Kiedy sprzątać przed świętami Bożego Narodzenia?

Materiał informacyjny Marcin Balana - Profesjonalne Usługi E-Marketingowe

Właściwie przedświąteczny czas często jest tylko pretekstem, by wreszcie wziąć się za generalne porządki. To czas, kiedy usuwany jest kurz z wysokich partii mebli, lamp albo kiedy jeden dzień poświęcony jest szorowaniu fug. Dlatego również firmy sprzątające potwierdzają, że w tym czasie z ich usług korzysta znacznie więcej osób. Kiedy zatem i jak zabrać się do sprzątania domu w przedświątecznym okresie? W tym artykule zostawiamy kilka praktycznych wskazówek.

Przed świętami jest czas na pranie dywanów

Takich prac jak pranie dywanów zdecydowanie nie przeprowadza się zbyt często. Po pierwsze dlatego, że zwyczajnie nie ma takiej potrzeby, a po drugie dlatego, że są to bardzo pracochłonne obowiązki. Czyszczenie dywanów powinno się jednak przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku, by także usuwać zagnieżdżające się w nich zarazki i by odświeżać oryginalne kolory tkaniny. Przedświąteczny czas zdecydowanie sprzyja takim pracom.

Dywany można prać samodzielnie, wybierając środki z drogerii, bądź ufając babcinym sposobom z sodą oczyszczoną czy kwaskiem cytrynowym. Jeśli jednak zaplanowanych jest znacznie więcej prac, a popołudnia są zagospodarowane na szukanie prezentów dla najbliższych, to można także zlecić czyszczenie dywanu firmie sprzątającej. Tutaj można być pewnym, że fachowcy wyręczą właściciela mieszkania z ciężkiej pracy oraz czyszczenie przeprowadzą znacznie szybciej i dokładniej. Wszystko za sprawą odkurzaczy piorących, które z łatwością radzą sobie nawet z trudniejszymi zabrudzeniami, a przy tym usuwają sierść, zarazki i roztocza i dodatkowo odświeżają wygląd dywanu.

Takie pranie dywanów ma jeszcze jedną zaletę - mianowicie fachowcy wiedzą jak dozować wodę, by dywan nie uległ przemoczeniu i szybciej schnął po zakończeniu prania. Dzięki temu nie dojdzie do zagrzybienia, a mieszkańcy mogą znacznie szybciej użytkować dywan.

Na święta niech porządek zawita i do sypialni!

Standardowy plan sprzątania sypialni zdecydowanie obejmuje również pranie firan, czyszczenie lamp czy odświeżanie ramy łóżka. Warto jednak przeprowadzić jeszcze jeden zabieg - czyszczenie materacy. Jednakże już na samym początku warto zaznaczyć, że samo ich wietrzenie i odkurzanie nie wystarczy, ponieważ w głębszych warstwach materaca zagnieżdżają się niebezpieczne roztocza, które mogą w przyszłości prowadzić do rozwoju różnych chorób i alergii. Materace, zwłaszcza te większe trudno jednak prać samodzielnie. Dlatego znów można szukać wsparcia w firmie sprzątającej, która szybko i sprawnie odświeży materace, bez konieczności ich obracania.

Dogłębne pranie materaca można spokojnie przeprowadzić raz na rok. Co jedynie należy wziąć pod uwagę, to czas suszenia materaca po jego wypraniu. Dlatego na tego typu usługi warto umawiać się w godzinach porannych, bo czas schnięcia materaca trwa zazwyczaj od 12 do nawet 15 godzin.

Jak sprzątać salon i jadalnię przed świętami?

Choć przed świętami ściereczka wraz ze środkiem piorącym trafia dosłownie wszędzie - do szafek, komód czy pod łóżka i sofy, to nie można zapominać także o tapicerowanych meblach, które powinny być odświeżone z zanieczyszczeń, ale także z niemiłych zapachów. Narożnik i krzesła w jadalni to ta bardziej reprezentatywna część mieszkania, o którą w szczelności trzeba zadbać. Plamy na krzesłach, czy poszarzała tkanina na sofie nie będzie się ładnie prezentować podczas wizyty gości, dlatego warto zaplanować przed świętami czyszczenie tapicerki meblowej.

Podobnie jak w przypadku dywanu, tak i w przypadku narożnika czy krzeseł w drogeriach oferowanych jest bardzo dużo środków czyszczących, które ułatwią usuwanie plam. Jeśli jednak tapicerowanych mebli w mieszkaniu jest więcej lub obite są delikatną tkaniną, to lepszy efekt zapewni firma sprzątająca, która będzie wiedzieć, jakich środków użyć do konkretnej tkaniny, a przy tym skorzysta z takiego osprzętu, by nie zmechacić i nie zniszczyć mebli. I przy tego typu pracach trzeba liczyć się z koniecznością wysuszenia mebli przed ich ponownym użytkowaniem.

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet