maska. Ich wyrobem zajmowano się już w XII wieku. Takie produkty, obowiązkowy dodatek do strojów na karnawał, wytwarzał mascareri.
Wśród innych atrakcji, jakie czekają na nas w Wenecji w okresie karnawału warto wymienić m.in.:
- bale maskaradowe,
- parady uliczne,
- koncerty,
- występy uliczne,
- spektakle teatralne
- pokazy mimów,
- pokazy ognia (fire show).
Mieszkańcy Wenecji świętują karnawał od wielu stuleci
Warto wiedzieć, że zwyczaj obchodzenia karnawału w Wenecji sięga XII–XI wieku. Wywodzi się z tradycji pogańskich i chrześcijańskich oraz obrzędów związanych z płodnością. Maskarady organizowane z tej okazji stanowiły miłą odskocznię dla mieszkańców, którzy mieli obowiązek ubierania się w sposób charakterystyczny dla swojego cechu. Te restrykcyjne zasady wolno było łamać właśnie w okresie karnawału.
Zwyczaj balowania w wyszukanych strojach na karnawał przetrwał do dzisiaj, a podczas karnawału na ulicach Wenecji można zobaczyć kobiety i mężczyzn w staroświeckich przebraniach i maskach, z których słynie miasto zakochanych. Jednak najhuczniej wenecki karnawał był obchodzony w XVII wieku, gdy obok balów maskowych dużą popularnością cieszyły się m.in. występy grajków, pokazy zwierząt, akrobatów i ulicznych trup teatralnych. Noszenie maski stanowiło świetną okazję do ukrycia swojej prawdziwej tożsamości.
Zobacz najpiękniejsze stroje na karnawał prosto z Wenecji i Rio de Janeiro
Sukienki w okazyjnych cenach
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Mąż Bosackiej nie ma romansu! Czy ma szansę wrócić? Stanowcza odpowiedź gwiazdy
- Zwykli ludzie nie mają tam wstępu. Tak Górniak nosi się po strefie dla VIP-ów
- Jurksztowicz i Dębski usłyszeli wyrok sądu. Dostali rozwód, ale to nie koniec wojny
- Wydało się, co Gwit je w Wigilię. Kilogram mąki to dopiero początek