KARTKA Z KALENDARZA. Wanda Rutkiewicz zginęła 30 lat temu. Była wybitną himalaistką i pierwszą kobietą na K2

Polskie Radio 24/TB
KARTKA Z KALENDARZA. Wanda Rutkiewicz zginęła 30 lat temu. Była wybitną himalaistką i pierwszą kobietą na K2
KARTKA Z KALENDARZA. Wanda Rutkiewicz zginęła 30 lat temu. Była wybitną himalaistką i pierwszą kobietą na K2 Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
KARTKA Z KALENDARZA. 30 lat temu, 13 maja 1992 roku, na Kanczendzondze w Himalajach, podczas próby wejścia na swój dziewiąty ośmiotysięcznik, zginęła Wanda Rutkiewicz, wybitna himalaistka, zdobywczyni Mount Everestu i pierwsza kobieta na świecie na szczycie K2.

Wanda Rutkiewicz była też jedną z nielicznych kobiet, które zdobyły osiem z 14 ośmiotysięczników, w tym najwyższy szczyt świata. Propagatorka alpinizmu i himalaizmu kobiecego. Miała 49 lat. Jej ciała nie odnaleziono. W związku z 30. rocznicą śmierci, Sejm ustanowił rok 2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz.

Polska himalaistka, jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie, zdobyła Mount Everest - 16 października 1978 roku. Tego samego dnia kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Rok później, w czasie spotkania z himalaistką Jan Paweł II powiedział: "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko". Rutkiewicz podarowała Ojcu Świętemu kamień z najwyższego szczytu Ziemi.

W 1985 roku wraz z Anną Czerwińską i Krystyną Palmowską, Wanda Rutkiewicz wspięła się na Nanga Parbat - było to pierwsze wejście kobiece. W 1986-tym, jako pierwsza kobieta i pierwsza Polka, stanęła na najtrudniejszym i uważanym za najbardziej niebezpieczny szczycie K2 - drugiej co do wysokości górze Ziemi. W 1991 roku samotnie weszła na Czo Oju.

W rozmowie z Polskim Radiem w 1991 roku Wanda Rutkiewicz mówiła, że największa satysfakcja pojawia się wtedy, gdy osiągnięty sukces jest okupiony wielkim zmęczeniem, wymaga wiele trudu i przekraczania własnych granic.

Wanda Rutkiewicz zginęła 13 maja 1992 roku, podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę, najwyższy szczyt w Indiach. Miała zdobyć tę górę jako pierwsza kobieta na świecie. Pierwsze wiadomości o tym, że himalaistka zaginęła w trakcie wspinaczki, agencje podały 25 maja. Dopiero później ustalono, że kierownik wyprawy, Meksykanin Carlos Carsolio zdobył Kanczendzongę 12 maja i wtedy po raz ostatni rozmawiał z Polką przez radiotelefon. Stąd, za datę śmierci Wandy Rutkiewicz, sąd w Warszawie przyjął 13 maja 1992 roku.

Z ogłoszonym przez Sejm Rokiem (2022) Wandy Rutkiewicz, tematycznie związany był 29. Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz, który odbył się niedawno (6 - 8 maja 2022 roku) w warszawskim Muzeum Sportu i Turystyki. Towarzyszyła mu czasowa wystawa "Wanda w Kadrze". Zaprezentowane zostały fotografie, wypowiedzi w formie nagrań, a także pamiątki osobiste po Wandzie Rutkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sport

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet