10 kobiet, które tworzyły historię w 2021 roku

Anna Bartosiewicz
Opracowanie:
Na zdjęciu: gimnastyczka Simone Biles, astronautka Wally Funk i dziennikarka Maria RessaZobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Na zdjęciu: gimnastyczka Simone Biles, astronautka Wally Funk i dziennikarka Maria RessaZobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Od lewej: Simone Biles podczas Igrzysk Olimpijskich 2016 na złotym podium, fot. Agência Brasil Fotografias, CC BY 2.0, Wally Funk, domena publiczna, Maria Ressa, fot. Joshua Lim (Sky Harbor), CC BY-SA 3.0
Które kobiety wyróżniły się w 2021 roku? Czym zasłużyły sobie na rozgłos i uznanie opinii publicznej? Przedstawiamy subiektywny wybór kobiet 2021 roku.

Kobiety w dalszym ciągu zarabiają mniej niż mężczyźni i rzadziej są doceniane na arenie międzynarodowej, o czym świadczy m.in. liczba przyznawanych im nagród. Tym bardziej warto odnotować sukcesy, jakie przedstawicielki różnych dziedzin życia odnosiły w 2021 roku. Kobiety wyróżniały się w polityce, kulturze, sporcie czy literaturze.

Maria Ressa

Filipińska dziennikarka, Maria Ressa oraz rosyjski dziennikarz, Dmitry Muratov, w 2021 r. otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla „za swój wkład w obronę wolności słowa”. Ressa jest współzałożycielką filipińskiego portalu informacyjnego Rappler. Jej serwis internetowy ujawnił m.in. fakty na temat tzw. morderczej kampanii antynarkotykowej prezydenta Filipin, Rodrigo Duterte.

Mary Wallace „Wally” Funk

82-letnia Wally Funk jest byłą pilotką, a także najstarszą pasażerką New Shepard, czyli rakiety przeznaczonej do lotów w przestrzeni kosmicznej. Pojazd wybudowała należąca do Jeffa Bezos'a firma Blue Origin. Mary Funk wraz z Oliverem Daemenem (pierwszym komercyjnym klientem Blue Origin) w lipcu 2021 r. odbyła honorowy lot rakietą w towarzystwie Jeffa Bezos'a. Jak relacjonowała później, było to „niesamowite przeżycie”.

Simone Arianne Biles

Amerykańska gimnastyczka jest pierwszą kobietą na świecie, która wykonała poprawnie bardzo trudną pozycję, tzw. podwójnego szczupaka Yurchenko. Opracowała także własne, nigdy wcześniej nie spotykane w gimnastyce ruchy.

Biles jest wielokrotną medalistką olimpijską. W zeszłym roku zrezygnowała z udziału w finale gimnastycznego wieloboju indywidualnego kobiet w Tokio, tłumacząc, że musi zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Dzięki swojej postawie olimpijka zyskała uznanie opinii publicznej.

Chloé Zhao

Chloé Zhao (właśc. Zhao Ting) jest chińską reżyserką, scenarzystką, montażystką i producentką filmową. To także pierwsza kobieta, która nie jest biała i otrzymała Oscara dla najlepszej reżyserki oraz druga kobieta w historii Oscara z nagrodą w tej kategorii. Chloé Zhao wyreżyserowała m.in. „Nomadland”.

Kamala Harris

W styczniu 2021 r. Harris została wiceprezydentką USA. To pierwsza kobieta oraz pierwsza ciemnoskóra osoba na tym stanowisku. Harris jest polityczką i prawniczką hindusko-jamajskiego pochodzenia. Podobnie jak Joe Biden otrzymała tytuł Człowieka Roku tygodnika „Time” za rok 2020.

Chimamanda Ngozi Adichie

Nigeryjska pisarka, Chimamanda Ngozi Adichie, powiedziała w 2013 r., że „wszyscy powinniśmy być feministami”. Jej książki i artykuły mają miliony czytelników na całym świecie. Stała się jedną z najbardziej poczytnych autorek, obok takich twórczyń jak J.K Rowling, Margaret Atwood czy Alice Walker.

Greta Thunberg

Greta Thunberg jest szwedzką aktywistką klimatyczną i Człowiekiem Roku tygodnika „Time” za rok 2019. W sierpniu 2018 r. rozpoczęła swój słynny protest pod budynkiem szwedzkiego parlamentu. Inicjatorka młodzieżowych strajków klimatycznych zyskała światowy rozgłos za sprawą swojego młodego wieku i zaangażowania w inicjatywy na rzecz klimatu. W 2021 r. działaczka otrzymała nominację do Pokojowej Nagrody Nobla.

Najla Bouden Romdhane

Najla Bouden jest pierwszą kobietą w świecie arabskim, która została premierem. Stanowisko to objęła w Tunezji dzięki nominacji prezydenta, Kaisa Saieda. Jej wybór pociągnął za sobą falę krytyki. W opinii środowisk feministycznych polityczka nie ma faktycznej władzy w kraju, a jej nominacja zostanie wykorzystana przez autorytarnego prezydenta.

Fiamē Naomi Mataʻafa

Fiamē Naomi Mataʻafa to pierwsza premier państwa Samoa, położonego w zachodniej części Wysp Samoa. W 2020 r. polityczka zrezygnowała ze stanowiska wicepremierki rządzącej na Samoa Partii Ochrony Praw Człowieka (HRPP), aby wyrazić swój sprzeciw wobec planów związanych ze zniesieniem prawa do odwołania się od orzeczeń tradycyjnego samoańskiego sądu ds. własności gruntów i głównych tytułów. W krótkim czasie pochodzącej ze wsi Lotofaga polityczce udało się odbudować swoją pozycję w kraju i zostać liderką partii Faʻatuatua i le Atua Samoa ua Tasi (Fast).

Fiamē Naomi Mataʻafa inspiruje kobiety aspirujące do robienia kariery w polityce. Jako mieszkanka jednego z najbardziej narażonych na globalne ocieplenie regionów zaangażowała się w walkę z kryzysem klimatycznym.

Magdalena Andersson

Magdalena Andersson, liderka Szwedzkiej Partii Socjaldemokratycznej, w 2021 r. została premierem Szwecji. Zrezygnowała z urzędu po tym, jak Zieloni wycofali się z kolacji z jej partią z powodu odrzucenia ustawy budżetowej, ale ostatecznie stanęła na czele mniejszościowego rządu bez koalicji. Szwedzka ekonomistka i polityczka jest pierwszą w historii kraju kobietą na stanowisku premiera.

Źródła: The World Economic Forum, BBC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet