Kobiety umierają o 32 proc. częściej, gdy operuje mężczyzna. Tymczasem dla panów płeć chirurga nie ma znaczenia!

Anna Rokicka-Żuk
Jak pokazują polskie statystyki, w zawodzie chirurga pracuje ok. 7 razy więcej mężczyzn niż kobiet.
Jak pokazują polskie statystyki, w zawodzie chirurga pracuje ok. 7 razy więcej mężczyzn niż kobiet. Krzysztof Kapica AFK / Polska Press
W przypadku kobiet wyniki operacji mogą zależeć od płci chirurga. Przy zabiegach wykonywanych przez mężczyzn panie częściej doświadczają powikłań, a prawdopodobieństwo zgonu jest prawie o 1/3 większe – dowodzą badacze kanadyjscy, podkreślając, że taka sytuacja nigdy nie powinna mieć miejsca.

Kobiety operowane przez chirurgów płci męskiej częściej umierają, doświadczają powikłań i wymagają ponownego przyjęcia do szpitala niż w sytuacji, gdy zabieg przeprowadzają u nich osoby tej samej płci.

To wnioski z badania omówione na łamach fachowego pisma „JAMA Surgery”. Przeprowadzono je na kanadyjskim Uniwersytecie Toronto, uwzględniających dane dotyczące ponad 1,3 miliona pacjentek i niemal 3 tys. chirurgów, które zbierano przez 12 lat.

Wśród wykonywanych zabiegów były zarówno te lżejsze, jak wymiana stawu biodrowego czy kolanowego, operacja bariatryczna, a także usunięcie woreczka żółciowego czy wyrostka robaczkowego, jak i zabiegi poważniejsze, typu wstawienie by-bassów czy operacje mózgu.

Sprawdź: Na te choroby kobiety cierpią rzadziej niż mężczyźni. Zobacz, jakie to schorzenia. Wyjaśniamy też, dlaczego panie są zdrowsze i żyją dłużej

Z analizy wynika, że zabieg chirurgiczny wykonany przez mężczyznę to o 32 proc. większe prawdopodobieństwo zgonu kobiety niż wtedy, gdy skalpel trzyma osoba tej samej płci.

Gdy kobieta jest operowana przez mężczyznę, ryzyko niepomyślnych rezultatów jest o 15 proc. wyższe niż przy zabiegu wykonywanym przez kobietę.

W takiej sytuacji:

  • o 16 proc. częściej dochodzi do powikłań po zabiegu,
  • o 11 proc. częściej wymagane jest powtórne przyjęcie do szpitala w związku z tymi samymi problemami lub ich komplikacjami,
  • o 20 proc. częściej wymagany jest dłuższy pobyt pacjentki w szpitalu.

W przypadku operowanych mężczyzn płeć chirurga okazała się nie mieć wpływu na wyniki zabiegu.

Odkrycia te są bardzo niepokojące, ponieważ w świecie medycyny sytuacje takie nie powinny mieć miejsca. Świadczą one o braku równości płci i mniejszych szansach kobiet na pomyślne leczenie. W dziedzinie zdominowanej przez mężczyzn przyczyny tego zjawiska mogą być związane z nieświadomymi stereotypami dotyczącymi płci, jak również stwierdzonymi różnicami w sposobach komunikowania się pomiędzy kobietami a mężczyznami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Jako chirurg powiem, że to dlatego że kobiety za dużo gadają jak leżą na stole operacyjnym. To strasznie wkurza chirurga i szybciej i może i czasem niedbale operuje, żeby szybko skończyć.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet