Kobiety w Afganistanie nie będą mogły występować w serialach? Talibowie zaostrzają przepisy

Anna Bartosiewicz
Opracowanie:
Sytuacja kobiet w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów zmieniła się dramatycznie.
Sytuacja kobiet w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów zmieniła się dramatycznie. Pxhere.com
Po przejęciu władzy w Afganistanie Talibowie proponują nowe, kuriozalne restrykcyjne dotyczące telewizji. Czy kobiety znikną z małych ekranów? Wiele wskazuje na to, że tak może się stać.

Surowe rekomendacje dotyczące kobiet w telewizji

Afgańskie Ministerstwo Promowania Cnót i Zapobiegania Niemoralności wydało zarządzenie dotyczące telewizji. Resort rekomenduje: rezygnację z emisji filmów, seriali i programów „sprzecznych z zasadami szariatu i afgańskich wartości” lub „promujących obcą kulturę”, konieczność noszenia nakrycia głowy przez prezenterki telewizyjne i dziennikarki oraz zakaz występowania kobiet w seriach telewizyjnych, donosi BBC. Stacja podkreśla, że obecnie afgańska telewizja wyświetla głównie zagraniczne dramaty z kobietami w rolach głównych.

Nowe władze proponują także, aby nie emitować komedii i programów rozrywkowych, które mogą być „obraźliwe dla islamu lub Afgańczyków”. Według przedstawicieli resortu zagraniczne filmy promujące obce wartości kulturowe również nie powinny być trafiać do telewizji. Nie wolno także pokazywać mężczyzn odsłaniających intymne części ciała. Ponadto media mają nie wykorzystywać wizerunku proroka Mahometa.

Czy kobiety znikną z telewizji w Afganistanie?

Według przedstawicieli mediów niektóre rekomendacje są niejasne, przez co mogą one podlegać różnym interpretacjom. Z kolei rzecznik resortu, Hakif Mohajir zapewnia, że zarządzenie obejmuje jedynie wytyczne, a nie nakazy. Jednak w opinii Hujjatullaha Mujaddediego, przedstawiciela organizacji zrzeszającej afgańskie media, nowe zasady mogą doprowadzić nawet do zamknięcia stacji telewizyjnych. Jak wskazuje ekspert, afgańskie środowisko dziennikarzy nie spodziewało się takich ograniczeń.

Warto przeczytać również:

W połowie sierpnia br. talibowie po raz kolejny przejęli władzę w Afganistanie. Wielu komentatorów spodziewało się wówczas wprowadzenia w kraju radykalnych zmian. Niektórzy dziennikarze i aktywiści obu płci skorzystali z możliwości ewakuacji za granicę z obawy przed prześladowaniem ze strony władz. W październiku 2021 r. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych, Antony J. Blinken poinformował, że dzięki zaangażowaniu amerykańskich władz udało się ewakuować 124 tys. osób, w tym ok. 700 osób związanych z mediami.

Jednak sytuacja kobiet, które pozostały w Afganistanie, jest fatalna. Od września dziewczynki i nastolatki nie mogą uczęszczać do szkoły, a kabulskie władze zalecają, aby kobiety nie chodziły do pracy, jeżeli ich obowiązki mogą przejąć mężczyźni. Według afgańskich autorytetów restrykcje wprowadzono tymczasowo, ale nowe ograniczenia stanowią bodziec do wypchnięcia kobiet z mediów, a także stawiają w niebezpieczeństwie dziennikarki reporterki – mogą one usłyszeć zarzuty dotyczące nieodpowiedniego ubioru.

Jak było po dojściu talibów do władzy?

Zakaz kształcenia i pracy kobiet obowiązywał po pierwszym przejęciu władzy przez talibów, które miało miejsce w 1996 roku. Oprócz tego w latach 1996–2001 nie wolno było wyświetlać filmów i programów telewizyjnych, którym zarzucano brak moralności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet