Kłóciła się z Orzeszkową, została „Sterniczką” walki o edukację i prawa kobiet. Kim była Paulina Kuczalska-Reinschmit?

Magdalena Konczal
Paulina Kuczalska-Reinschmit. Kim była?
Paulina Kuczalska-Reinschmit. Kim była? C. Walewska, "W walce o równe prawa. Nasze bojownice". Wolny dostęp, Polona
Kronikarka polskiego ruchu feministycznego określiła ją jako „niezmordowaną rzeczniczkę pełnych, bezkompromisowych praw kobiet”. I rzeczywiście Paulina Kuczalska-Reinschmit obrała sobie za cel wywalczenie przez Polki praw w każdym możliwym zakresie: wyborczym, społecznym, ale także edukacyjnym. Uparcie powtarzała dorastającym dziewczętom, że są one we wszystkim równe mężczyźnie. W licznych pismach zaznaczała, jak ważne jest zaangażowanie młodzieży w sprawę kobiecą. Mówiono o niej „Sterniczka” i „Hetmanka”. Kim była Paulina Kuczalska-Reinschmit?

Paulina Kuczalska-Reinschmit. Córka entuzjastki

Województwo kijowskie, powiat czerkaski – to właśnie tam, na terenach dzisiejszej Ukrainy, urodziła się Paulina Kuczalska-Reinschmit. Można powiedzieć, że chęć walki o prawa kobiet miała we krwi. Jej matka – Ewelina z Porczyńskich – była bowiem członkinią Entuzjastek, a więc pierwszej polskiej grupy feministycznej założonej przez Narcyzę Żmichowską. W wieku 20 lat Paulina Kuczalska wyszła za mąż za Stanisława Reinschmita. Małżeństwo nie było jednak udane i po sześciu latach się rozpadło. Zgodnie z obowiązującym wówczas prawem, to ojciec, a nie matka objął opiekę nad ich synem – Leonem.

Poznajcie Charlotte Mason – homeschoolerkę i propagatorkę „żywej edukacji”

Poznajcie Charlotte Mason – homeschoolerkę i propagatorkę „żywej edukacji”

Charlotte Mason. To nazwisko słyszały zazwyczaj jedynie osoby związane z nauczaniem domowym. A szkoda, bo jest to postać, która dla edukacji zrobiła tyle, co na przykład Maria Montessori. O mądrej, a ...

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal

Z pamiętników Romany Pachuckiej – sufrażystki i współpracowniczki Kuczalskiej – dowiadujemy się, że związek z Reinschmitem okazał się nie tylko nieudany, ale także tragiczny w skutkach. W wyniku zarażenia chorobą weneryczną Kuczalska straciła oko.

Jak Paulina Kuczalska-Reinschmit niestrudzenie walczyła o prawa kobiet

Osobiste trudne doświadczenia rodzinne, a także wychowanie przez entuzjastkę sprawiły, że Paulina Kuczalska-Reinschmit już od młodych lat była głęboko zaangażowana w walkę o równouprawnienie kobiet. W 1885 roku wyjechała do Genewy, a następnie do Brukseli, gdzie studiowała nauki ścisłe. Był to także czas, w którym na skutek licznych spotkań z zachodnimi feministkami w Paulinie Kuczalskiej-Reinschmit coraz wyraźniej dochodziły do głosu postulaty związane z równouprawnieniem.

Gdy powróciła do Warszawy, bez zastanowienia zajęła się polską sprawą kobiet. A było czym się zajmować! W salonie Kuczalskiej-Reinschmit zaczęły spotykać się znane i mniej znane emancypantki. Połączyło ich wspólne pragnienie, by Polki otrzymały takie same prawa jak mężczyźni.

Eliza Orzeszkowa, Maria Dulębianka, Maria Konopnicka czy Justyna Budzińska-Tylicka – to tylko niektóre z osób, odwiedzających mieszkanie Kuczalskiej-Reinschmit znajdujące się przy ul. Marszałkowskiej. Nie zawsze były to jednak łatwe rozmowy. Paulina Kuczalska-Reinschmit, która słynęła ze swoich bezkompromisowych poglądów, często kłóciła się z Elizą Orzeszkową. Przekonywała autorkę „Marty”, że równouprawnienie kobiet powinno odbywać się „mimo wszystko”: nawet przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości i we wszystkich możliwych zakresach.

Walka o lepszą edukację dla dziewcząt

Jednym z takich zakresów była oczywiście edukacja. Paulina Kuczalska-Reinschmit postulowała, by kobiety miały pełen dostęp do nauki, a później także pracy. Chciała, by młode dziewczęta, mogły wybierać, w jakim kierunku chcą się rozwijać. W związku z tym powołała do życia Delegację Pracy Kobiet przy Towarzystwie Popierania Przemysłu i Handlu, której celem było organizowanie kursów i szerzenie rzetelnej edukacji wśród młodych dziewcząt.

Swoje liczne przemówienia, broszury i odezwy kierowała właśnie do dorastających osób. Mówiła o tym, jak ważna jest współpraca młodszych kobiet ze starszymi. Jak podkreśla Cecylia Walewska – autorka publikacji „W walce o równe prawa. Nasze bojownice” – to właśnie Kuczalska-Reinschmit była osobą, która jako „jedna z pierwszych podjęła oddziaływanie na młodzież żeńską w kierunku uświadamiania jej co do przyszłych obywatelskich zadań”.

Nie tylko nauka i kształcenie młodych dziewcząt

Dla Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit bronią w walce o równouprawnienie stała się prasa. Początkowo publikowała w „Tygodniku Ilustrowanym”, „Kurierze Warszawskim” i „Kurierze Codziennym”. Po latach stanęła na czele „Steru” – pierwszego polskiego pisma w całości poświęconemu walce o prawa kobiet, do którego pisały Eliza Orzeszkowa, Iza Moszczeńska czy Józefa Sawicka. W „Sterze” nie brakowało także artykułów pisanych przez mężczyzn, m.in. Piotra Chmielowskiego czy Stefana Żeromskiego.

Kuczalska-Reinschmit każde swoje działanie kierowała w stronę równouprawnienia kobiet. Organizując dwudziestopięciolecie twórczości Orzeszkowej, przy okazji zebrała fundusze na prace naukowe kobiet. W pisanych przez siebie tekstach podkreślała, jak ważne jest opracowanie nowego modelu wychowania dziewcząt i zmiana roli kobiety w środowisku domowym. „Sterniczka” zaznaczała także, że przyznanie kobietom praw wyborczych to podstawa społeczeństwa obywatelskiego:

– Głosowanie powszechne jest dopiero wówczas, gdy i kobiety głosują – twierdziła Kuczalska-Reinschmit.

„Dzieci nie są głupie, tylko źle rozumiane”. Oto Helen Parkhurst i jej plan daltoński

„Dzieci nie są głupie, tylko źle rozumiane”. Oto Helen Parkhurst i jej plan daltoński

Nauczycielka. Innowatorka. Reformatorka edukacji. Helen Parkhurst – bo o niej mowa – zaczęła uczyć, mając zaledwie 17 lat. Już na początku swojej kariery zawodowej zwróciła uwagę na to, że tradycyjna ...

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal

Oczywiste było dla niej też to, że kobiety powinny mieć nieskrępowany dostęp do studiowania:

– Skoro wszyscy zgodzimy się na to, że przeznaczeniem człowieka, tak mężczyzny, jak kobiety, jest być coraz doskonalszym i pożyteczniejszym członkiem społeczeństwa, przeto i wszelkie dowodzenia przeciwne wyższemu wykształceniu kobiet same z siebie upadną jako niemające racji bytu, bo niemogące się stosować do ogółu – pisała w 1881 roku w „Echu”.

Paulina Kuczalska-Reinschmit częściowo doczekała realizacji swoich postulatów. W 1918 roku Polkom oficjalnie przyznano prawa wyborcze. Redaktorka naczelna „Steru” zmarła trzy lata później. Została pochowana na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło:
C. Walewska, W walce o równe prawa. Nasze bojownice, Warszawa 1980, [dostęp:] Polona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet