Kobieta na czele Parlamentu Europejskiego. Nową przewodniczącą jest Roberta Metsola

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
18 stycznia Roberta Metsola została wybrana na przewodniczącą Parlamentu Europejskiego
18 stycznia Roberta Metsola została wybrana na przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola AP/Associated Press/East News
Roberta Metsola została przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. O jej stanowisko ubiegały się także dwie inne kobiety. Przedstawiamy sylwetkę nowej szefowej PE.

Roberta Metsola nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

18 stycznia Roberta Metsola została wybrana na przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Maltańska eurodeputowana pokonała kontrkandydatkę Zielonych i byłą minister kultury Szwecji, Alice Bah Kuhnke, a także Sirę Rego z hiszpańskiej Lewicy. O fotel szefa PE ubiegał się także Polak, Kosma Złotowski z PiS i EKR (grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów). 18 stycznia w godzinach porannych jego kandydatura została jednak wycofana.

Nową szefową PE wybrano bezwzględną większością głosów w głosowaniu tajnym. Na Maltankę oddano 458 głosów. Potrzebowała ich minimum 309. Głosowanie odbyło się w trybie zdalnym ze względu na sytuację pandemiczną. Roberta Metsola zajęła miejsce zmarłego 11 stycznia 2022 r. Davida Sassoliego, włoskiego eurodeputowanego. Od 2020 r. pełniła funkcję wiceprzewodniczącej PE, po śmierci swojego poprzednika objęła tymczasowo kierownictwo nad parlamentem.

Kim jest Roberta Metsola?

Urodzona w 1979 r. Roberta Metsola Tedesco Triccas jest maltańską prawniczką i polityczką. W 2013 r. po raz pierwszy zdobyła mandat do Parlamentu Europejskiego. Była posłanką do PE VII, VIII i IX kadencji. Pracowała także w przedstawicielstwie Malty przy UE oraz jako doradczyni Catherine Ashton, Brytyjki znanej jako baronessa Ashton of Upholland oraz wysokiej przedstawicielki Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa w latach 2009–2014.

Metsola należała do kilku komisji i delegacji, m.in. do parlamentarnej Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE), Delegacji ds. Relacji ze Stanami Zjednoczonymi oraz komisji zajmującej się badaniem Panama Papers. W 2014 r. LIBE opracował wytyczne UE, „Mapę drogową UE przeciwko homofobii i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową”. W 2016 r. opracowała raport dotyczący kryzysu migracyjnego. Optowała za scentralizowaniem unijnego systemu przyjmowania wniosków o azyl i podziałem imigrantów między kraje UE.

Donald Tusk o nowej przewodniczącej

- Wybranie Roberty Metsoli na przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, kobiety reprezentującej wartości i oddanej Europejce, to wspaniała wiadomość dla wszystkich, którzy dzięki swojej ciężkiej pracy i determinacji realizują swoje marzenia. I dla wszystkich, którzy wierzą w Europę. Ja wierzę w Europę i wierzę w Ciebie, Roberta - napisał Donald Tusk na Twitterze.

Ciekawostkę stanowi fakt, że w 2009 r. pierwszy mąż Metsoli, Ukko Metsola, startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z Finlandii. Nie udało mu się wówczas dostać do PE.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet