Planowanie ciąży. Najważniejsze wskazówki dla przyszłej mamy
Ciąża to wyzwanie dla organizmu, dlatego warto dobrze się do niej przygotować.
Zobacz, jakie nawyki pomogą zadbać o zdrowie maluszka, jak i przyszłej mamy.
Sprawdź na kolejnych slajdach, jak przygotować się do zajścia w ciążę i zwiększyć na to swoje szanse! Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Unikaj toksyn
Nagromadzenie toksyn w organizmie może znacznie utrudniać nie tylko zajście w ciążę, ale również jej późniejsze utrzymanie. Warto mieć świadomość, że toksyny mają wpływ nie tylko na jakość komórek jajowych wydzielanych przez kobietę, ale również na jakość spermy. Z tego powodu na ok. przed pół roku przed planowaną ciążą warto przeprowadzić oczyszczanie organizmu, czyli detoks. Rekomendowanym rozwiązaniem jest wdrożenie 14-dniowej diety dr Ewy Dąbrowskiej
Warto pamiętać, że toksyny obecnie są nie tylko w produktach spożywczych (w tym m.in. wysokoprzetworzonej żywności typu fast-food). Znajdują się one również w: perfumach, pestycydach (niektóre owoce i warzywa), opakowaniach produktów spożywczych, odświeżaczach powietrza, dezodorantach i kosmetykach zawierających pochodne ropy naftowej.
Co ważne, niektóre metale ciężkie, które stosowane są m.in. w kolorowych kosmetykach do ust, mogą przenikać przez łożysko i skutkować nawet wadami rozwojowymi płodu.
Zadbaj o prawidłową mikroflorę jelitową
Kobietom planującym ciążę zaleca się zadbanie o prawidłową mikroflorę jelit. Jest to ważne, ponieważ w naturalnym środowisku rozwoju dziecka, czyli płynie owodniowym, łożysku i smółce znajduje się materiał genetyczny bakterii, który pełni funkcję ochronną.
O mikroflorę jelitową można dbać, stosując probiotyki, czyli żywe bakterie kwasu mlekowego, które m.in. przeciwdziałają infekcjom.
Odstaw używki takie jak alkohol, kawa i nikotyna
Nadużywanie alkoholu, kawy, nikotyny i innych używek wpływa negatywnie na prokreację. Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, że używki te nadmiernie obciążają cały organizm (nie tylko wątrobę), a także przyczyniają się do utraty wielu drogocennych witamin i substancji mineralnych.