Leczenie niepłodności wykreślone z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025

Martyna Jaros
Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niepłodność jest chorobą społeczną polegająca na niemożności uzyskania lub donoszenia ciąży po roku regularnego współżycia (2-4 stosunki w tygodniu) i bez stosowania antykoncepcji.
Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niepłodność jest chorobą społeczną polegająca na niemożności uzyskania lub donoszenia ciąży po roku regularnego współżycia (2-4 stosunki w tygodniu) i bez stosowania antykoncepcji. Katarzyna Białasiewicz/123RF
Leczenie niepłodności w Polsce nie jest łatwym zadaniem. Niebawem stanie jest jeszcze bardziej utrudnione, ponieważ w projekcie celów Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 rząd nie uwzględnił poprawy zdrowia prokreacyjnego. W skrócie oznacza to, że ponad 1,2 miliona polskich par starających się o dziecko pozostanie bez wsparcia rządu przez najbliższe 5 lat.

Wsparcie leczenia niepłodności wykreślone z listy celów Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025

W projekcie Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) na lata 2021-2025 rząd nie uwzględnił działań ukierunkowanych na wsparcie polskich par zmagających się z niepłodnością. W uzasadnieniu do dokumentu nie wyjaśniono przyczyn podjętej decyzji. Jest to o tyle niezrozumiałe, że problem ten dotyczy nawet 1,2 mln par, a ponadto z każdym rokiem maleje wskaźnik dzietności.

Warto w tym momencie przypomnieć, że w poprzednim Narodowym Programie Zdrowia na lata 2016-2020 zasadność wprowadzenia działań ukierunkowanych na poprawę zdrowia prokreacyjnego tłumaczono w następujący sposób:

Zdrowie prokreacyjne stanowi ważny element definicji zdrowia jako całości dobrostanu fizycznego, psychicznego oraz społecznego, a nie tylko braku choroby czy zaburzeń w obszarze wszystkich zagadnień związanych z układem rozrodczym i prokreacją u obu płci  we wszystkich  fazach  życia. Obejmuje ono zagadnienia pokwitania i przekwitania,  płodności i niepłodności, planowania rodziny, zdrowia podczas ciąży, porodu i połogu, nowotworów narządów płciowych i piersi. Troska o zdrowie prokreacyjne warunkuje stan zdrowia Polaków, dobre zdrowie następnych pokoleń, wspomaga działania mające na celu poprawę wskaźników demograficznych. (Dz.  U.  Poz.  1492)

Ciąża to wyzwanie dla organizmu, dlatego warto dobrze się do niej przygotować. Zobacz, jakie nawyki pomogą zadbać o zdrowie maluszka, jak i przyszłej mamy. Sprawdź na kolejnych slajdach, jak przygotować się do zajścia w ciążę i zwiększyć na to swoje szanse! Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Planowanie ciąży. Jakie witaminy i suplementy warto rozważyć...

Jakie cele uwzględniono w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021-2015?

To pięć poniższych punktów:

  • Profilaktyka nadwagi i otyłości.
  • Profilaktyka uzależnień od alkoholu i palenia papierosów.
  • Promocja zdrowia psychicznego.
  • Zdrowie i aktywne starzeniem się.
  • Zdrowie środowiskowe i choroby zakaźne.

PTMRiE i PTGiP nie zgadza się z decyzją rządu

Z wprowadzonym zmianami nie zgadzają się eksperci Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP). Dokładnie 14 stycznia b.r. towarzystwa połączyły siły i wystosowały wspólne pismo, w którym podkreślili, że ich zdaniem cel 6. „Poprawa zdrowia prokreacyjnego” powinien zostać przywrócony do treści NPZ, a zadania służące do jego realizacji na nowo opracowane i wdrożone w kolejnych 5. latach.

Eksperci podkreślają, iż mimo dotychczasowych działań w społeczeństwie nadal panuje niska świadomość w zakresie problemów związanych z zajęciem w ciążę i jej podtrzymaniem. Ich zdaniem w NPZ należałoby uwzględnić cele ukierunkowane na:

  • zwiększenie wiedzy mieszkańców kraju odnośnie profilaktyki niepłodności i właściwego stylu życia wspierającego płodność,
  • zwiększenie świadomości odnośnie wpływu zachowań podejmowanych w ciąży na jej przebieg oraz zachowań poporodowych,
  • zwiększenie dostępu do badań diagnostycznych oraz specjalistycznego leczenia niepłodności.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 60 mln par na całym świecie zmaga się – ze stałymi lub tymczasowymi – problemami z płodnością. Ze względu na brak danych statystycznych nie można precyzyjnie określić skali występowania bezpłodności i niepłodności w Polsce. Według szacunków problemy te mogą dotyczyć ok. 3 mln par. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że główną przyczyną niemożności zajścia w ciąże jest przewlekły stres, niewłaściwa dieta, a także używki – palenie papierosów i spożywanie alkoholu.Bezpłodność często bywa błędnie utożsamiana z niepłodnością. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia bezpłodność to trwała i niemożliwa do wyleczenia niezdolność do poczęcia potomstwa. Z kolei niepłodność jest niemożnością zajścia w ciążę przy regularnym współżyciu (ok. 3-4 razy w tygodniu przez 12 miesięcy) bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Co ważne, bardzo często lekarze nie są w stanie jednoznacznie wskazać przyczyny bezpłodności, a dla wielu par jedynym sposobem na posiadanie dzieci jest adopcja lub In Vitro.

Kłopoty z zajściem w ciążę. Jak walczyć z problemem bezpłodności?

Należy zaznaczyć, że nie dla każdej pary posiadanie potomstwa jest naturalnym procesem. Nawet 1,2 mln zmaga się z problemem niepłodności, co wymaga od nich nie tylko wyjątkowo dużych nakładów finansowych, ale i ogromnego zaangażowania. Jest trudne również pod względem emocjonalnym i psychicznym. Co więcej, zgodnie z danymi z raportu Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka (OsnPC), aż 88 procent Polaków i 68 procent pacjentów deklaruje, że niepłodność jest problemem społecznym wymagającym rozwiązania.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
elia
Bardzo często przyczyną niepłodności jest endometrioza i myślę że warto zrobić diagnostykę np w szpitalu medicover w kierunku endometriozy. Ja miałam tam sonovaginografię zrobioną, nie jest to drogie badanie
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet