Spis treści
Boże Ciało w czasach PRL-u
Przyjęło się, że w Boże Ciało wierni, którzy uczestniczą we mszy i w procesji ubierają się elegancko. W przypadku pań często są to sukienki, w przypadku panów koszule i garnitury. Podobną tendencję widać także na zdjęciach z procesji z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Masło, mąkę i olej wykorzystywano nie tylko w kuchni. Triki na piękny wygląd z PRL-u
Nie istniały drogerie, a lepszych kosmetyków można było szukać ze świecą, za to powszechnie dostępne były szare mydło, szampon z pokrzywy i kosmetyki do makijażu wątpliwej jakości. Kobiety, które chci...
A jak obchodzono wtedy Boże Ciało? Same obchody miały podobny charakter do współczesnych, jednak podejście państwa do święta było inne. Podczas wojennej okupacji zakazano procesji, ale tuż po zakończeniu wojny starano się pokazać, że nowa Polska jest taka, jak dawna i na obchody pozwalano. Pod koniec lat 40. podejście władzy do kościoła znacznie się zmieniło, zabroniono zgromadzeń religijnych, jednak właśnie Boże Ciało było wyjątkiem. Później relacje państwo – kościół były zmienne, jednak przedstawiciele władzy pojawili się na procesjach dopiero po 1989 roku.
Czym jest Boże Ciało?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, o co chodzi z Bożym Ciałem? Jest to okazja do wyznania wiary publicznie, podziękowania Bogu za otrzymywane łaski i uczczenia eucharystii. Jest to również okazja do przystąpienia do spowiedzi oraz przyjęcia komunii. Wierni tego dnia powinni uczestniczyć we mszy świętej oraz w procesji do czterech ołtarzy.
Kiedy jest Boże Ciało? To święto zawsze przypada w czwartek, w ten sposób nawiązując do Wielkiego Czwartku, gdy chleb i wino przemieniły się w ciało i krew Jezusa Chrystusa. Boże Ciało obchodzi się 60 dni po Wielkiej Niedzieli. W 2024 roku święto przypada w czwartek 30 maja.
Procesja Bożego Ciała
Procesja w Boże Ciało jest jednym z głównych punktów święta. Idzie ona ulicami miasta, zatrzymując się przy każdym z czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odczytywane są fragmenty Ewangelii św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasz i św. Jana. Pierwsze z procesji miały miejsce już w XIII wieku w Niemczech. Kolejno ten zwyczaj stał się częścią obchodów w takich krajach jak Anglia, Francja, część Włoch i także Polska. Pierwsze w Polsce obchody Bożego Ciała miały miejsce w diecezji krakowskiej w 1320 roku.
Sprawdź swój horoskop na Boże Ciało
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie. Obserwuj StronaKobiet.pl!